Pachatel by podle návrhu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nešel za mříže, ale nesměl by opustit domov od osmi večer do pěti do rána a o víkendech. Domácí vězení by mohlo trvat až dva roky.

Pachatel by podle návrhu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nešel za mříže, ale nesměl by opustit domov od osmi večer do pěti do rána a o víkendech. Domácí vězení by mohlo trvat až dva roky.

Místo vězení si odsouzený odpyká trest doma

  • 76
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce prosadit do zákona domácí vězení. S takzvaným "státním zarachem" pro méně vážné zločince počítá návrh nového trestního zákoníku. Bude se to týkat třeba viníků dopravních nehod.

"Domácí vězeň" by normálně chodil do práce a vytrestán by byl tím, že by nesměl odejít z domova večer a v noci (vězení by platilo od 20.00 do 5.00) ani o víkendech. Trest může podle ministrova návrhu trvat až dva roky. Pachatel by musel nejprve písemně slíbit, že nebude dohodnutou adresu opouštět. Bude to pro něj lepší, protože se vyhne věznici.

"Nový trest by odsouzenému zachoval rodinné i pracovní vazby a ušetřil by část peněz, které stát vynakládá na vězení," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Z domácího vězení by mohl zločinec odejít, jen pokud by musel k lékaři nebo do práce na noční směnu.

Současný trestní zákon už umožňuje soudcům sáhnout po vzdáleně podobném trestu. Mohou odsouzenému zakázat například návštěvu hospod. Problém však je uhlídat, zda dotyčný opravdu zákaz dodržuje. Totéž hrozí u domácího vězení.

"Myslím, že by se obtížně kontrolovalo, jestli odsouzený opravdu zůstává doma," domnívá se například náchodský soudce Pavel Ruml. Ten si také nedokáže představit druh zločinů, za které by se domácí vězení ukládalo.

Ruml upozorňuje, že soudci mají už teď po ruce celou škálu mírných trestů, jako jsou obecně prospěšné práce či pokuta. Mohou také povolit podmínečný odklad nástupu do vězení.

Probační a mediační služba, která kontroluje odsouzené, uvažuje spolu s ministerstvem o kontrole domácích vězňů pomocí elektronických náramků.

"Když člověk s náramkem opustí vymezený prostor, ihned se to dozví dispečink. Stejně vyjde najevo, když si někdo zkusí náramek sundat," vysvětluje princip ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern.

Podobné elektronické náramky a domácí vězení fungují podle Šterna třeba ve skandinávských státech nebo ve Velké Británii, kde hlídání s jejich pomocí zajišťuje soukromá firma. Domácí vězení zavedli i na Slovensku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video