Místostarosta připravil radnici o více než půl milionu korun

Staré Město - Vedení Prahy 1 nebylo dodnes schopné zaujmout stanovisko k chování místostarosty Karla Louckého (ODS), který zřejmě při uzavírání důležité smlouvy jednal na vlastní pěst, aniž o svých krocích informoval ostatní členy rady, natož aby k tomu měl od nich souhlas. Vedení první městské části se přitom zhruba už před rokem rozhodlo nechat přešetřit okolnosti této smlouvy, při které šlo o pronájem více než tisícovky metrů čtverečních nebytových prostor v Dlouhé ulici 14.

"Vše bude předmětem šetření, i to, zda nedošlo k porušení kompetencí," řekl starosta Jan Bürgermeister (ODS). Tvrdí, že rada si tento úkol už před rokem uložila, takže je stále platný. "Trochu selhal filtrační nástroj, kterým usnesení rady kontrolujeme," dodal k faktu, proč se za celý rok radnice žádného závěru nedobrala.

Prostory v Dlouhé ulici si před sedmi lety pronajala společnost Schmidl zastoupená Miladou Schmidlovou a Milanem Horynou, aby v nich otevřela samoobsluhu potravin, řeznictví, restauraci, prodej vína a umělých květin. I když bylo ve smlouvě zakotveno, že nájemní vztah se váže pouze na Schmidlovou a Horynu a že jakýkoli přechod práv je právně neúčinný, v září 1997 uzavřel Loucký zcela novou smlouvu, ale již pouze se Schmidlovou, jelikož Horyna společnost opustil.

"Tato smlouva nebyla projednána v obvodní radě a nechápu, jak mohla být uzavřena bez nového výběrového řízení," uvedl člen zastupitelstva Petr Bachna (US), který problém kolem tohoto pronájmu otevřel na nedávné schůzi zastupitelstva Prahy 1.

Bachna poukázal také na další nešvary a nesrovnalosti. Louckému nebránil k uzavření nové smlouvy ani fakt, že společnost Schmidl měla v té době dvacetitisícový dluh za služby, mimo jiné i za černý odběr vody, což samo o sobě bylo podle smlouvy důvodem k jejímu vypovězení, a nikoli k uzavření smlouvy nové. Horyna, bývalý společník firmy Schmidl, tvrdí, že to byl hlavní impuls, proč z celého podniku vycouval. "Všechny částky za elektřinu, plyn a vodu platí za firmu obec a pak je od ní vymáhá," tvrdí Horyna, který je správcem domu. Letošní dluh už prý opět dosahuje pětadvaceti tisíc.

Kromě těchto dluhů však společnost také neplatila včas nájemné a před dvěma lety dluh přesahoval 1,6 milionu korun. Loucký však přesto v červnu 1999, tedy téhož roku, podepsal, opět bez vědomí rady, s Miladou Schmidlovou dodatek ke smlouvě. Jím se snížilo roční nájemné z 1,3 milionu korun o dvě stě tisíc korun, a dokonce se zpětnou platností, od 1. ledna 1999. Loucký navíc dodatečně poskytl Schmidlové slevu na nájemném, čímž jí podle Bachny odpustil půl milionu korun.

"Do smlouvy se doplnilo, že je to kvůli špatnému technickému stavu části nebytových prostor v suterénu a omezené možnosti jejich využívání," uvedl Bachna. Navíc pronájem místostarosta prodloužil o čtyři roky, tedy do konce roku 2008.

Dluh na nájemném pak jako zázrakem přešel v pohledávku. Společnost Schmidl údajně investovala do rekonstrukce prostor více než tři miliony korun a Loucký se Schmidlovou dohodli, že si tuto sumu bude firma takzvaně odbydlovat. Jak vyplývá z dodatku ke smlouvě, dluh se vymazal a obec se ještě stala dlužníkem 1,4 milionu korun. Nájemce bude platit tak dlouho nižší nájem, dokud se obě částky nevyrovnají. "Tím obec věnovala paní Schmidlové bez vážných důvodů přes tři miliony korun. Navíc doklad o soudním odhadu provedené investice zatím není k nalezení," míní Petr Bachna.

Loucký se k celé záležitosti odmítl vyjádřit. "Počkejte si na zprávu pro zastupitelstvo," bylo jediné, co řekl. Zastupitelstvo by se okolností tohoto pronájmu mělo zabývat počátkem června. Milada Schmidlová přiznává, že nějaké dluhy za služby firma má, protože "z rohlíků nemáme na to platit včas elektřinu". Považuje však za normální, že si investice do prostor tzv. odbydluje. Tvrdí, že opravy přišly na šest milionů, z nichž obec uznala polovinu, od níž se pak dluh na nájemném odečetl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video