Mitrochinův archiv: KGB chtěla v Československu unášet osobnosti

  15:20aktualizováno  16:22
Nově zpřístupněné záznamy někdejšího archiváře KGB Vasilije Mitrochina obsahují i konkrétní informace o plánovaných krocích sovětské rozvědky v Československu. K podrývání zdejšího demokratizačního hnutí plánovala KGB únosy. Šla například po literárním vědci Václavu Černém.
Spisovatel Milan Kundera na archivním snímku z května 1968

Spisovatel Milan Kundera na archivním snímku z května 1968 | foto: ČTK

Akce proti demokratizačnímu hnutí v Československu zahájil tehdejší šéf KGB Jurij Andropov v květnu 1968. Agenti cílili na Univerzitu Karlovu (zvláště Filosofickou fakultu), Klub angažovaných nestraníků, Československou stranu lidovou a Československou stranu socialistickou.

Básník a spisovatel Pavel Kohout na snímku z roku 1968

Předseda Svazu československých spisovatelů Eduard Goldstücker na snímku z roku 1968

Dále pak na osobnosti kulturní scény, například spisovatele Milana Kunderu či Pavla Kohouta nebo předsedu Svazu československých spisovatelů Eduarda Goldstückera, byť zpráva ČTK neupřesňuje, zda měli být tito lidé například diskreditováni či sledováni.

Jinou skupinu cílů tvořili šéfové médií jako ředitel Československé televize Jiří Pelikán a šéf televizního zpravodajství Kamil Winter, redaktor Československého rozhlasu Milan Weiner a zástupce šéfredaktora Rudého práva Zdislav Šulc. Agenti se měli zaměřit také na deník Svobodné slovo či týdeník Literární listy.

Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl archiv Univerzity v Cambridge, který v minulých dnech zpřístupnil 19 z celkem 33 složek archivu Vasilije Mitrochina.

Co byl legendární archiv zač?

Důležitost Mitrochinova archivu popsal v knize Velké špionážní operace - Studená válka v roce 2003 publicista se zaměřením na dějiny špionáže a kosmonautiky Karel Pacner. Následující text z jeho knihy vychází.

Dosud nikdy se podle Pacnera nestalo, aby na stranu protivníka přešel zpravodajský důstojník s tisíci stránkami poznámek o činnosti své rozvědky. Proč právě Mitrochin? Podle profesora Christophera Andrewa, který s ruským přeběhlíkem sepsal tisícistránkovou knihu, ho přiměla právě invaze do Československa a následná deziluze. „Mitrochin odhalil Západu hlavní body činnosti sovětské rozvědky od roku 1918 do svého penzionování v roce 1984,“ uvedl Pacner.

Bývalý archivář KGB Vasilij Mitrochin

Jeho archiv byl skutečně mimořádný a čítal údaje o 25 tisících operacích sovětských tajných služeb. Britové na prověření a zpracování jeho informací potřebovali dlouhých sedm let. Americký Federální úřad pro vyšetřování materiály ocenil jako „nejkompletnější a nejrozsáhlejší zpravodajský pramen, který se podařilo získat“.

Záznamy o zahraničních operacích KGB mohl Mitrochin začít sbírat v červnu 1972, kdy se sovětská rozvědka stěhovala z moskevské Lubjanky na jihovýchod do Jaseněva. Mitrochin jako šéf gigantického archivu mohl číst všechny spisy, co mu při stěhování procházely rukama. Zpracoval jich na 300 tisíc.

Nejprve se snažil pamatovat si jména a události a zapisovat si vše doma. Jenže tak dobrou paměť podle Pacnera neměl a tak změnil systém: nejdůležitější fakta si zapisoval v práci, papíry mačkal a házel do koše - to kdyby do kanceláře přišla nezvaná návštěva - večer před odchodem si je dal do bot a pronášel je domů. Po víkendech vozil poznámky z domova na daču necelých 40 kilometrů za Moskvou, kde je nejprve zkoušel přepisovat na stroji.

To ale trvalo dlouho. „Všechny papíry ukládal do konve na mléko, kterou měl v úkrytu pod podlahou, a později do aluminiových kufrů, které zakopával na zahradě,“ píše Pacner.

