Mise OSN našla stopy po uranu

B r u s e l, L o n d ý n, P r a h a - Osm míst, jež prozkoumala mise Organizace spojených národů zabývající se takzvaným balkánským syndromem, je zamořeno radioaktivitou z munice používané během válečného konfliktu na Balkáně. Syndrom je nyní spojován s úmrtím na zhoubná onemocnění vojáků, kteří sloužili v mírových misích. Nejnovější informace naznačují, že je zapotřebí dalších výzkumů v Bosně, Jugoslávii a Kosovu, aby bylo možné odhadnout také dopady na místní civilní obyvatelstvo.

Mise prověřovala jedenáct z celkem 112 míst, která označila Severoatlantická aliance za své cíle při bombardování zbraněmi s ochuzeným uranem. Diskuse kolem ohrožení zdraví lidí při použití této munice v Bosně (1994-1995) a v Kosovu (1999) propukly loni v prosinci poté, co v Itálii zemřelo několik vojáků na rakovinu a leukemii.


Spor o ochuzený uran

 Případy onemocnění či úmrtí na rakovinu nebo leukemii, které jsou spojovány s používáním munice z ochuzeného uranu, se nemusí týkat jen vojáků, ale i řady civilistů. Odborníci však připomínají, že souvislost mezi onemocněními a zářením ochuzeného uranu zatím nebyla nikde jednoznačně prokázána.

V sobotu oznámila rozhlasová stanice BBC, že mise OSN, která zkoumala jedenáct míst v Kosovu postižených při bombardování silami NATO na jaře 1999, nalezla úlomky munice s ochuzeným uranem a zjistila známky radioaktivity na osmi z nich.

Specialisté z OSN konstatovali, že na některých místech je půda lehce kontaminována, a snaží se nyní v laboratořích zjistit, zda to znamená ohrožení pro zdraví lidí nebo životní prostředí.

Tato informace vzbudila mezi obyvateli Kosova i Jugoslávie paniku. Mluvčí mnohonárodních sil v Kosovu (KFOR) v neděli uvedl, že je předčasné zprávu OSN posuzovat, neboť řada informací z terénu se teprve analyzuje. Přiznal však, že místa zasažená municí s ochuzeným uranem nebyla vyznačena, a to přesto, že k tomu OSN vydalo doporučení.

Podle záznamů z prištinské nemocnice nebyla v Kosovu zaznamenána zvýšená úroveň onemocnění leukemií. Loni dokonce počet těchto onemocnění ve srovnání se dvěma předchozími roky mírně poklesl. Uvedli to představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) a mise OSN.

Zneklidněni jsou i obyvatelé některých oblastí Velké Británie ukázalo se, že v severozápadní Anglii a ve Skotsku byla používána munice s ochuzeným uranem při cvičeních. Navíc se v neděli ministerstvo obrany pod tlakem médií přiznalo, že vědělo již od války v Zálivu, že tato munice může mít spojitost se vznikem zhoubných chorob. Od ministra obrany Geoffa Hoona čeká 10.

ledna vysvětlení bezpečností výbor britského parlamentu.

Rostoucí kritika nutí k ráznějšímu jednání i velení NATO. Do úterý chce aliance předložil detailní soupis všech leteckých nasazení nad Bosnou, při nichž v letech 1994-1995 bylo použito asi 10 tisíc střel z ochuzeného uranu. Podobná mapa má být zpracována i pro Kosovo.

Generální tajemník NATO Robertson také svolal na 15. ledna nejvyšší lékařské grémium aliance. To má prošetřit podezření, zda vojáci při misích na Balkáně nebyli vystaveni zdravotním rizikům, o nichž neměli ani tušení.

To ovšem zpochybňuje dva roky staré doporučení velení NATO, které otiskuje dnešní německý deník Berliner Morgenpost. Vyplývá z něj, že v roce 1999 byly varovány všechny členské státy, aby přijaly bezpečnostní opatření při práci s municí z ochuzeného uranu.

MILAN KRUML


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video