Mírový návrh rebelů Skopje odmítlo

Krátce poté, co albánští povstalci v Makedonii nabídli, že složí zbraně, pokud se budou moci účastnit jednání o politických a společenských reformách a NATO rozmístí v zemi své jednotky, Skopje jejich návrh jednoznačně zamítlo. "Je pro nás zcela nepřijatelné jednat s ozbrojenými polovojenskými skupinami, zejména má-li albánská komunita své legitimní představitele," prohlásil nejmenovaný vládní činitel.

"Je nepřijatelné, aby ti, kteří zabíjeli makedonské vojáky a policisty, se v budoucnu stali jejich kolegy ve zbrani," uvedl makedonský vládní činitel s ohledem na žádost Albánců, aby příslušníci Národní osvobozenecké armády byli začleněni do jednotek armády a policie.

Robertson a Solana jednají ve Skopje
Rebelové přišli s mírovým návrhem ve chvíli, kdy do Skopje přijeli generální tajemník NATO George Robertson a představitel Evropské unie Javier Solana. Oba politikové chtějí podpořit mírový návrh na řešení krize, se kterým přišel minulý pátek prezident Boris Trajkovskij.

Na středečním summitu NATO v Bruselu Robertson řekl, že NATO by mohlo v Makedonii dohlížet na plnění mírové dohody, ale vyloučil možnost vojenské intervence ze strany aliance.

Rebelové poprvé žádají o pomoc NATO
V prohlášení, které podepsal politický vůdce Národní osvobozenecké armády UÇK Ali Ahmeti, se vzbouřenci dovolávají intervence jednotek NATO na celém území Makedonie jako záruky k dosažení dlouhodobého míru. Rovněž požadují okamžité oboustranné příměří, demilitarizaci a všeobecnou amnestii, z níž by byli vyňati pouze ti, kteří se dopustili zločinů patřících do kompetence Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu.

Makedonská vláda dosud všechny návrhy, které směřovaly k zapojení UÇK do politických jednání, jednoznačně odmítala.

Povstalci dále vyžadují, aby NATO bylo garantem toho, že bude vytvořena možnost pro integraci členů UÇK do armády, policie a politického života.

"Proces politického dialogu by měl být organizován za účasti představitelů makedonského státu, politických představitelů UÇK, představitelů albánských a makedonských politických stran v zemi a za účasti zástupců mezinárodního společenství, včetně NATO", konstatuje Ahmeti v prohlášení.

Mírové plány se musejí změnit ve skutečnost
Robertson řekl, že NATO už vyjádřilo podporu plánu prezidenta Trajkovského, ale trvá na tom, že klíčovou věcí je nyní transformovat plán na papíře v mír v regionu. Plán Trajkovského navrhuje částečnou amnestii pro gerily výměnou za odzbrojení.

Rovněž se očekává, že Robertson se Solanou budou na makedonské vůdce naléhat, aby pokračovali v udržení křehkého příměří, které trvá již od pondělí. V noci bylo nicméně narušeno intenzivní minometnou palbou na severu Tetova.

Dohody, zejména co se týče stimulů k odzbrojení pro rebely, jak to navrhuje makedonský prezident, bude velmi těžké dosáhnout, upozorňuje Reuters.

Makedonské a lokální albánské politické strany u jednoho stolu
Podle agentury Reuters by měli představitelé všech hlavních makedonských politických stran včetně vůdců albánské komunity ve čtvrtek začít dvoudenní jednání, kde by se mělo diskutovat o plánu makedonského prezidenta, který postrádá konkrétní detaily. Rebelové tvrdí, že bojují za práva albánské menšiny tvořící třetinu veškerého makedonského obyvatelstva, která je podle nich diskriminována ve všech aspektech každodenního života.

V Makedonii evakuují civilisty. Vůdce druhé největší albánské strany v Makedonii byl zavražděn.

Vláda naopak nazývá povstalce teroristy, kteří jsou odhodláni zemi totálně zničit. Odmítá s nimi vyjednávat a makedonští představitelé se bojí, že úprava ústavy, kterou by zaručili  Albáncům a albánštině formální status, což je hlavní požadavek albánských stran, by mohla nastartovat volání po federalizaci a dokonce i autonomii.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video