Zlom nastal rozpadem Sovětského svazu, po němž vypukl chaos. Mitrochin už coby penzista vyrazil do lotyšské Rigy, nabídl kopie spisů Američanům a požádal o azyl, ale nevěřili mu: Takových lidí teď je! Šel proto na britskou ambasádu, kde promluvil s mladou diplomatkou, ve skutečnosti důstojnicí výzvědné služby MI6. Domluvili se.

Mitrochin získal po sérii návštěv, při nichž přivezl další dokumenty, azyl, na jeho daču zajeli pro zakopané kufry britští agenti. Obsah převezli do Británie v diplomatických zavazadlech. Uprchlý archivář dostal novou identitu - lidem jako on se stávaly „nehody“ - a ochranku. Jeho informace vedly k odhalení řady sovětských agentů ve státní správě západních zemí.

Nelegálové ze západní Evropy v Praze

Pacnerova publikace popisuje i akce KGB v Československu ve zlomovém roce 1968. Sovětská rozvědka potřebovala tamější síti vlít do žil novou mladší krev a povolala ze západu své „nelegály“, jak se ve zpravodajské hantýrce říká agentům pracujícím pod falešnými doklady.

O důležitosti, kterou Andropov československé misi přisoudil, svědčí i to, že v březnu vyslal do Československa 15 agentů, kteří se měli rozvinout do 12. května. Ani západní země tak prudký příliv nelegálů nezažily. Sovětské výzvědné služby vůbec poprvé nasadily nelegály do akcí tohoto typu uvnitř komunistického bloku.

Do Prahy tak v první vlně přijelo pět nelegálů se západoněmeckými pasy, pak další dva, po třech z Rakouska a Velké Británie, dva ze Švýcarska, po jednom z Libanonu a Mexika. Každý dostával na běžné potřeby tři sta dolarů měsíčně, píše Pacner.

Literární historik Václav Černý na snímku z roku 1968

Vyzvědači, řízení od 26. dubna 1968 přímo ze sovětské ambasády, měli dva hlavní úkoly: proniknout do „kontrarevolučních“ skupin a aktivně je diskreditovat.

Dvojice nelegálů Vasilij Gordijevskij a Valentin Gutin tak měli unést dva spisovatele podporující reformisty: Václava Černého a Jana Procházku. Chtěli je vylákat záminkou nabídky pomoci proti údajně hrozícímu „nebezpečí od odpůrců reforem“. Černý ani Procházka na to nekývli.

Zbraně na Sokolovsku

Sovětští nelegálové stáli podle Pacnera i za provokací na Sokolovsku: uprostřed července 1968 tu našla Veřejná bezpečnost menší množství zbraní na základě anonymního udání. Moskevská Pravda to označila za tajný sklad sudetských Němců. Českoslovenští policisté nicméně rychle odhalili, že na samopalech zůstal sovětský mazací olej a přítomné batohy měly setřené ruské nápisy. Sovětská média o tom ve své protičeskoslovenské kampani už neinformovala.

Nevyšla ani další provokace, pravděpodobně úmysl zavraždit několik sovětských manželek československých občanů a připsat to na účet „kontrarevolucionářům“. Mitrochin k tomu měl pouze informaci o „speciálním úkolu pro 11 lidí“, jehož provedení bylo odvoláno. Přeběhlík František August uvedl, že KGB plánovala zavraždit právě sovětské manželky. Plán údajně odhalila reformní část StB, proto z něj sešlo.

Nelegály využíval Andropov v Československu i po srpnové invazi. V letech 1968-1969 se jich podle Mitrochina vystřídalo 29. Na operaci Progres spolupracovaly i další východoevropské tajné služby.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

„Prázdný Topol“ či „kráva“ poslankyně. Nevybíravě mluvili premiéři i prezidenti

19. března 2024

Premium Andrej Babiš omylem poslal e-mail jinému adresátovi a v úterý se kvůli tomu mimořádně scházejí...

Slovenská prezidentská debata: jak se „krasomluvec“ Pellegrini otřel o Čechy

18. března 2024  20:40,  aktualizováno  23:36

Dva největší favorité slovenských prezidentských voleb se vůbec poprvé utkali v televizním duelu....

Na silnici z Klatov do Plzně bourala čtyři auta, v nemocnici skončil i kojenec

18. března 2024  21:06,  aktualizováno  21:37

Na hlavní silnici z Klatov do Plzně u Přeštic bouraly čtyři osobní automobily. Čtyři lidi včetně...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...