Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mladí Íránci mají o volbách jasno: Hlavně ať nezvítězí Ahmadínežád

  15:23
Mladí Íránci projíždějí Teheránem v autech, klaksony houkají a z vozů vlají plakáty prezidentských kandidátů. Jde jim o jediné: zabránit Mahmúdu Ahmadínežádovi obhájit v pátečních volbách prezidentský mandát. Dvěma třetinám íránských voličů ještě nebylo 30 let a to si uvědomují i kandidáti. Jejich hlas se snažili získat na každém mítinku.
Tisíce mladých lidí podporují reformního kandidáta Músávího

Tisíce mladých lidí podporují reformního kandidáta Músávího | foto: Reuters

V roce 2005, kdy Mahmúd Ahmadínežád vyhrál volby poprvé, nepřišlo k volebním urnám mnoho reformám nakloněných Íránců, protože je znechutily překážky, jimiž konzervativci blokovali liberální snahy reformátorského prezidenta Mohammada Chátamího.

VYOSTŘENÁ VOLEBNÍ KAMPAŇ

Chováte se jako Hitler, vzkázal íránský prezident rivalům ve volbách

O politickém osudu současného prezidenta teď může rozhodnout, kolik z těchto unavených lidí vyrazí k volebním urnám. "Půjdu volit jenom proto, že chci, aby zvítězil kdokoli jiný než Ahmadínežád," říká pětadvacetiletá studentka sociologie Mína Sedakatíová.

Volby rozhodnou hlasy mladých lidí

Víc než dvě třetiny ze 70 milionů Íránců jsou lidé, jimž ještě nebylo 30 let. Jsou tedy příliš mladí na to, aby si pamatovali na dobu před islámskou revolucí z roku 1979, jež svrhla šáha.

Významu této skupiny voličů jsou si vědomi všichni čtyři kandidáti. Všichni oslovují mládež na předvolebních mítincích a využívají také internetovou sociální sít Facebook. Jejími členy je přes 150 tisíc Íránců a vláda se jí zpočátku tolik obávala, že ji nechala v květnu na několik dní zablokovat. - o blokování Facebooku si přečtěte zde

Příznivkyně prezidentského kandidáta Músávího

Příznivkyně Míra Hosejna Músávího na předvolebním mítinku.

Analytici ale předpokládají, že Ahmadínežádovi odpůrci své hlasy rozdělí mezi dva jeho umírněné soupeře, bývalého premiéra z osmdesátých let Míra Hosejna Músávího a někdejšího předsedu parlamentu Mahdího Karrúbího. Ten se ve snaze získat mládež dokonce sešel s nejznámějším íránským rapovým zpěvákem Sasy Mankanem.

NÁLADA V ÍRÁNSKÝCH ULICÍCH

Írán žije volbami, masy příznivců ani nepustily Ahmadínežáda na mítink

Automobily mladíků ochotných sesadit Ahmadínežáda jsou oblepeny plakáty s Músávím a Karrúbím. Tito mladí muži jsou přesvědčeni, že další čtyři roky s Ahmadínežádem přivedou Írán ke střetu se Západem a ještě víc ohrozí sociální svobody.

Ahmadínežád je hrdina, tvrdí někteří

Určitá část mládeže ale za Ahmadínežádem stojí. Jsou to ti, kdo ho obdivují za vzdorné projevy týkající se jaderného programu, za jeho prostý životní styl, oddanost islámu a taky za sliby o sociální spravedlnosti.

"Budu volit Ahmadínežáda, protože jeho politika vedla v minulých čtyřech letech k návratu k základním hodnotám islámské revoluce. Je to hrdina. Postavil se proti nepřátelům Íránu a získal přátelství jiných zemí," řekl čtyřiadvacetiletý člen islámských dobrovolných jednotek Mohammad Rezá Bakerí.

Muž na předvolebním mítinku Mahmúda Ahmadínežáda

Ahmadínežád má příznivce i mezi mladými. Předvolební mítink jeho příznivců v Teheránu.

Ahmadínežád byl poprvé zvolen v roce 2005 a letošní volby jsou vlastně referendem o jeho politice.

Po zvolení sliboval rozdělení ropných příjmů mezi obyčejné Íránce a objížděl provincie s půjčkami a rozvojovými projekty. Ale reformátoři a nejen oni tvrdí, že své sliby nesplnil. Svědčí o tom neustále rostoucí nezaměstnanost a inflace pohybující se kolem 20 procent.

S ajatolláhem v zádech

Jelikož ale duchovní vůdce státu ajatolláh Alí Chameneí nepřestává vyzývat k tomu, aby lidé volili protizápadně orientovaného kandidáta, konzervativní voliči se zřejmě za Ahmadínežáda navzdory nesouhlasu s jeho politikou postaví.

