Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Mladé fotbalisty vyšetřit a na hřišti mít defibrilátory, radí lékař po tragédii

  • 28
Šokující smrti mladých sportovců, kterým selhalo srdce, by se dalo v mnoha případech zabránit. Podle kardiologa Michaela Aschermanna by nebezpečí výrazně snížily dvě věci. Doporučuje, aby všichni mladí sportovci podstoupili ultrazvukové vyšetření srdce. A aby na sportovištích byly k dispozici defibrilátory.

Tedy přístroje, které pomohou obnovit činnost srdce, které přestane bít.

"Za smrt v podobných případech v naprosté většině může arytmie způsobená vrozenou srdeční vadou, kterou by odhalilo preventivní vyšetření," říká Aschermann z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Naposledy tak po potížích se srdcem zemřel o víkendu hráč fotbalového okresního přeboru Michal Ježek z Knovíze na Kladensku. - čtěte Fotbalista na Kladensku dal vlastní gól a zemřel na selhání srdce

rady pro sportovce

Náhlá smrt sportovců je nejčastěji důsledkem vrozené srdeční vady, kterou spolehlivě odhalí ultrazvukové vyšetření srdce – echokardiografie. EKG (elektrokardiogram) nemusí stačit.

Vyšetření stojí 1 200 korun, zajišťují je však jen některé kluby a oddíly, ostatní sportovci by si je měli domluvit sami.

Srdce ohrožuje kromě přímého úderu do hrudi také virová infekce. Proto má smysl i běžné nachlazení pořádně vyležet.

Potížím se srdcem mohou nasvědčovat některé příznaky jako občasné mdloby, zadýchávání se při malé námaze a podobně.

Obyčejné EKG podle něho nestačí, musí jít o takzvanou echokardiografii neboli ultrazvukové vyšetření srdce, které spolehlivě odhalí i skryté vady. Navíc je dvakrát ročně čekají zátěžové testy. Takové prohlídky se však konkrétně ve fotbale vedou jen v nejvyšších soutěžích a také defibrilátory nakoupily pouze prvoligové kluby.

"Všichni žáci a dorostenci procházejí každoročně kompletními zdravotními prohlídkami, které zahrnují i vyšetření srdce EKG ," uvedl mluvčí fotbalové Slavie Ondřej Zlámal.

V nižších soutěžích a chudších klubech jsou prohlídky také povinné, ale je nepsaným tajemstvím, že jsou daleko méně přísné. Smrtící arytmie hrozí nejen kvůli srdeční vadě, ale také po prudké ráně do srdce nebo po přechozené virové infekci.

Podobné je to i u atletů či hokejistů

Výsledky kontrol musí kluby evidovat a zástupci fotbalového svazu si je mohou kdykoliv zkontrolovat. Na vyšší úrovni to kluby většinou pečlivě dodržují, směrem dolů je to podle hlasů z oddílů horší. Hráči sami si většinou přinesou nějaké potvrzení od svého lékaře a oddílu nezbývá než mu důvěřovat.

Doktor, který se stará o hráče a má přehled o jejich stavu, je podle licenčního manažera fotbalového svazu Stanislava Rýznara povinnou součástí týmu pouze v první a druhé lize.

Prohlídky se samozřejmě netýkají jen fotbalistů, podobné podstupují také hokejisté nebo třeba atleti. "Jednou za rok oddíl zajišťuje členům vyšetření spočívající v rodinné anamnéze, EKG a zátěžovém testu. Je i na sportovcích, aby si hlídali svůj stav," popsal Radomil Skoumal, předseda pražské atletické Dukly. Podle něj je však vždy věcí oddílu, zda na soutěže vysílá závodníky v dobrém zdravotním stavu.

Lékaři? Samozřejmost jen v nejvyšší soutěži

Podobné jako s prohlídkami to je se zajištěním péče přímo na stadionech. "Na každém našem domácím zápase je minimálně jedna sanitka, spíš dvě. Sparta má tři doktory, z nichž je každý den minimálně jeden na stadionu," popisuje za pražskou Spartu její mluvčí Ondřej Kasík. Pro srovnání třetí liga.

rady pro rodiče

Pokud chcete mít jistotu, že vašemu dítěti nehrozí při sportování potíže se srdcem, zaplaťte mu echokardiografii, která už třeba v deseti letech dokáže odhalit, že srdce není v pořádku.

Pokud se potvrdí vrozená vada, lékaři buď sport nedoporučí vůbec, nebo pouze rekreačně, a to mnohdy až po operačním zákroku.

"Sanitka podmínkou na zápasech není, vyžadujeme jen, aby bylo okamžité spojení. Na zápasech dál musí být přítomný doktor, někdo, kdo je schopný ihned reagovat," popisuje Josef Nikodém, šéf řídící komise fotbalového svazu, pod níž spadá třetí liga a divize.

