Vedoucí odboru školství na brněnském magistrátu Martin Jelínek

Vedoucí odboru školství na brněnském magistrátu Martin Jelínek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Školka má sloužit dítěti. Ne rodičům, aby mohli do práce, říká úředník

  • 610
Šéfovi brněnského magistrátního odboru školství Martinu Jelínkovi nedávno napsala matka tříletých dvojčat. Ptala se, co má dělat, když pro její děti nezbylo místo ve školce a ona musí do práce. Odpověděl jí, že "účelem předškolního vzdělávání není podpora rodičů, kteří nemají prostor k celodenní péči o dítě".

To jste myslel vážně?
Letos mi přišlo asi šest podobných e-mailů. Rodičům říkáme, že i když se nedostali při řádném přijímacím řízení, které už je ukončeno, tak mají ještě šanci v červnu, kdy se rozhoduje o odkladech školní docházky. Místa se uvolní i během prvního týdne v září, kdy některé děti nenastoupí. Odkazujeme je na konkrétní mateřské školy, aby to řešili s ředitelkami, které mají pro případné odklady nějakou rezervu. Odpovídali jsme také, že k prvnímu září a lednu budou otevřeny nové kapacity školek, které se dobudovávají. Víc nabídnout nemůžeme. Pokud nám někdo napíše, tak se snažíme jeho situaci řešit, poradit nebo obvolat školky.

Mateřské školy v Brně

Počet školek
133

Počet míst celkem
11 000

Počet letošních zájemců
5 450

Počet nepřijatých dětí
2 846

Nejvyšší počet zájemců na jedno místo:
Maloměřice a Obřany 4,6
Ivanovice 4,5
Jehnice 3,4

(Zdroj: www.zapisdoms.brno.cz a radnice Brno-střed)

To ale neřeší situaci systémově. Nepřijatých dětí jsou letos víc než dva a půl tisíce. Co s tím hodlá město dělat?
Podívejte, lidi si pořídí děti a pak chtějí, aby se o ně od dvou tří let staral stát. To přece není vůči těm dětem zodpovědné a ani to není jinde v Evropě obvyklé. Za svého pobytu v Anglii jsem viděl, že třeba tam toto není vůbec běžné. Pokud rodiče musí chodit do práce, tak malé děti hlídají například babička s dědečkem nebo chůva.

Ale rodiče přece platí nemalé daně a po státu za to vyžadují servis, třeba v podobě zajištěné školky pro tříleté dítě.
Je třeba rozlišit, jestli jde o předškolní vzdělávání, nebo sociální službu. U nás je mateřská školka součástí vzdělávacího systému. To znamená, že rodiče nemají nárok na přijetí dítěte do školky kvůli tomu, že by museli nastoupit do práce. Rozpor je v tom, že stát říká, že nárok na docházku do školky mají všichni předškoláci a zajištění dalších míst nad tento rámec je věcí samosprávy. Navíc pokud se buduje někde nové sídliště, tak samospráva prakticky nemá možnost ovlivnit, zda tam investor postaví taky školku.

Dostanou se vůbec někdy v budoucnosti do státních školek všechny hlásící se děti, nebo už se musejí rodiče smířit s tím, že musejí mít našetřeno na soukromé školky?
V Brně je asi jedenáct tisíc míst ve školkách a ani to nestačí. Starostové městských částí dělají, co můžou. V posledních letech každý rok přibývá kolem pěti set míst, takže se nedá říct, že by se město nebo městské části nesnažily. Nyní se do školky dostane každé tříapůlleté a starší dítě. A odhaduji, že za dva až tři roky se dostanou všechny tříleté děti.

I když rodiče rezignují a rozhodnou se zaplatit soukromou školku, nenajdou na stránkách města žádný jejich seznam. Odbor školství soukromé školky neeviduje ani pro informaci rodičů?
Nějaký seznam na stránkách města je.

Ten je ale neúplný, soukromých školek jsou desítky a na internetu jsou pouze ty vedené v rejstříku ministerstva školství, které dostávají dotace, kterých je asi deset.
Jsou to soukromé subjekty, které podnikají nezávisle na městu, takže my nejsme povinni vést jejich seznam. Samy si rozhodují, jakým způsobem chtějí být prezentované, jestli si třeba dají inzerát do novin. Ale nemají žádnou povinnost nám hlásit, že vznikla nová školka, takže my o tom často ani nevíme, protože tyto soukromé školky vznikají živelně.

Už dva roky funguje elektronicky podporovaný zápis do školek. Jak jste s ním spokojeni?
Jsme s ním spokojeni. Systém se ukázal jako plně funkční a plánujeme změnit jenom několik drobností. Městské části mají díky němu přesné informace, kolik se jim hlásí dětí do které školky a jak jsou staré, podle toho můžou také plánovat další kapacity školek. Každý rok se snažíme systém zápisu vylepšovat, podle připomínek, které nám chodí od rodičů i z radnic. Už teď máme několikabodový seznam dalších podnětů, které zapracujeme pro příští rok. Podle připomínek jsme třeba upravili bodové hodnocení sourozenců dětí, které už jsou ve školkách, aby měli větší šanci se dostat. Stejně tak se vyřešil problém dětí, které dovrší třetí rok od září do konce daného roku. Upravili jsme kritéria tak, aby nebyly tolik penalizované kvůli věku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video