Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Mladí Češi vedou v Evropě v užívání marihuany a extáze

  • 233
Bezmála každý druhý mladý Čech někdy kouřil marihuanu a patnáct procent jich vyzkoušelo extázi. Tato čísla řadí Česko na špici žebříčku uživatelů drog v Evropě. Vyplývá to ze zprávy evropské drogové agentury EMCDDA. ČR také patří k největším producentům pervitinu v Evropě.

Marihuanu někdy v životě kouřilo 44 procent mladých Čechů do 24 let, podobně jsou na tom Francouzi a Dánové. Evropský průměr přitom činí 30,5 procenta.

První místo zaujímají mladí Češi také v užívání extáze. Tuto drogu vyzkoušelo téměř 15 procent Čechů do 34 let, evropský průměr je necelých šest procent.

Podle zprávy se v posledních letech výrazně rozšířilo užívání pervitinu, čili metamfetaminu. Objevuje se i v zemích, kde v minulosti vůbec nebyl. Z historického hlediska se výroba koncentruje v Česku, rozmáhá se třeba v Norsku a Švédsku, kde dřív upřednostňovali amfetamin, sdělil Paul Griffiths, expert z Evropského monitorovacího střediska.

Pervitin už se od nás rozšířil na Slovensko, do Německa či Nizozemska. V roce 2007 policisté evidovali v Evropě celkem 4 500 "záchytů" metamfetaminu, v celkovém objemu 340 kg. Nejvíce, 167 kilogramů, bylo zabaveno v Norsku, následovalo Švédsko s 55 zabavenými kilogramy.

Ve stejném roce bylo v Česku odhaleno 388 laboratoří na výrobu pervitinu, podle zprávy už policie odhalila první laboratoře i v Německu a Nizozemsku. Výroba se začíná ve velké míře rozšiřovat také v Litvě.

MarihuanaMarihuana

Podle Národní protidrogové centrály v ČR stoupá také počet pěstíren marihuany. Loni v tuzemsku policisté odhalili 79 zastřešených velkopěstíren konopí. Oproti předchozímu roku, kdy jich bylo 34, jde o výrazný nárůst. Celkem v roce 2008 policisté zajistili téměř 400 kilogramů marihuany.

Na trhu je nová droga

Ze zprávy EMCDDA vyplývá kromě jiného také to, že v západní Evropě narůstá počet uživatelů kokainu, přibývá i uživatelů heroinu nastupujících léčbu.

Kokain patří s pervitinem do skupiny stimulačních drog, které po konopí představují druhý nejčastěji užívaný typ drogy v Evropě. Užívání kokainu je častější spíše v západních zemích EU. "Jsou známky toho, že spotřeba kokainu roste v prostředí zábavy," řekl vedoucí národního monitorovacího střediska pro drogy Viktor Mravčík. Týká se to prý i ČR.

Podle Evropského monitorovacího střediska se na trhu objevila také nová droga, která se prodává pod názvem "koření". Stejně jako marihuana se kouří, je vyrobena zřejmě z bylinných a rostlinných látek, některé dávky obsahují i technické kanabinoidy. Droga se rozšiřuje po internetu, nejvíce takových stránek eviduje Velké Británie.

Kriminalita spojená s užíváním a výrobou drog

Podle výroční zprávy stoupla v Evropské unii od roku 2002 do roku 2007 drogová kriminalita zhruba o 29 procent.

V ČR bylo v roce 2007 spácháno 2 023 zločinů souvisejících s drogami. V předchozích pěti letech se počet drogových trestných činů pohyboval kolem 2 200 až 2 300. "Údaje odhadují stoupající trendy ve všech sledovaných zemích s výjimkou Bulharska, České republiky, Řecka, Lucemburska, Maďarska a Slovinska," uvedla agentura EMCDDA.

Česká republika se podle výroční zprávy odlišuje také tím, že na jejím území není marihuana spojena s největším počtem drogových deliktů. "Ve většině evropských zemí trestné činy související s konopím v roce 2007 tvoří 55 až 85 procent hlášených trestných činů porušujících protidrogové právní předpisy," uvedla evropská drogová agentura EMCDDA.

Počet trestných činů souvisejících s marihuanou v Evropské unii ve většině států vzrostl nebo zůstal neměnný. Celkově tak zločinnost týkající se konopí stoupla o 23 procent. "Sestupné trendy hlásí Bulharsko, Česká republika a Slovinsko," píše se ve výroční zprávě.

V ČR převažují zločiny týkající se výroby nebo prodeje metamfetaminu (pervitinu), tvoří téměř 60 procent drogové kriminality.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video