Bohatí nápadníci ze zahraničí si do uprchlického tábora Zátarí v Jordánsku

Bohatí nápadníci ze zahraničí si do uprchlického tábora Zátarí v Jordánsku jezdí pro budoucí manželky.Šanci na nový život přijímají tamní ženy různě, některé ho odmítají, jiné v něm vidí jedinou možnost na světlejší budoucnost. | foto: Profimedia.cz

Syrské rodiny prchly před válkou, jejich dcery teď čelí sňatkům z rozumu

  • 18
Syrští uprchlíci musejí snášet válku ve své zemi i drsné podmínky v uprchlických táborech. Nyní se rodiny mladých dívek potýkají s dalším problémem. Na tábory v Jordánsku totiž pořádají doslova nájezdy zámožní nápadníci s jediným cílem – odvézt si domů budoucí manželku.Ty se překvapivě sňatkům z rozumu nebrání.

"Samozřejmě, že bych svou dceru raději provdal za rodilého Syřana, co ale můžu dělat?" smutní Abu Yousef, který se svou rodinou přežívá v jordánském uprchlickém táboře Zátarí. O ruku jeho dcery ho totiž požádal pětapadesátiletý inženýr ze Saudské Arábie, který svou potenciální manželku nikdy neviděl.

Většina syrských uprchlíků opouští svou zemi jen s několika kusy oblečení, téměř celý majetek nechávají ve své domovině. Věno od zámožných nápadníků mnohdy vyšplhá až k hranici pěti tisíc dolarů (téměř 100 tisíc korun) a může být pro chudé rodiny nadějí na lepší život.

Zprvu občasné žádosti o sňatek však v posledních měsících začínají přerůstat únosnou míru. Může za to stále rozrůstající se byznys zaměřený na provozování internetových seznamek zaměřených výhradně na mladé dcery uprchlíků, a také místní vdovy, které v syrském konfliktu přišly o své manžele. Ty v mnoha případech ani netuší, že jsou nabízeny zámožným nápadníkům z Egypta, Saudské Arábie a Bahrajnu.

Domluvená manželství nevydrží

"Jenom proto, že jsme ztratili střechu nad hlavou, nemohou mít ostatní nárok, aby si jen tak brali naše ženy," cituje rozzlobeného Ibrahima Naimiho server The Telegraph. Uprchlíci už několik týdnů upozorňuji, že nápadníci se do táborů dostávají pod maskou dobročinných pracovníků.

OSN upozornila, že většina podobných manželství končí krachem a zanechává za sebou jen mladé rozvedené dívky odvedené do jim zcela neznámého prostředí. Výjimečné nejsou ani případy, kde zprvu milující manželé donutili své manželky k prostituci.

"Zámožní muži z okolních státu sem jezdí a tvrdí nám, že chtějí naše dcery. Přesvědčují nás, že se postarají jak o ně, tak celou naši rodinu. My ale víme, o co jim jde. Chtějí si jen užít," vysvětluje Abu Hamad, člen výboru uprchlického tábora Zátarí v Jordánsku.

Některé ženy sňatky vítají

Domluvené sňatky nejsou v arabském světě ničím výjimečným. Rodiče svým dcerám hledají potenciální nápadníky prakticky od dětství. Na tuto tradici se odvolávají i jordánští "dohazovači", kteří stojí za domluvenými sňatky dcer uprchlíků. Prý jednají právě v duchu těchto starých tradic.

Mladé Syřanky se však podobnému zacházení v mnoha případech nebrání. "Bašár Asad nám zničil život a všechny naše vzpomínky. Když si za muže vezmu někoho bohatého, naše rodina může začít nový život," vysvětluje teprve devatenáctiletá Fatima. Pracovníci organizace UNICEF však varují, že takto zinscenovaným sňatkem se mladé dívky mnohdy dostanou do ještě horších podmínek, než které musejí snášet v uprchlických táborech.

Některé ženy se rozhodly útokům zámožných nápadníků bránit. "O získání své důstojnosti budeme bojovat. Nenecháme se přemluvit ke sňatkům jen kvůli nějakému věnu," hlásá stále početnější skupina žen. Otázkou zůstává, zda jim nadšení k odporu tváří v tvář těžkým podmínkám v uprchlických táborech vydrží.

Uprchlický tábor Zátarí, do kterého se vydávají zámožní ženichové, leží na severu Jordánska


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video