Mladí odpůrci komunismu polili červenou barvou sídlo KSČM v Praze

  • 1612
Skupina mladých lidí ráno polila červenou barvou pražské sídlo KSČM. Cákance pokryly okna a parapety budovy v ulici Politických vězňů. Když ochranka přivolala policii, skupina utekla. Na místě nechala kbelíky s rudou barvou. Později se médiím přihlásila z e-mailové adresy Krev nesmyješ.

Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová popsala nabarvení budovy jako poměrně důkladnou akci.

"Ostraha to nahlásila v 5:33. Akce se účastnilo pět nebo šest mladých lidí, natřena jsou všechna okénka, deset parapetů a plášť budovy. Na červeno je obarvena i část chodníku a komunikace. Na místě zůstaly kbelíky se zbytky barvy," sdělila Kropáčová iDNES.cz.

Policisté nyní prověří kamerové záznamy, aby zjistili, kdo budovu komunistů "vyzdobil".

Mladí odpůrci komunistů obarvili pražské sídlo KSČM červenou barvou. (18. května 2010)Skupina mladých odpůrců komunistů přichází k sídlu KSČM v Praze. (18. května 2010)

K akci se přihlásila skupina, kterou podle e-mailového prohlášení tvoří umělci. "Připomněla českému národu fakt, že na naší politické scéně stále působí strana, která se nikdy nedistancovala od zločinů, vražd a devastace naší společnosti v letech 1948 až 1989," stojí v e-mailu.

Barva levice

Červená barva se ustálila jako symbol levice v 19. století, kdy ji levicová hnutí užívala při stávkách. V roce 1871 ji použila třeba pařížská komuna. Komunisté ji považují za barvu krve těch, kteří "bojují za sociální spravedlnost".

Maskovaní mladíci použili údajně 170 litrů červené barvy. Ta podle nich symbolizuje krev obětí, kterou mají komunisté na rukou. V prohlášení zdůraznili, že akce nebyla nikým objednaná ani sponzorovaná.

Místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá řekla ČTK, že strana odhaduje škodu na padesát tisíc korun, protože budova je památkově chráněný objekt. Předseda komunistů Vojtěch Filip hovořil v souvislosti s akcí o partě ne příliš inteligentních lidí a duševní ubohosti.

Incident zatím vyšetřuje obvodní oddělení policie ve spolupráci s kriminalisty. Ti se zaměřili mimo jiné na e-mailovou adresu, ze které přišlo vyjádření médiím. Připouštějí ale, že vzhledem k zahraniční registraci elektronické schránky moc šancí na identifikaci odesilatelů nemají.

"Věc se vyšetřuje jako podezření z poškození cizí věci, zatím sbíráme důkazy a čekáme na potvrzení, zda to byl památkově chráněný objekt," řekl iDNES.cz kriminalista Oldřich Čech.

Trestní zákoník počítá za tento přečin s maximálním trestem ve výši jednoho roku. Až tři roky případně obviněným pachatelům hrozí, pokud by se prokázal útok na budovu KSČM z důvodů politického přesvědčení komunistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue