Mladí stále častěji zkoušejí narkotika

S t o c k h o l m, P r a h a - Mladým Čechům se dostalo pochybné cti. Podle statistiky, kterou zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), obsadila česká mládež druhé místo v konzumaci drog a alkoholu v Evropě. Hned za Brity. Počet Čechů ve věku od patnácti do šestnácti let, kteří mají zkušenost s drogami, podle studie stoupl z 23 procent v roce 1995 na 35 procent v roce 1999.
Výsledky podobných výzkumů však čeští odborníci, kteří se zabývají problematikou drog, nepřeceňují. Například podle Ivana Doudy z nadace Drop-in nejsou podobné studie reprezentativní, protože nerozlišují mezi tvrdými a měkkými drogami.

Nejvíc zkušeností s drogou mají podle studie, kterou loni provedla Hygienická služba České republiky na středních školách a učilištích mladí lidé v Praze, kde ji na vlastní kůži vyzkoušelo 52,9 procenta respondentů. Celorepublikový průměr přesahuje i jižní Morava a západní Čechy s téměř padesáti procenty.

Více se o výsledcích studie dočtete ZDE.

Přečtěte si glosu Martina Komárka Dětem ne. Dospělým ano.

Podle odhadů až 85 procent všech, co drogy zkusí, vyzkouší například pouze marihuanu.

Výsledky výzkumu však naznačují, že v celé Evropě experimentování mladých s alkoholem a drogami stoupá, pouze v Británii (která je však na čele) a v Irsku klesá. Na V úterý zahájené konferenci WHO ve Stockholmu odborníci v této souvislosti varovali, že alkohol stojí za jednou čtvrtinou úmrtí v Evropě ve věkové kategorii od 15 do 29 let.

Jaký je důvod rostoucí závislosti mládeže na návykových látkách? WHO tvrdí, že mezi hlavní příčiny patří především vliv masivní reklamy stejně jako neuspokojivé sociální zařazení a pocit izolace u mladých lidí.

Drogy: zejména experiment
Stále více českých mladých lidí experimentuje s drogami. To alespoň vyplývá ze statistik.

Odborníci, kteří se drogovou problematikou dlouhodobě zabývají, však tvrdí, že to není tak úplně pravda. Podle nich se je totiž nutné přesně rozlišit, o jaké drogy se jedná. Pokud totiž česká mládež s drogami experimentuje, tak z více než tři čtvrtin z drogami měkkými.

"Podobné výzkumy nejsou moc reprezentativní, protože nerozlišují, zda ti respondenti berou heroin nebo zda si jednou zakouřili trávu," říká psycholog Ivan Douda z nadace Drop-In, která se zabývá léčbou drogově závislých. "Je to asi podobné, jako když se zeptáme, kolik lidí mělo nějakou zkušenost s alkoholem, a pak z toho počítáme alkoholiky," dodává.

"Většina mladých lidí zkouší marihuanu. Podle našich odhadů to mohou být až miliony lidí, ale jen malé procento z nich přejde na tvrdší drogy," dodává Douda.

Podle Jiřího Richtera, ředitele organizace Sananim, která se zabývá léčbou lidí závislých na drogách, je marihuana u mladých tím, co pro jejich rodiče byl a je alkohol. "Mladí většinou neberou marihuanu jako drogu. Také proto mnohdy říkají: my prostě kouříme marihuanu, tak jako vy jste pili pivo," tvrdí Richter.

I přesto však nelze podle odborníků brát experimenty s drogami na lehkou váhu. "Určitě by byla chyba říct, že zneužívání drog není problém," dodává Richter.

Největší nesnáz totiž podle odborníků vzniká, když mladí lidé nezůstanou u experimentů a drogám podlehnou. Podle Milana Pospíšila ze sekretariátu Meziresortní drogové komise by se však situace mohla brzy zlepšit: "Vláda před nedávnem schválila Národní strategii protidrogové politiky na léta 2001 až 2004."

Tato strategie byla podle Pospíšila vypracována podle akčního plánu Evropské unie a měla by se zaměřit zejména na primární prevenci. Jinými slovy to znamená, že se vláda bude snažit o to, aby mladí lidé neměli po drogách takovou poptávku.

"První čísla, která však nejsou ještě definitivní, ale říkají, že nárůst těch, kteří s drogami experimentují, se výrazně zpomalil," dodává Pospíšil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video