Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Místo pití alkoholu piš z Afghánistánu rodině, říká vojenská novela

  • 14
Vláda schválila novelu zákona o vojácích z povolání. Zavádí změny v povyšování čekatelů a výslovně vojákům přiznává právo spojit se z mise s rodinou. To nicméně prakticky fungovalo už dosud. Velitelé dostanou dvakrát víc času na stanovení kázeňských trestů, zákon výslovně zakazuje pít v kasárnách alkohol i mimo službu.

Novelu zákona o vojácích z povolání připravil tým ministra obrany Alexandra Vondry. Převažují v ní změny, které vojáky nepotěší, a formality.

Vládou schválená předloha například ukládá ministerstvu obrany výslovnou povinnost, aby v "rozsahu odpovídajícím podmínkám zajistilo vojákům v zahraničních operacích kontakt s rodinami", to ale není žádná převratná změna proti skutečnému stavu.

Kontakt s blízkými dnes

Vojáci v dnešních misích mají standardně nárok na třicetiminutový telefonát týdně. Za týden také mají nárok na 60 minut u internetu.

Zdroj: Generální štáb AČR

"Kontakt se odehrává telefonicky a přes internet, pokud je k němu základna připojena. Možnost hovořit s rodinou je pro vojáky v misi velmi důležitá. Jen to dosud nebylo výslovně definováno zákonem," řekla iDNES.cz Jana Růžičková z generálního štábu.

 "Z hlediska morálního stavu a duševního zdraví je možnost takového kontaktu nezbytná," uvedli Barbora Benešová a Stanislav Hamza z ministerstva obrany v důvodové zprávě k zákonu, který nyní zamíří do Sněmovny. Zákon vysloveně neříká, kolik času vyhradí velitelé vojákům na komunikaci s rodinou.

Vojáci také už nemohou počítat s tím, že nadřízení nestihnou vymyslet trest za kázeňský přestupek do jednoho měsíce ode dne, kdy se o něm dozvěděli. Dosavadní lhůta se prodlužuje ze třiceti dní na šedesát. Platí to ovšem jen v případě, že od prohřešku neuplynul více než rok - tato promlčecí lhůta se nezměnila.

Povyšování čekatelů

Dosavadní zákon neumožňoval jmenovat všechny čekatele do příslušných hodností na základě splnění studijních úkolů v jednotlivých ročnících vojenských škol. Šlo to jen u svobodníků, desátníků a četařů. Nový zákon stanovuje nejkratší dobu výkonu služby i u rotných a rotmistrů na jeden rok.

Zároveň, pokud si voják bude chtít stěžovat na cokoliv v souvislosti se službou, bude si muset počkat na odpověď - a co je důležitější, na případnou nápravu - déle. Konkrétně šedesát dní místo třiceti.

Škrty můžou stěhující se vojáky připravit o 51 tisíc ročně

Vojáci také přijdou o příspěvek na "přestěhování v důležitém zájmu služby". Ten dosud činil až šestinásobek minimální mzdy - to by příští rok mohlo být 51 tisíc korun.

Zároveň se v rámci úsporných opatření zkrátí ze dvanácti na šest měsíců lhůta, v níž pobírají vojáci nesnížený plat v případě změny ve služebním zařazení.

"Příspěvek při přestěhování plnil svou úlohu v době před zavedením přídavku na bydlení. Protože přídavek na bydlení kompenzuje i zvýšené výdaje vojáka spojené s přestěhováním do nového místa výkonu služby, navrhuje se příspěvek při přestěhování zrušit, čímž dojde k úspoře cca 12,5 milionu Kč ročně," uvedli tvůrci novely.

Možná i pod dojmem incidentu ze září 2009, kdy se opilí čeští vojáci poprali v Kosovu, pak do zákona proniklo protialkoholické tažení. Vojáci se nově musí zdržet konzumace alkoholu ve vojenských objektech, i když nejsou ve službě. Na rozkaz velitele pak budou muset dýchnout do balonku. Kuřáky zákon vykáže do vyhrazených prostor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video