Pohublý a zamlklý misionář Robert Park po propuštění z KLDR (6. února 2009)

Pohublý a zamlklý misionář Robert Park po propuštění z KLDR (6. února 2009) | foto: AP

Misionář Park opustil po 43 dnech KLDR. Je pohublý a nemluví s novináři

  • 37
Severní Korea splnila svůj slib a po 43 dnech věznění v sobotu pustila na svobodu amerického misionáře Roberta Parka. Dobrodruh, který na Boží hod překročil hranici s dopisy pro Kim Čong-ila, už je doma v Arizoně. Je pohublý a o svých zážitcích z KLDR nechce hovořit s novináři.

Cestou do Los Angeles si Park udělal zastávku v Pekingu, kde strávil několik hodin na americké ambasádě. Novinářům neřekl o svých zkušenostech s nejuzavřenějším režimem světa ani slovo, i když otázek zůstává mnoho.

Ty hlavní směřují na náhlý obrat v jeho názorech na režim "milovaného vůdce" Kim Čong-ila. Těsně před propuštěním totiž podle severokorejské státní agentury učinil pokání a svůj čin (narušení hranic KLDR) označil za důsledek "lživé západní propagandy". - více čtěte zde

Parka mohli v KLDR mučit

Parkovi přátelé jsou přesvědčení, že byl ke změně názorů přinucený mučením. Pravdou je, že při pobytu ve stalinistické říši pohubl, pobledl a měl zavřené oči, když jeho bratr novinářům sděloval, že je v dobré kondici.

"Objal jsem ho a nepřipadá mi, že by měl něco zlomeného. Teď je nejdůležitější, že ho máme zase zpátky," konstatoval Paul Park. Dodal, že bratr během odbavení na letišti plakal a doma ho čekají jeho oblíbené špagety.

Příběh misionáře, který 25. prosince přišel do KLDR s dopisy pro Kim Čong-ila, ve kterých ho žádal o propuštění politických vězňů, zavření koncentračních táborů a dodržování lidských práv, tak zatím zůstává opředený tajemstvím.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video