I když si poslanec Kavan musel sbalit věci coby poslanec, ve Sněmovně zůstává dále.

I když si poslanec Kavan musel sbalit věci coby poslanec, ve Sněmovně zůstává dále. | foto: Michal Sváček

Místo na „pracák“ šel Kavan zase do Sněmovny

  • 80
Pár dní po volbách do Poslanecké sněmovny tvrdil bývalý šéf Valného shromáždění OSN a exministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan, že si nejspíš půjde stoupnout do fronty na úřad práce. Dopadlo to podle očekávání jinak. Kavan se nadále pohybuje ve Sněmovně, i když už nekandidoval na poslance.

Bývalý "šéf zeměkoule" nyní pracuje jako asistent svého stranického kolegy ze sociální demokracie, zlínského poslance Miloše Melčáka.

"Je to ale jen na částečný úvazek, takže jen to by mě neuživilo. Odstupné ze Sněmovny dostanu později, ale mám nějaké úspory. Mám už také živnostenský list a existuje možnost, že bych pracoval v Bruselu při Evropské unii, záležet bude na tom, jak dopadne jednání o vládě," řekl MF DNES exministr Kavan.

Tím, že zůstal ve Sněmovně a neztratil kontakt s vrcholnou politikou, má slušnou šanci, že by nemusel zůstat jen asistentem. Politici totiž na své "vysloužilé" kolegy pamatují a většinou se o ně dokážou postarat i ve chvíli, kdy už se do parlamentu nedostanou.

Zatím asi nejviditelnějším případem je exposlanec Unie svobody Petr Kott, který po svém opileckém extempore a nuceném odchodu z ODS zachraňoval stojedničkovou vládu ČSSD s lidovci a unionisty.

Na něco takového se nezapomíná, a tak i když unionisté vypadli z parlamentu, připadla Kottovi obstojná "trafika" – byl pověřen řízením středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Podobně jako exministr Kavan, jako asistent zůstal ve Sněmovně také Jiří Bílý z ODS. Poté, kdy už neobhájil poslanecký mandát, pracuje nyní pro svou úspěšnější stranickou kolegyni Alenu Páralovou.

Čekatelé na vládu
Na to, zda se přece jen nepodaří Mirku Topolánkovi prosadit trojkoaliční kabinet ODS s lidovci a Stranou zelených, může nyní docela netrpělivě čekat bývalý předseda poslaneckého klubu křesťanských demokratů Jaromír Talíř.

Pokud se ministryní kultury stane lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, jak se na tom strany trojkoalice předběžně dohodly, měl by být Talíř její "pravou rukou" na ministerstvu a podílet se mimo jiné na plánu majetkového vypořádání mezi státem a církvemi.

Dalším možným čekatelem na pozici na ministerstvu je další bývalý poslanec za KDU-ČSL Josef Janeček. MF DNES zaznamenala informaci, že v případě ustavení vlády s účastí lidovců by mohl zamířit na ministerstvo zdravotnictví, kde by jako náměstek pracoval pod Tomášem Julínkem, kterého chtějí do křesla posadit občanští demokraté.

"Vím, že se o tom někde mluvilo, ale tu šanci nevidím jako úplně velikou, protože jsou proti tomu i nějaké výhrady," řekl k této možnosti MF DNES exposlanec Janeček.

Na rozdíl od obou "čekatelů" může být poměrně v klidu bývalý lidovecký poslanec Jiří Karas. Známý bojovník proti potratům již dříve potvrdil, že by měl od podzimu pracovat jako zástupce velvyslance v dalekém Uzbekistánu.

V diplomacii se nejspíš uchytí také bývalý ministr pro místní rozvoj z éry opoziční smlouvy ČSSD s ODS Petr Lachnit. Sociální demokrat z Ostravska to bude mít nesrovnatelně blíže domů než lidovec Karas – má být totiž novým velvyslancem ve Varšavě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video