Mladí řidiči uvidí mrtvé vrstevníky, policie jim chce předvést realitu

  • 534
Čtyřiadvacet tragických nehod. A u nich 28 mrtvých tak, jak je viděli policejní vyšetřovatelé. Série fotografií z jejich záznamů bude součástí poněkud drsnější kampaně, kterou pro mladé řidiče připravila policie v Pardubickém kraji. "Chceme ukázat realitu," říkají její autoři.

Kampaň se rozjede navzdory tomu, že loni bylo celostátně při nehodách nejméně mrtvých od roku 1990. Na druhou stranu se ale zvýšil počet těžce zraněných.

"Chceme ukázat realitu. Aby si posluchači představili, že tam, kde leží oběti nehod, mohou ležet oni sami nebo jejich spolujezdec. A když způsobí takovou nehodu, ponesou si to celý život," vysvětluje jeden z tvůrců kampaně Roman Fetík.

Každá nehoda ve videoprezentaci má stručný popisek, kdy, kde a za jakých okolností se stala. Následují fotografie. Nejdřív takové, jaké policie běžně poskytuje médiím. Pak se místo už rozstříhaného auta ukáže situace těsně po nehodě.

Nehody mladých

V Pardubickém kraji v roce 2010 zemřelo při nehodách 66 lidí, z toho bylo 28 mezi patnácti a třiceti lety. Převážně se jednalo o řidiče motorových vozidel.

Přesná čísla z kraje rozdělená podle věku za rok 2011 policie ještě nemá. Celkem bylo 48 mrtvých, takže se pokles dá čekat i mezi mladými.

Na celostátní úrovni byly v roce 2011 nejkritičtější nehody zaviněné devatenácti- a jednadvacetiletý řidiči. Lidé mladší 35 let představují téměř 40 procent z celkového počtu usmrcených při nehodách v roce 2011, konstatuje celostátní statistika.

Fetík si přitom nemyslí, že by fotky byly tak drastické, aby kvůli nim někdo z prezentace odcházel. Sám dlouho nehody přímo vyšetřoval a říká, že člověk na místě vidí daleko horší obrazy. Nicméně slabší povahy možnost úniku z přednášky dostanou.

Alkohol, rychlost, předjíždění...

Těžko se také vybírá, která ze 24 ukazovaných nehod, při nichž zemřelo 28 lidí, byla nejhorší. "Každá nehoda s takovými následky je šokující. A je jedno, jak k ní došlo. Vyčnívají hlavně ty, které si jejich oběti způsobily vyloženě samy," říká Fetík.

V přednáškách se tak budou často objevovat slova alkohol, nepřiměřená rychlost, nebezpečné předjíždění. "Třeba mrtvý spolujezdec i řidič motorky, který nepochopitelně předjížděl a srazil se s autem v protisměru," dává příklad tvůrce kampaně.

Podle Fetíka se bude mluvit hlavně o příčinách a následcích, ne o dopravních předpisech. Od toho jsou autoškoly.

Debaty nestačily

Pásmo fotografií vzniklo proto, že v roce 2010 byly dvě pětiny zemřelých v regionu ve věku 15 až 30 let. Často to byli právě řidiči motorových vozidel. A besedovat s nimi nestačilo, i když preventivních programů založených na dialogu už policie vyzkoušela celou řadu.

"Z minulých zkušeností víme, že dnes si mladí lidé nepřipouštějí, že by se jim něco takového mohlo stát, ale skutečnost je jiná. A o tom je mají fotografie společně se statistickými čísly přesvědčit," vysvětlila krajská policejní mluvčí Eva Maturová.

Policisté chtějí objíždět autoškoly i střední školy a učiliště. Začnou na těch, jejichž žáci často získají řidičák v rámci studia. Cílí hlavně na věkovou skupinu patnáct až devatenáct let, od řidičů malých motorek po čerstvé šoféry aut.


Video