Dívka nahlíží dovnitř burky, která je součástí instalace francouzského umělce Jeana Pierra Giovanelliho nazvané "Zmizení"

Dívka nahlíží dovnitř burky, která je součástí instalace francouzského umělce Jeana Pierra Giovanelliho nazvané "Zmizení" | foto: AP

Mít, či nemít burky na ulicích - toť otázka, která trápí i Brity

  • 46
Chystaný zákon ve Francii, který má omezit nošení muslimského závoje na veřejnosti, rozproudil živou debatu na toto téma i na druhé straně Lamanšského průlivu. Pro Británii je vztah k burkám důležitým testem otevřenosti vůči imigrantům různých náboženství a národností.

Nigel Farage, šéf pravicové Strany nezávislosti, vyzval k podobnému zákazu, jaký se připravuje ve Francii, s tím, že burka (oděv zahalující od hlavy až k nohám) a nikáb (závoj zahalující obličej) "stále více rozdělují Británii". Podle něj rovněž slouží k ponížení žen a znamenají bezpečnostní hrozbu. Pro omezení týkající se muslimských závojů se již dříve vyslovila i nacionalistická Britská národní strana.

Kritici muslimských závojů je často označují za známku odporu muslimů k zapojení do společnosti v zemích, kam emigrovali, objevilo se i přirovnání k "páté koloně" v Evropě. Obhájci muslimských závojů naopak nejčastěji argumentují tím, že jsou v Evropě nošeny dobrovolně.

V Británii dosud žádný zákon omezující nošení muslimských oděvů neplatí - v roce 2007 však po několika ostře sledovaných procesech na toto téma dostaly školy volnou ruku při rozhodování o vnitřních předpisech o odívání žáků.

"Říkat, co máte nosit, není britské"

Letos v lednu ministr školství Ed Balls prohlásil, že říkat lidem, co mají nosit na ulici, "není britské". Jiného názoru je ale například novinářka Yasmina Alibhai-Brownová, která zároveň vede hnutí Britští muslimové pro sekulární demokracii. V článku pro list Independent se vyslovila pro omezení nošení závoje přes tvář na veřejných místech.

"Činí to ženy neviditelnými, omezuje je na jejich právech a potvrzuje je jako ďábelské svůdnice," napsala. "Například při hadždži, pouti do Mekky, žádná žena svou tvář nezakrývá. Burka činí ženy více nápadnými, nikoli méně. Komunikace s nimi je nerovnoprávná, protože jedna strana může při rozhovoru skrývat všechny emoce."

Yvonne Ridleyová, jiná britská novinářka, která konvertovala k islámu poté, co byla v roce 2001 zajata bojovníky Talibanu v Afghánistánu, naopak soudí, že Francie je při rozhodování o burce "řízena islamofobií, a ne snahou prosadit práva žen." Ona sama prý nezná jedinou ženu, která by burku či nikáb nosila nedobrovolně - všechny je prý nosí kvůli tomu, aby byly "blíže víře".

Přece nebudeme skákat, jak píská Francie

Shaista Gohirová, výkonná ředitelka britské Komunity muslimských žen, je rovněž proti zákazu muslimských závojů, ale zároveň vyzývá k "vnitřní debatě na toto téma uvnitř muslimské společnosti". "Měli bychom více diskutovat o tom, jak nošení závojů souvisí s vírou, být aktivnější a ne pouze čekat na to, co řeknou politici typu Jacka Strawa," uvedla v narážce na ministra spravedlnosti, který pobouřil muslimy tím, že označil závoje za "viditelnou snahu se odlišit a vydělit se ze společnosti".

"Existují reálné obavy, že otázka závojů bude použita v předvolební kampani," soudí Gohirová. Apeluje přitom i na tradiční rezervované vztahy mezi Británií a Francií. "Británie přece nemusí srovnávat krok jen proto, že něco dělá Francie," nechala se slyšet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video