Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Mišákovi vadí kritici Gazdík a Čunek. Půjde ČSSD vládnout s komunisty?

  • 22
Volby ještě nezačaly, ale už teď je jasné, že po nich ve Zlínském kraji nevznikne koalice ČSSD, STAN/TOP 09 a KDU-ČSL. Naznačil to lídr sociální demokracie Stanislav Mišák. Zato je možné, že ČSSD využije podporu komunistů.

Hejtman Stanislav Mišák se rád vyjadřuje otevřeně, i když jde o citlivá politická témata. Možná i proto si nebral servítky a už před krajskými volbami řekl pro MF DNES, jak si přestavuje povolební sestavování koalice.

Ať už volby dopadnou jakkoli, nebude po nich sedět v krajské radě s lídry KDU-ČSL a TOP 09/ STAN, tedy se senátorem Jiřím Čunkem a poslancem Petrem Gazdíkem. Oba si tuto "výsadu" vysloužili ostrou kritikou průmyslové zóny v Holešově, do níž kraj investoval přes 1,5 miliardy korun a ona přesto zůstává prázdná.

Rozhovory s krajskými lídry

"Křivě obviňovat a lhát, že jsme vytunelovali zónu, to už je za hranou. Takže s panem Gazdíkem a Čunkem ne. Zašli tak daleko a nízko, že to nejde," prohlásil Mišák. "Jde o můj osobní postoj jako lídra kandidátky ČSSD."

Gazdíka takové vyjádření zaskočilo. "Tohle že hejtman řekl?" zareagoval nejistě. "My se vůči ČSSD zásadně nevymezujeme na rozdíl od velké koalice, v níž je s ODS," dodal.

Občanští a sociální demokraté vládnou Zlínskému kraji za tichého doprovodu lidovců už druhé volební období. Teď je však zřejmé, že se složení koalice změní.

Už proto, že je Čunek v čele lidovců nepřijatelný pro lídra a hejtmana za ČSSD Mišáka, který je hlavním favoritem nadcházejících voleb.

"Překvapilo mě to. Netušil jsem, že jsou Mišák s Lukášem (náměstek hejtmana Libor Lukáš z ODS, pozn. red.) tak srostlí. Ne nadarmo se říká, že hřích spojuje daleko víc než dobro," prohlásil Čunek.

Vláda velké koalice vyprazdňuje politiku, varuje politolog

Lidovecký lídr se pustil do kritiky holešovské zóny a krajských politiků, kteří ji prosadili, až v posledních týdnech před volbami. Ale zase o to ostřeji. Mluví o podvodu a vyhozených penězích kraje.

Kvůli tomu naštval velkou část ČSSD, což potvrzuje i krajský šéf strany Dalibor Sedláček.

"Styl vedení kampaně a lži, které během ní zazněly, nám od pana Čunka i Gazdíka hodně vadí. Je těžké si s nimi představit povolební spolupráci," poznamenal Sedláček. Pokud tedy skončí koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL, nabízejí se další scénáře.

ODS se vymezuje vůči komunistům, ČSSD teď vůči lidovcům a starostům. Sociální a občanští demokraté tak zůstávají tolerantní jenom sami k sobě navzájem. Což podle zlínského politologa Karla Kouby, jenž působí na Univerzitě Hradec Králové, znamená jediné.

"Mišákovo prohlášení připravuje cestu pro to, aby ve Zlíně pokračovala velká koalice ČSSD a ODS. Tento způsob vládnutí ale politiku vyprazdňuje. V zahraničí rozhodně není běžný," varoval Kouba. To tvrdí dlouhodobě také Gazdík, který má stejně jako Čunek ambici stát se novým zlínským hejtmanem a zavedené pořádky po deseti letech změnit.

"Potvrzuje se to, že kdo dá hlas ČSSD, bude volit současně i ODS. Je to podvod na voličích," vrací direkt Gazdík.

Raději vládnout s komunisty, než být ze hry, uvažuje Mišák

Může ale dojít i k tomu, že poprvé v historii vznikne ve Zlíně na krajské úrovni koalice ČSSD, KSČM, ve hře je i menšinová vláda Mišáka a spol. za podpory komunistů. Samozřejmě v případě volebního triumfu socialistů.

"Pokud se proti nám všichni spojí a my bychom měli být ze hry, tak se klidně opřu o KSČM," řekl Mišák.

Právě takovou koalici doporučuje krajským kandidátům i vedení celé ČSSD, které chce občanské demokraty v regionech odstavit od moci. A ve Zlínském kraji tuto argumentaci chápou.

"Po minulých volbách náš program splnila ODS. Pokud teď bude KSČM souhlasit s programem ČSSD, je vzájemná spolupráce možná," řekl Sedláček.

To je pro komunisty v kraji velmi příznivá zpráva. Mohli by se tady totiž po roce 1989 poprvé dostat ve Zlínském kraji k moci.

"Byl by to úspěch. Pokud by nám takovou nabídku dali, bylo by těžké ji neakceptovat," uvědomuje si lídr kandidátky KSČM Ivan Mařák.

Vyjádření Mišáka ho prý nijak nezaskočilo. "ČSSD už dříve mohla utvořit pevné levicové koalice," myslí si. "Pokud spolupráce s námi nevyužije, potvrdí to, že jsou s ODS siamská dvojčata, která bez sebe nemůžou být. A to by nebylo dobré," podotkl Mařák.

Dalšímu pokračování velké koalice chtějí zamezit menší strany, které podepsaly tzv. Zlínskou výzvu. Spojili se v ní Strana práv občanů - Zemanovci, hnutí za Morální Očistu Regionu (M. O. R.), Strana zelených, Lékaři a odborníci za ozdravení kraje a především strana STAN/TOP 09, která obsypala celý kraj malovanými stojany, na kterých kritizuje ČSSD a ODS.

Zmíněné strany slíbily, že nepůjdou do koalice, v níž budou obě velké strany. "Jednotlivou spolupráci s ČSSD nebo ODS ale vyloučit nemůžeme," naznačil Lubomír Nečas, volební jednička Zemanovců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video