Někdejší generál Ratko Mladič

Někdejší generál Ratko Mladič | foto: AP

Mladič odmítá vinu za Srebrenici a chce, aby pro něj svědčil Clinton

  • 26
Někdejší velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič, který čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti včetně genocidy muslimů v Srebrenici, vinu odmítá. "Nemám s tím nic společného," tvrdí v souvislosti s krvavým symbolem balkánských válek. A chce, aby v jeho prospěch svědčili i manželé Clintonovi.

"Otec mi řekl, že nemá se zločinem v Srebrenici nic společného," uvedl Mladičův syn Darko, který bývalého generála navštívil v bělehradské vazební věznici. Mladič podle něj naopak nařídil evakuaci žen, dětí a raněných z městečka, které leží na dnešním území Bosny.

Dopadení Mladiče

Při masakru v létě 1995 v Srebrenici zemřelo na osm tisíc mužů a chlapců muslimského vyznání. Jejich zabití prý rozkázal právě "bosenský řezník", kterého minulý čtvrtek po letech skrývání objevila srbská tajná služba ve vesnici Lazarevo.

"Zachránil tolik žen, dětí a cizích bojovníků... jeho rozkaz zněl nejprve evakuovat raněné, ženy a děti a potom bojovníky," citovala Mladiče juniora britská stanice BBC. Bylo to vůbec poprvé, co se Ratko Mladič k srebrenickému případu vyjádřil.

O vině či nevině bývalého velitele bosenskosrbské armády by měl rozhodnout Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Nizozemsku. Mladičův právník Miloš Šaljič se v pondělí proti pátečnímu rozhodnutí o vydání svého mandanta do Haagu odvolal.

Šaljič tvrdí, že devětašedesátiletý Srb je ve vážném zdravotním stavu a pobyt v Haagu je proto nemožný. Už proto, že prý nikdo příliš nevěří, že by v tamní vazbě byla dobrá lékařská péče, což "dokládá smrt pěti Srbů, kteří tam čekali na soud", řekl podle deníku Jutarnji List.

Mladič po několika mozkových mrtvicích nepoznává lidi a trpí výpadky paměti, tvrdí právník. (více o zdravotním stavu zde)

Na lavici svědků chce Clintonovy i Carla Bildta

V případě, že Srbsko Mladiče vydá, bývalý voják chce, aby na lavici svědků usedl i bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka, současná šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová nebo třeba i švédský ministr zahraničí Carl Bildt, který tehdy působil jako zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN na Balkáně.

Bělehradský soud musí o extradici rozhodnout do tří dnů po podání odvolání. Podle srbských médií rozhodne pro vydání a Mladič by do Nizozemska mohl odjet do konce tohoto týdne.

Podle soudců v Haagu by proces s Mladičem mohl trvat půldruhého roku až dva roky v závislosti na problémech s přenosem dokumentů ze Srbska a s ověřováním důkazního materiálu, píše ČTK.  Masakr ve Srebrenici bude nepochbyně úhelným kamenem obžaloby.

INFOGRAFIKA - Ratko Mladič


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video