Odsouzení mohou dál volat, jako kdyby ve vězení žádné rušičky nebyly.

Odsouzení mohou dál volat, jako kdyby ve vězení žádné rušičky nebyly. | foto: Profimedia.cz

Místo rušiček byly ve vězení krabice

  • 54
V polovině loňského prosince přivezli technici firmy pb mont ze Zlínska do pěti věznic v Česku plechové bedny a namontovali je na zdi. Oficiálně v nich byly rušičky mobilních telefonů. Jenže bedny byly prázdné, a aby se to nepoznalo, technici bedny zamkli a pro jistotou i zapečetili.

Vedení Vězeňské služby přesto zakázku za víc než šestnáct milionů korun převzalo a poslalo peníze na účet firmy. Vyplývá to z dokumentů, které MF DNES získala. Věznice v nich na nedodělky upozorňují nadřízené z generálního ředitelství a žádají, aby už konečně záležitost řešilo.

"K datu 10. ledna nebyl systém zprovozněn z důvodu nekompletní dodávky technologie," uvádí se třeba v zápisu z věznice ve středočeském Oráčově.

V té době měl přitom systém běžet a měly se dolaďovat jeho detaily. Jenže v Oráčově nefungují rušičky dodnes, jak by měly, a stejné je to i v ostatních věznicích.

Odsouzení mohou dál volat, jako kdyby ve vězení žádné rušičky nebyly. Firma získala lukrativní zakázku loni v prosinci bez jakéhokoli výběrového řízení. Generální ředitelství tvrdí, že to bylo kvůli tomu, že pb mont dodával rušičky do věznic v Příbrami a Novém Sedle a tam systém funguje.

Jenže to není pravda. Už loni se zařízením byly problémy a vedení příbramské věznice u pb montu rušičky reklamovalo. Nákup vzbuzuje i další pochybnosti.

Místopředseda kontrolního výboru Sněmovny Libor Ježek řekl, že zakázka je předražená. Stejné rušičky se totiž dají sehnat zhruba za 15 až 20 tisíc korun. "Pb mont je Vězeňské službě dodal za zhruba čtyřnásobek," řekl Ježek.

Předražené detektory
MF DNES zjistila, že nejde o jedinou zakázku, která vzbuzuje pochybnosti. Předloni v prosinci koupila Vězeňská služba od společnosti Itscom 158 detektorů kovů. Firmu vlastní stejní lidé jako pb mont.

U Itscomu zaplatilo generální ředitelství za každý detektor téměř 8700 korun. Stejný přístroj stál přitom u jiných dodavatelů jen 6540 korun. Předražené bylo i příslušenství. Sluchátka k detektorům, za která si jinde účtovali 114 korun, přišla u Itscomu na desetinásobek.

Vězeňská služba tak vyplatila o 700 tisíc víc, než kdyby detektory a ostatní koupila jinde. Pod smlouvou na detektory je stejně jako u smlouvy na rušičky podepsán šéf českých věznic Luděk Kula. V pátek se odmítl k zakázce na detektory vyjádřit. "Nepamatuji si každou fakturu, kterou podepisuji," uvedl Kula. "Takové věci zajišťují moji podřízení," dodal.

Podobně se Kula hájí i v případě zakázky na rušičky. Tu měl podle něj na starosti jeho první náměstek Zdeněk Kreuzzieger. Ten tvrdí, že Vězeňská služba nic při zavádění rušiček do věznic nezanedbala. "Nevím, proč se to zavádění rušiček nezdařilo. Firma asi přecenila své síly," řekl Kreuzzieger.

Jenže dokumenty ukazují, že vedení věznic nepostupovalo při řešení potíží s rušičkami dost rázně. Až v polovině března dalo pb montu pokutu za nedodržení smlouvy. A teprve tento týden dohodu z větší části vypovědělo.

I ministerstvo spravedlnosti přistupuje ke kauze laxně. "V květnu proběhne kontrola hospodaření Vězeňské služby. Víc není zatím co říct," vzkázal přes svou mluvčí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Přinejmenším by ho mělo zajímat, jak chce Vězeňská služba dostat z pb montu část peněz, které zaplatila za zrušenou část zakázky.

Jestli firma peníze vrátí dobrovolně, nikdo neví. S novináři její majitelé nekomunikují. O zakázky na rušičky se už zajímá i protikorupční policie. Její lidé si tento týden odvezli z vedení věznic všechny doklady, které se projektu týkají. Podle informací MF DNES prošetřuje policie i dodávku detektorů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video