Pan Kopfrkingl by z nového vynálezu měl jen stěží radost.

Pan Kopfrkingl by z nového vynálezu měl jen stěží radost. | foto: Bontonfilm

Místo spalovače mrtvol rozpuštěný a vypuštěný. Firma chce mrtvé rozleptat

  • 189
Spalovači mrtvol se možná mohou začít třást o budoucnost svého řemesla. Jedna pohřební firma na Floridě totiž chystá test revoluční novinky v pohřebnictví: rozpuštění měkkých částí nebožtíkova těla ve vroucím alkalickém roztoku.

Odborníci označují patent skotské firmy Resomation Ltd. za novinku, která zásadně změní tvář pohřebnictví. Výhody jsou prý jednoznačné: objem vypuštěných skleníkových plynů je o třetinu menší než při pohřbu žehem a spotřeba energie je nižší až sedminásobně.

Takzvaný zelený pohřeb chce už brzy nasadit do nabídky Andersonova a McQueenova pohřební služba ve městě St. Petersburg v americkém státě Florida. Vlastník patentu doufá, že po nezbytných legislativních úpravách se najdou další zájemci i v Evropě.

Tělo nebožtíka se uloží do roztoku hydroxidu sodného o teplotě 180 stupňů Celsia pod tlakem deseti atmosfér. Nanejvýš za tři hodiny se tkáň rozpustí a odplaví ji městská kanalizace. Odpad je zcela sterilní, neobsahuje ani stopy DNA.

Pozor na rtuť

Propagační leták skotské firmy upozorňuje na výhodu spolehlivého oddělení amalgámu od nebožtíkových zubů. Rtuť z amalgámu se totiž během klasické kremace vypaří a jen v Británii má na svědomí plných šestnáct procent veškerých rtuťových par v ovzduší. Mnohá krematoria ve Spojeném království kvůli tomu musela instalovat nákladný filtrační systém.

Masa zbavené kosti pak putují do takzvaného kremulátoru, který rozmělní kostní tkáň na jemný popel a uloží ho do urny. V tomto zařízení se zpracovávají i zbytky kostí při klasickém pohřbu žehem.

Skotská firma považuje patent na rozpouštění nebožtíků za svůj příspěvek k ochraně klimatu. Nápad si chce ozkoušet na Floridě, která je jedním ze sedmi amerických států, jež příslušnou technologii už povolily.

Švédka se chlubí maminkou v mrazáku

Floridský revoluční pohřeb nebude úplnou premiérou. Podobnou praxi už kdysi zavedli v americkém Ohiu, než jim to soud zakázal. S pomocí hydroxidu sodného už prý také pohřbili několik lidí v australském státě Queensland.

Podle tvůrců nové technologie jsou pohřby tohoto typu důstojné, pietní a tiché. V hlavách poněkud morbidních vynálezců však už hlodá nový nápad, který chce mrtvé sprovodit ze světa pomocí tekutého dusíku. Po mrazivé koupeli by se zbytky těla kompostovaly v mělké půdě.

Švédská vynálezkyně Susanne Wiigh-Masaková svůj nápad zatím vyzkoušela jen na prasatech. Příslušná novela švédského pohřebního zákona se ale už schvaluje a desítky lidí si už o tento způsob pohřbu zažádaly.

Vynálezkyně zájemcům prezentuje výsledky metody na svých nedávno zvěčnělých rodičích, kteří sní svůj věčný sen na pitevně v mrazáku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video