Majitel, tedy Praha, své pochybení při opravě mostu odmítá. Prý jde o formality.

Majitel, tedy Praha, své pochybení při opravě mostu odmítá. Prý jde o formality. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Místo pokuty za Karlův most poslala Praha památkářům elaborát

  • 0
Praha dnes dostala poslední možnost vyjádřit se, jakým způsobem odstraní nedostatky při opravách Karlova mostu. Své stanovisko měla sdělit už v úterý, inspekce ministerstva kultury jí ale dala čas do pátku. Výsledkem je osmistránkový materiál, který vypracoval magistrát na svou obranu.

Památková inspekce už osmistránkovou "obhajobu" od města dostala, což potvrdil i její ředitel Jiří Varhaník. "Obsah nebudu komentovat," řekl stručně šéf inspekce ministerstva.

Co je na osmistránkovém elaborátu konkrétně, neprozradil ani ředitel odboru správy majetku magistrátu Radek Svoboda, který je pod osmi stránkami podepsaný. "Držíme se toho, co jsme již řekli," podotkl. "Takové nedostatky, o kterých mluví inspekce, neshledáváme," dodal.

Spor o opravu Karlova mostu mezi magistrátem a památkovou inspekcí trvá od loňského října. Inspektoři tehdy zjistili, že vlastník nepostupuje podle zákona. Magistrát si tehdy vzal nějaký čas na odpověď, výtky ale odmítl.

Vlastník Karlova mostu, tedy hlavní město Praha, by měl dostat pokutu. Právě 31. březen byl nejzazším termínem pro vyjádření vlastníka k pochybením a k jejich nápravě. Hlavní výtky inspekce se týkaly chybějícího aktuálního stavebně-historického průzkumu a také chybějícího oznámení pro archeologický ústav.

PODÍVEJTE SE, CO VADÍ INSPEKCI
NA OPRAVÁCH MOSTU

Obojí je zákonnou povinností, kterou město porušilo a za což mu hrozila podle původního zákona o státní památkové péči půlmilionová pokuta; podle nového znění, které platí od loňského srpna, pak až čtyřmilionová.

Magistrát by v tomto případě měl pokutu udělit sám sobě, protože je zároveň vlastníkem památky i orgánem památkové péče.

Hlavní město ale stále nevidí důvod, za který by Praha měla být pokutována. "Zvažovali jsme závažnost pochybení a shodli jsme se, že na pokutu to není," řekl iDNES.cz ředitel odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu magistrátu Jan Kněžínek a dodal: "K jistým formálním pochybením došlo, to už odstraňujeme."

"Formality" ohrožující národní památku

Chybějící stavebně-historický průzkum ale není drobností, zvlášť u národní památky světového významu. "O formalitě či banalitě se nedá mluvit," řekl iDNES.cz Ondřej Šefců z NPÚ.

Památkář Ondřej Šefců popisuje průběh rekonstrukce na Karlově mostě (13. 11. 2008)Za formalitu naopak považuje výtku inspekce, která se týká oznámení pro archeologický ústav. "Bylo to zajištěno kontaktem s příslušným pracovištěm, šlo jen o opomenutí, že se neposlal jeden dokument, ne o obcházení," tvrdí památkář Šefců.

Stavebně-historický průzkum podle něj začal, práce ale byly přerušeny a nikdo je už neobnovil. "Na to navazujeme teď. Je to v naší režii, formou operativních průzkumů," řekl Šefců s tím, že doufá, že město se na průzkumu začne brzy podílet, protože finanční možnosti NPÚ jsou omezené. Navíc je povinnost majitele památky předložit stavebně-historický průzkum již před začátkem opravy.

Průzkum by podle optimistických odhadů mohl trvat rok, spíš je to ale záležitost na roky, domnívá se Šefců. "Nutná je ale spolupráce s majitelem," doplnil. Práce na mostě se samozřejmě kvůli průzkumu nezastaví. "V těchto dnech probíhá zkoumání na věži, až se bude opravovat plášť, musí průzkum proběhnout předtím, než se tam začne pracovat," myslí si Šefců.

Jisté pochybení přiznává i sám Šefců. "Nedomyslel jsem, co všechno musí být prozkoumané v ten daný moment," přiznal památkář. "Teď jsme chytřejší," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video