Mladí křesťané se vydali na pouť

Babice - Na tři sta padesát mladých lidí se v neděli vydalo na pouť z Babic na Třebíčsku do Kostelního Vydří na Jindřichohradecku. Poutníkům na cestu pod širým nebem na návrší před babickým kostelem požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle. K poutnímu místu karmelitánů v Kostelním Vydří dorazí poutníci nesoucí kříž po téměř šedesátikilometrové cestě ve středu kolem poledne.

Putování je reakcí na rovné půlstoletí, které uplynulo od střelby v babické škole v červenci roku 1951. Ta měla za následek smrt tří místních funkcionářů KSČ a následnou vlnu politicky zinscenovaných procesů: padaly v ní rozsudky smrti a dlouholeté  tresty vězení.

"Od babických událostí uplynulo padesát let, a proto jsme se vydali na pouť tentokrát přímo přes tato místa. Účastníky poutě chceme o těch věcech informovat a společnými modlitbami také symbolicky vnášet do těch míst dobro," řekla organizátorka pochodu Marie Svědničková.

Co se stalo v Babicích

Historikové o tom stále vedou spory. Skupina bojovníků proti komunismu, soustředěná kolem rozporuplné a nejasnostmi obestřené postavy Ladislava Malého dne 2. července 1951 v babické škole zastřelila tři funkcionáře KSČ. Po střelbě se teroristé schovali do pole u Bolíkovic, kde byli druhý den objeveni. V následné přestřelce pravděpodobně zahynul Malý a také Antonín Plichta mladší. Zbylí dva členové skupiny - Antonín Mityska a Antonín Plichta starší - byli zatčeni a odsouzeni k smrti. Soud s babickými teroristy a jejich údajnými pomahači se uskutečnil v Jihlavě a přinesl sedm rozsudků smrti (mimo jiné i pro dva kněze). V desítkách dalších procesů bylo odsouzeno v souvislosti s Babicemi celkem 111 osob. Represe režimu postihly stovky nevinných lidí.
Křesťané se během cesty účastní mší svatých, besedují s pamětníky, v pondělí večer v Nové Říši je čekal program, který si jednotlivé skupiny pro sebe připravily navzájem. Fyzicky náročný pochod příliš není. Jde hlavně o možnost setkat se s lidmi podobného smýšlení, říkají křesťané. "Překonávání útrap pochodu dává lidi dohromady, symbolizuje jejich životní pouť s jejími těžkostmi a zdoláváním překážek, únavou a konečným dosažením  vytčeného cíle," řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Biskupství podobné pochody organizuje pravidelně v dvouletých periodách.

Pouť je očistná, shodují se poutníci. Marie Novotná z Křepic se rozhodla strávit část prázdnin na pouti, aby se "takzvaně obnovila na duši". "Nechtěla jsem, aby ta rekreace nebyla jen tělem, třeba jako někde u moře, ale i vnitřní. Taky jsem chtěla prožít pěkné chvíle s děckama z našeho kraje," říká dívka. Vznikají zde přátelství, mnozí už se znají z předchozích poutí, nebo loňského setkání mládeže v Římě, stane se také, že muž a žena, kteří se poprvé setkají během některého putování, se spolu později rozhodou uzavřít manželství. "Jsou takové případy," kýve hlavou Svědničková.

"Určitě to člověka promění. Po cestě jsme se modlili - kdybych byl doma, tak bych to nezažil. Taky je dobré si o věcech víry povídat s jinými, slyšet jejich názory," řekl Michal Svoboda z Tišnova.  Nevěří sice, že by mohl pochod odstranit zlo z myslí lidí, ale určité dílo jistě vykoná. "Změní lidi k lepšímu, ale stejně zbude dost takových, kteří by podobné věci dělali znovu," míní mladý křesťan.

Svědničková míní, že skutečnost, že se člověk rád účastní poutí, má hluboké kořeny. "Je to symbol vybočení ze zabydlenosti, z normálního života, aby člověk viděl své žití z jiného pohledu. I dnešní poutě jsou vlastně obdobou dávných poutí do Svaté země nebo do španělské Compostelly," řekla.

Na tři sta padesát mladých křesťanů se vydalo na šedesátikilometrovou pouť z Babic do Kostelního Vydří.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video