Češi zlomili světový rekord v požárním útoku, z mistrovství vezou bronz

17:17aktualizováno  17:17
Česká hasičská reprezentace překonala světový rekord v požárním útoku, stihla to za 25,14 sekundy. Na VIII. Mistrovství světa v požárním sportu se umístila celkově třetí. V pátek vytvořil Jakub Pěkný národní rekord v běhu na 100 metrů s překážkami. Závod zaběhl za 15,11 vteřiny.

Česká reprezentace hasičů na VIII. Mistrovství světa v požárním sportu získala bronzové medaile a podařilo se jí překonat vlastní světový rekord v požárním útoku. | foto: facebook (www.hasici150.cz)

Při požárním útoku si družstva připraví na základnu požární stříkačku, různé druhy hadic, rozdělovač, proudnice, savice a sací koš. Soutěžící pak musí dopravit vodu do dvou terčíků, umístěných 95 metrů od základny. Po nastříkání 10 litrů vody se časomíra zastaví a je určen čas závodníků.

Naši hasiči to stihli za 25,14 vteřiny a překonali tak vlastní světový rekord z minulého roku, kdy to zvládli za 25,58 vteřiny. Oproti minulému roku si polepšili i v celkovém umístění. Zatímco loni skončili čtvrtí, letos se posunuli na stupně vítězů a získali bronzovou medaili.

Mistrovství světa proběhlo v turecké Antalyi. Týmy hasičů na světovém šampionátu, který se v Turecku konal poprvé, bojovaly ve čtyřech disciplínách. Ve výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže, v běhu na sto metrů s překážkami, ve štafetě 4 × 100 metrů s překážkami a v požárním útoku.

"Díky výhře v poslední disciplíně, tedy požárním útoku, jsme předběhli Ukrajinu a posunuli jsem se z průběžného čtvrtého místa na třetí," informovala iDNES.cz mluvčí hasičů Ivana Svitáková. Rusové neobhájili své vítězství z loňského roku celkově skončili druzí. Závody ovládli Bělorusové.