V nejnižších soutěžích, jako je okresní přebor, se může stát i to, že na stadionu žádný doktor není, a teprve když se něco stane, volá se záchranka. Na hřišti nezřídka bývají ze zdravotních pomůcek jen nosítka a lékárnička.

Povinnost zajistit lékaře nebo zdravotníka má pořádající oddíl. Svazy však nekontrolují, jestli má opravdu potřebné vzdělání.

Na hřištích nejsou defibrilátory

Když už sportovec na hřišti upadne do bezvědomí, jde o minuty. Rozhoduje vybavení, které je k dispozici, protože ani přítomnost lékaře nemusí stačit.

A zase, jen na prvoligových stadionech jsou defibrilátory, které dokážou "nahodit" selhávající srdce postižené arytmií. Druhá liga spoléhá alespoň na přítomné sanitky rovněž s defibrilátory.

"Defibrilátory by přitom mohly zachránit většinu sportovců, které postihne náhlá srdeční smrt," tvrdí kardiolog Michael Aschermann. Podle něj není složité přístroj obsluhovat a měl by to zvládnout i laik.

Atletické srdce přečerpá až třikrát víc krve

statistiky

Náhlá srdeční smrt se netýká jen sportovců, ročně takto na světě zemře kolem 450 000 lidí, nejčastěji jsou starší, trpí nějakou formou srdeční choroby a zabije je třeba infarkt. Udává se, že ročně zemřou kvůli náhlému kolapsu srdce jeden až tři sportovci ze 100 tisíc. U mužů je těchto případů 10x více než u žen.

Sport sice představuje pro člověka velkou zátěž, ale pokud si neubližuje třeba dopingem, neměl by jeho srdci doživotně ublížit.

"Sportovci mívají takzvané atletické srdce, bývá větší a přečerpá až patnáct litrů krve za minutu," popisuje kardiolog Aschermann.

Běžně to bývá kolem pěti litrů. Lidé s "atletickým srdcem" mají mnohem nižší tepovou frekvenci. Někdy jen kolem 40 tepů za minutu v klidu oproti běžným 60 až 70 tepům.

Podle Aschermanna nic z toho jejich zdraví neohrožuje a po skončení kariéry se parametry většinou vracejí k normálu.

kardiolog: Chcete z dítěte sportovce? Nechte je vyšetřit

Vyšetřil všechny české vrcholové orientační běžce, aby jim mohl říct, zda hrozí, že je při sportu zabije srdeční arytmie. "Náhlé srdeční smrti se dá díky speciálnímu vyšetření předejít," říká kardiolog Michael Aschermann z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak často se podobná potíž vyskytuje?
Náhlá srdeční smrt je dost vzácná, ale sportovcům hrozí kvůli zvýšené zátěži až šestkrát častěji než běžné populaci.

Co je příčinou náhlé srdeční smrti?
Lidi zabíjí vlastně arytmie, která je nejčastěji důsledkem vrozené srdeční vady zvané kardiomyopatie, při které je část srdečního svalu zbytněná. Muži jí trpí častěji než ženy. Může jít také o anomálii věnčitých tepen. Jednoduchý test neexistuje, ale naprostá většina vrozených srdečních vad se dá odhalit pomocí vyšetření zvaného echokardiografie.

To asi není to samé jako EKG?
Je to jiné, echokardiografie je ultrazvukové vyšetření srdce. Stojí kolem 1 200 korun a pojišťovny ho nehradí, což může být příčinou toho, že kluby a oddíly ho běžně svým členům nezajišťují. My jsme takhle preventivně vyšetřili všechny české vrcholové orientační běžce, je jich asi 110, a oni teď vědí, že jim náhlá srdeční smrt kvůli vrozené vadě nehrozí. Ale třeba fotbalistů je mnohem více, takže je to pro kluby drahé, ale ve fotbale se také točí mnohem více peněz.

Může náhlá srdeční smrt postihnout i člověka, který nemá vrozenou vadu?
Nebezpečná arytmie hrozí i po úderu do srdce třeba při karate nebo jako důsledek virové infekce, kterou je proto dobré vyležet, což se někdy sportovcům těžko vysvětluje.

Vrcholoví sportovci chodí alespoň na nějaké prohlídky, ale co amatéři? Nebo děti?
Kvůli nižší zátěži není u dospělých, kteří sportují spíše rekreačně, riziko tak velké. Pokud jde o děti, doporučuji rodičům, když už dají dítě do nějakého klubu, aby po něm chtěli i odpovídající zdravotní péči. Anebo jim mohu jedině doporučit, když jsou ctižádostiví a chtějí mít z dítěte sportovce, ať mu ultrazvukové vyšetření srdce zaplatí.

Nehrozí amatérům spíše infarkt?
Po čtyřiceti letech věku určitě, pokud nedodržují životosprávu, mohou mít ucpané tepny, vysoký krevní tlak, což může vést k infarktu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video