VYHLÍDKY AHMADÍNEŽÁDA

Ahmadínežáda mohou svrhnout mladí Íránci i fotbalisté. A nebo taky ne

A to i přesto, že jeho působení v čele Íránu provázejí kontroverzní opatření. Za jeho vlády se netoleruje aktivita reformátorských studentů a obnovila se autorita policie, která dohlíží na dodržování islámské morálky.

Žena na předvolebním mítinku Mahmúda Ahmadínežáda 

Ahmadínežád je hrdina. Příznivkyni současného prezidenta se jeho vláda zřejmě líbí.

"Jak se mám cítit bezpečná, když prezident toleruje zatýkání žen za to, co mají na sobě?" táže se Sedakatíová, která má sama přes hlavu volně přehozený červený šátek. Právě tato omezení mobilizují mládež a ženy proti Ahmadínežádovi.

Ale nikdo neví, zda jsou tyto pocity dostatečně silné na to, aby prolomily politickou apatii vládnoucí mezi někdejšími příznivci Chátamího. "Veškeré naděje na sociální a politické reformy, které jsme si dělali za Chátamího, byly rozbity," vysvětluje Sedakatíová. Chátamí původně uvažoval o tom, že bude kandidovat znovu, ale nakonec se rozhodl podpořit Músávího a o úřad se potřetí neucházet.

KDO MŮŽE VLÁDNOUT ÍRÁNU?

Současný prezident Mahmúd Ahmadínežád na shromáždění v ÍránuMAHMÚD AHMADÍNEŽÁD (52 let) Současný prezident je největší nadějí konzervativců. Bývalý člen revolučních gard byl až do svého zvolení primátorem Teheránu v roce 2003 téměř neznámý. Kritiku sklízí především za mizerné hospodářské výsledky, umlčování opozice včetně médií a v neposlední řadě za zavádění tiskových soudů, které stíhají kritické novináře.
 
POLITIKA: Zahraniční politiku staví prezident na antiamerikanismu a neústupnosti. Nedávno zopakoval, že se nikdy nevzdá svého programu na obohacování jaderného paliva a na toto téma odmítá vést jakékoli jaderné rozhovory se světovými velmocemi. Otevřeně ho podporuje nejvyšší duchovní v zemi ajatolláh Chameneí a také chudí venkované.

Íránský opoziční prezidentský kandidát a stoupenec reforem Hosejn Músáví MÍR HOSEJN MÚSÁVÍ (67 let) Bývalý předseda vlády kandiduje za reformní křídlo a je považován za Ahmadínežádova největšího soupeře. Podle komentátorů je nejlépe schopen předložit ucelený ekonomický program. Těží z pověsti premiéra (1981-1989), který dokázal během irácko-íránské války uchránit ekonomiku před úplným kolapsem.

POLITIKA: Obhajuje širší liberalizaci jako lék na vyřešení problémů v čele s vysokou inflací a nezaměstnaností. Za cíl nové vlády označil návrat k racionalitě a v předvolební kampani hovořil o propouštění disidentů a o zlepšení postavení žen v íránské islámské společnosti.
V zahraniční politice zastává smířlivý tón k Západu. Zamýšlí pokračovat v jednáních se světovými velmocemi o kontroverzním íránském jaderném programu. Zastavení nukleárního programu ale odmítá.

Hlavní kandidát opozice a umírněných íránských kruhů Mahdí KarrúbíMAHDÍ KARRÚBÍ (72 let) Dvojnásobný předseda parlamentu (madžlesu) v letech 1990-1992 a 2000-2004 se o prezidentskou funkci ucházel už v minulých volbách. Hlavním mottem jeho předvolební kampaně je "Změna".

POLITIKA: Chce každému plnoletému Íránci věnovat podíl na výdělcích z těžby a prodeje íránské ropy. Razantně se zasazuje o zlepšení lidských práv včetně společenského postavení žen a je pro podporu neziskového sektoru. Chce být také vstřícnější v zahraniční politice, aby do Íránu přilákal investice. Poslouží-li to zájmům Íránu, nebude prý proti osobnímu jednání s americkým prezidentem Barackem Obamou. Jaderná politika je však podle něj plně v kompetenci duchovního vůdce ajatolláha Chameneího.

Kandidát konzervativních kruhů Mohsen RezáíMOHSEN REZÁÍ (55 let) Spoluzakladatel a velitel revolučních gard v letech 1980-1988 je kandidát z konzervativních kruhů. V současnosti je členem nejvyššího arbitrážního sboru pro právní a náboženské otázky.

POLITIKA: V ekonomice navrhuje zvětšit podíl soukromého sektoru místo státem řízeného hospodářství. O přízeň voliček se ucházel prohlášením, že v jeho kabinetu budou zastoupeny ženy. Ahmadínežádova politika podle něj dovedla Írán na okraj propasti, v jeho ideologickém kurzu ale hodlá pokračovat. Je ochotný pokračovat v jednáních o íránském jaderném programu.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...