Demonstrace Mladičových stoupenců v Bělehradě (29. května 2011)

Demonstrace Mladičových stoupenců v Bělehradě (29. května 2011) | foto: AP

Mladiče jsme mohli zatknout už před deseti lety, tvrdí bývalý agent

  • 14
Ratko Mladič mohl být zadržen už před deseti lety, kdy Srbsko vydalo do Haagu Slobodana Miloševiče. O tom je přesvědčený Zoran Mijatovič, někdejší druhý muž srbské tajné služby, který zatčení bývalého prezidenta osobně řídil. Zadržení Mladiče podle něj tehdy zabránily spory v srbské vládě.

V rozhovoru pro chorvatské noviny Jutarnji list Mijatovič zavzpomínal na konec června 2001, kdy srbský premiér Zoran Djindjič rozhodl o vydání někdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. 

Miloševič tou dobou už tři měsíce seděl v bělehradském vězení a Ratko Mladič tušil, že se kruh stahuje i kolem něj. Do té doby si bezstarostně žil na svobodě. Přestože na něj ICTY vydal zatykač už v roce 1995, o pět let později byl bosenský řezník údajně spatřen v Bělehradě na fotbalovém zápase Srbsko - Čína.

Dopadení Mladiče

"Po zatčení Miloševiče se už Mladič nemohl objevovat na veřejnosti. Byl opatrnější, ale stále si udržoval styky s jugoslávskou armádou," vzpomíná Mijatovič. "Nejsem si jistý, jestli Mladič odjel z Bělehradu dvě, tři nebo čtyři hodiny poté, co byl Miloševič 28. června 2001 v 19:01 převezen helikoptérou na americkou vojenskou základnu v Tuzle a poté do Haagu," vzpomíná veterán srbské policie na osudný den.

Ochrana vládních kruhů

"Ten den jsme mohli Mladiče bez problémů zatknout. Věděli jsme, kdo ho schovává, kolik jich je, kdo jsou ti lidé. Už v deset hodin dopoledne jsem se dozvěděl, že Miloševič bude převezen do Haagu, a pomyslel jsem si, že by měla být spuštěna koordinovaná akce. Zatímco já jsem organizoval převoz Miloševiče, jugoslávská armáda (přestože Jugoslávie se rozpadla už v roce 1992, armáda Srbska a Černé Hory si ji ponechala v názvu až do roku 2003) měla udělat to samé s Mladičem," domnívá se po letech Mijatovič.

Že se tak nestalo, přičítá především sporům v tehdejší vládě. Miloševičovo vydání k mezinárodnímu soudu v Haagu rozkázal premiér Zoran Djindjič, ale prezident Vojislav Koštunica prohlásil, že to považuje za únos.

"Toto prohlášení přivedlo ministerstvo do nepříjemné situace, ale především dovolilo jugoslávské armádě Mladiče dále chránit. Není žádným tajemstvím, že během Koštunicova prezidentství Mladičovi poskytovali ochranu a logistické zázemí nejen vojenští veteráni, ale i lidé z oficiálních státních struktur," dodává Mijatovič.

INFOGRAFIKA - Ratko Mladič


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video