Óda na skvělou Ameriku. Trumpův mítink je jak z příručky vlastenectví

  • 531
Wilmington (Od zpravodajky iDNES.cz) - Kraj Clinton v Ohiu možná nese stejné jméno jako demokratická kandidátka na prezidentku, ale v pátek odpoledne to byl její oponent, jehož jméno se tu neslo vzduchem. Donald Trump přijel do Wilmingtonu na svůj poslední projev v tomto státě před volbami a hangár uprostřed polí se pro jeho fanoušky stal na několik hodin středem vesmíru.

„Nenechala bych si to ujít za nic na světě,“ svěřuje se natěšená fanynka ověšená reklamními předměty republikánského magnáta. Poprvé v životě je na mítinku kandidáta.

To manželé Ridenouerovi mají jasnou představu, co se bude dít. Postarší pár už tohle zažil mockrát. Poprvé byli oba na podobné akci před zvolením Richarda Nixona, a to bylo v roce 1968.

Oba jsou republikáni z přesvědčení a pravděpodobně by byli ve stejné hale a čekali na projev, i kdyby na pódiu stál místo Trumpa kterýkoliv z jeho soupeřů v primárkách jako Ted Cruz nebo Jeb Bush. Ostatně s druhým jmenovaným by měli hattrick klanu Bushů. V Ohiu zažili kampaň George Bushe staršího i mladšího.

Parkoviště zaplnily vozy s nápisy „tichá většina stojí za Trumpem“ a ulici lemují stánky s tričky a čepicemi „Make America Great Again“. Nechybí ani prodejce triček s natupírovanou vlnou ve stylu svého idolu. Proud lidí, který postupně zaplňuje halu tvoří rozmanitou společnost, kterou spojují jen stejná trička, placky a čepice.

V hale jsou starší páry, mladí lidé, hispánci, lidé na kolečkových křeslech a vcelku značné procento žen. Dokonce ani národnost není jednotná. Trojice studentů přijela do Wilmingtonu z Kanady. „Jsme tu proto, abychom podpořili Trumpa a jeho politiku,“ jeden ze studentů a v rukou třímá kanadskou vlajku.

Hodně lidí přivedlo na akci i děti, některé byly ještě v kočárku. „Chci, aby byl součástí procesu. Baví ho to už od volby Obamy. Byl velký fanoušek Mitta Romneyho. My jsme se vždycky hodně zajímali o politiku, takže on je na tuhle cestu připravený,“ říká hasič Bratt Taylor zatímco jeho osmiletý syn pokřikuje slogany Trumpovy kampaně, které jsou vidět všude kolem.

Vlající vlajka a hudba z Air force One

Hodinu před plánovaným projevem začínají lidé v hale pomalu sledovat hodinky. Do davu se vmísí postarší pár. Šedovlasý muž má podpaží vlasteneckou bibli a v ruce štos plakátů se slogany kampaně, které ostatním rozdává. Brzy se tak nad hlavami shromážděných třepetají různobarevné plakáty s nápisy „Women for Trump“ „Hispanics for Trump“.

Všichni jsou nachystaní a na pódiu se objevují „předskokani hvězdy.“ Všichni se společně pomodlí a zazpívají americkou hymnu. Napětí pomalu stoupá a chvíli před plánovaným časem vystoupení cvaknou dveře hangáru.

Prezidentské volby v USA

Všichni zpozorní a jak se dveře začínají posouvat, objevuje se pomalu prostor ranveje. Nad hlavami se rázem objeví les rukou se smartphony.

Všichni chtějí zachytit moment, kdy se jejich slavný republikán objeví. S otevírajícími se dveřmi proudí dovnitř vítr, který rozpohyboval vlajku nad pódiem. Všechno je nachystané a lidé čekají jen na Trumpa, kterého s nedočkavostí vyhlížejí za dveřmi. To by však na Donalda Trumpa bylo málo.

V tomhle jsou vidět Trumpovy bohaté zkušenosti z vedení reality show – umí udržet pozornost lidí a gradovat napětí. Za otevřenými dveřmi se totiž objeví jen přichystané schody k letadlu. Když začne z reproduktorů hrát skladba „Let ́s spend the night together“ (Pojďme spolu strávit noc) objeví se na obloze jeho letadlo.

Trumpovi fanoušci si však ironie vtipné shody nevšímají a nikdo se nesměje. Letadlo „Make America Great Again“ je na místě, ale ani to ještě není ono. Trump prý nikdy nelétá stejným letadlem jako novináři, kteří ho doprovázejí. On sám přilétá vlastním strojem s jediným majestátním nápisem „Trump“.

Dvě letadla stojí zaparkovaná před obecenstvem a obrázek je ideální. Hudba z reproduktorů nyní začíná hrát soundtrack k filmu Air Force One a dav skanduje jednohlasně „Trump, Trump, Trump, Trump...“ Až tehdy cvaknou dveře od letadla, které si otevírá sám Trump a rázně se vydává vstříc svým fanouškům. Lidé burácí a zachytávají památnou chvíli na telefony a foťáky.

04.listopadu 2016 v 21:50, příspěvek archivován: 05.listopadu 2016 v 10:01

Trump rally Wilmington https://t.co/QIdmwjhFCi

Zavři ji, zlato!

„Miluju Ohio,“ rozmáchne se statný republikán a dočká se kýžené odpovědi „A Ohio miluje tebe!“ Se sebejistým úsměvem pak republikánský favorit pokračuje v celé své řeči, která trvá téměř hodinu. Obsah přitom není nijak převratný.

Kdo za poslední rok slyšel někdy řečnit Donalda Trumpa, ví přesně, co bude následovat - zkorumpovaná Hillary Clinotnová, zeď proti ilegálním imigrantům na hranicích Mexika a práce pro Američany. Přesně to však publikum chce slyšet a lidé jsou zjevně spokojení s tím, co jim magnát dává.

Mnohokrát ho přeruší skandováním jeho jména nebo sloganů. Skandování je tak hlasité, že musí mnohokrát přestat v projevu. Nijak ho to však nerozhazuje a vždy plynule naváže, kde přestal. Když začne mluvit o tom, co dokáže v zemi jako prezident změnit, dostane se mu odpovědi několikrát opakovaného „U. S. A.“

Když Trump začne rozvášněně mluvit o příkořích, které naopak Spojené státy čekají pod nadvládou Hillary Clintonové, rozpláče malého chlapce. „Neboj, hochu, dostaneme ji za mříže,“ reaguje na slzy chlapečka zapálený fanoušek stojící hned vedle.

Vysoký muž, který ční nad ostatními chvíli na to zakřičí „Lock her up, baby“ (Zavři ji, zlato) směrem k ke svému hrdinovi u řečnického pultíku. O pár minut později už skanduje stejné heslo celá hala. To strhává i chlapečka, který ještě před chvílí plakal. Byť žvatlavě, obratem se přidává. „Lock her up! Lock her up!“ provolává, ačkoliv sotva rozumí, co to znamená.

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video