Mladí odsouvají sex na později

  • 35
Rodiče ta zpráva příjemně překvapí: jejich děti jsou v sexu mnohem zdrženlivější, než byli kdysi oni sami. Dnešní středoškoláci si sice užívají prvních lásek v patnácti či šestnácti, do postele se však s nimi nijak nehrnou.

Každý třetí středoškolák prožil první pohlavní styk až v sedmnácti letech, a ještě se k němu odhodlal až po delší známosti s partnerem.

A celých 60 procent prožilo první pohlavní styk až po čtvrt roce nebo po ještě delší známosti.

Tyto údaje vyplynuly z anonymní ankety, kterou MF DNES provedla mezi 920 studenty gymnázií z celé země. Odpovídali v ní teenageři od patnácti do osmnácti let.

A jak dopadl v anketě sex na jednu noc? To mladým teprve nic neříká. Jen šest procent z nich se rozhodlo k milování po několikahodinové známosti s partnerem. Kromě toho si přes šedesát procent mladých myslí, že věrnost je nejdůležitější podmínkou vztahu. Odborníci tvrdí, že je výsledek nijak nepřekvapil.

Přišla sexuální kontrarevoluce
"Potvrzuje to teorie o sexuální kontrarevoluci, která přišla na konci devadesátých let. Generace rodičů dnešních mladých byla v sexu mnohem divočejší a odvázanější, než jsou jejich děti. Začít brzy? To dnes není v módě," říká sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Vysvětlení je podle něj dvojí. Jednak zabraly nejrůznější kampaně, které už od počátku devadesátých let straší virem HIV a jinými sexuálně přenosnými nemocemi. "Druhý důvod je větší reprodukční zodpovědnost," říká Zvěřina.

"Dívky jsou dnes emancipovanější. Uvědomují si řadu šancí ve studiu a v kariéře, které mají. Berou za normální, že děti budou mít až někdy ve třiceti. Proto nemají důvod spěchat ani s milováním. Jsou to ony, kdo ve vztahu rozhoduje, kdy dojde na sex, a ony určují, že není kam spěchat," vysvětluje sexuolog.

Sami studenti si myslí, že panenství či panictví je v jejich věku přirozené, a pro každého desátého je to dokonce něco, nač jsou pyšní. Není divu, že jen 14 procent z nich by uvítalo, aby se snížila zákonná hranice pro trestnost pohlavního styku.

"Nevím, proč by se panictví či panenství mělo odsuzovat. Všechno má svůj čas," napsala jedna ze studentek. Co se týče nevěry, jsou názory mladých ještě přísnější. "Je to zrada, kterou bychom neměli přehlížet," míní šestnáctiletý student pražského gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského.

"Pokud ve svazku s partnerem hledáme smysl života, nebo i 'jen' jistotu, bezpečí, lásku, je věrnost nejdůležitější věcí. Těžko bychom se chtěli o svou lásku s někým dělit. Jsme sobečtí a v tomto případě to není chyba," vysvětlil jeho spolužák. "Být nevěrná? Nechci riskovat pohlavní choroby ani AIDS," napsala další dívka.

Nevěru mladí odsuzují, zato jsou velmi tolerantní k tomu, aby se homosexuální dvojice mohly brát a žít v podobném svazku, jako je manželství. "Jsou to lidé jako my. Měli by mít možnost svou lásku oficiálně potvrdit a využívat právních podmínek stejných, jako mají manželé," míní další student z pražského gymnázia. Stejný názor má bezmála třiašedesát procent stejně starých středoškoláků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video