Pučisté couvají. Vyjednávací tým se rozpadl, poslance ČSSD vede Tejc

  • 1168
Vyjednávací tým ČSSD o vládě se rozpadl. Nejprve rezignoval Milan Chovanec, jeden z účastníků tajné "pučistické" schůzky u prezidenta Miloše Zemana. Po Chovancovi posty složili i další členové týmu včetně Michala Haška. Ale Haškův spojenec Jeroným Tejc povede poslance ČSSD.

Tejc, který byl také v Lánech na poradě u Zemana před výzvou k rezignaci předsedy Bohuslava Sobotky, získal v tajné volbě během jednání poslaneckého klubu ČSSD 30 hlasů, zatímco jeho soupeř Jan Hamáček dostal 16 hlasů.

Co požadují poslanci ČSSD

"Poslanecký klub vyzývá vedení ČSSD k nasazení veškeré energie k sestavení akceschopné vlády a splnění závazků vůči voličům a členům strany. Kandidátem na premiéra dle usnesení srpnového ÚVV ČSSD je předseda ČSSD, a proto by se měl účastnit jednání o sestavení vlády. Řešení volebního výsledku a přijetí jednotlivých odpovědností doporučujeme řešit na mimořádném sjezdu ČSSD."

(návrh, který klub ČSSD přijal, předložil Lubomír Zaorálek)

"Výzva předsednictva panu Sobotkovi platí," řekl iDNES.cz Chovanec. Jako první vycouval z vnitrostranického puče proti předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. "Je potřeba odblokovat situaci a hledat jednotu. Vyzval jsem ostatní, aby udělali to samé," podotkl Chovanec, jeden ze dvaceti členů předsednictva strany, kteří v neděli hlasovali pro výzvu Sobotkovi, aby odstoupil z pozice předsedy strany.

Po Chovancovi rezignoval na pozici v týmu vyjednavačů o vládě také Lubomír Zaorálek, který naopak patří do tábora spojenců Bohuslava Sobotky. A následně se pozic ve vyjednávacím týmu vzdali i Michal Hašek a Jeroným Tejc. Nový vyjednávací tým strana zformuje ve čtvrtek a měl by v něm být i předseda Bohuslav Sobotka.

Chovanec už před jednáním poslaneckého klubu iDNES.cz řekl, že ve středu bude mít společnou tiskovou konferenci se Sobotkou. Předznamenal tím, že role jednoho ze stranických pučistů proti předsedovi strany se mu nezamlouvá. Potvrdil také, že se účastnil setkání v Lánech, které jiní účastníci buď popírají, nebo ho odmítají komentovat.

Demonstranti přišli před Sněmovnu podpořit Sobotku

Padesát nově zvolených poslanců sociální demokracie se v úterý ve Sněmovně sešlo především proto, aby zvolili vedení klubu. Poslance ČSSD při příchodu přivítalo asi dvacet demonstrantů, kteří přišli podpořit Sobotku.

Volba šéfa klubu mělo napovědět, zda má mezi poslanci silnější pozici Sobotka, či Hašek. Na jednání poslanců přišli i senátoři Alena Gajdůšková či Jiří Dienstbier, kteří patří mezi Sobotkovy spojence. "Pokud mají alespoň trochu pudu sebezáchovy, tak by takového podrazáka jako Jeroným Tejc volit neměli svým předsedou," řekl Dienstbier. Poslanci ČSSD ho ale nevyslyšeli.

"Je třeba zklidnit vášně. Bylo třeba, abychom vyřešili určitou patovou situaci kolem vyjednávání o vládě, proto jsme všichni rezignovali na místa ve vyjednávacím týmu," řekl Tejc.

Předseda strany Sobotka při příchodu do Sněmovny řekl, že cítí velkou podporu veřejnosti. Schizofrenní situace v sociální demokracii podle něj musí skončit nejpozději 10. listopadu, kdy se sejde ústřední výkonný výbor ČSSD. Pokud by ho i ten vyzval k rezignaci, Sobotka by tak učinil. Výzvu dvaceti členů předsednictva, aby z funkce odešel, už v neděli odmítl.

Místo toho v úterý rozeslal dopis všem členům ČSSD, v němž znovu chování Haška přirovnal k počínání prokomunistického sociálního demokrata Zdeňka Fierlingera v únoru 1948. Sociální demokracie se podle svého šéfa musí vrátit k vyjednávacímu stolu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video