Konžští povstalci ze skupiny M23 v opuštěném městě nedaleko Gomy ve východní

Konžští povstalci ze skupiny M23 v opuštěném městě nedaleko Gomy ve východní části Demokratické republiky Kongo. (28. července 2012) | foto: Reuters

Modré přilby budou poprvé útočit v Africe. Cílem jsou rebelové v Kongu

  • 36
Po letech kritiky se OSN odhodlala zásadně vložit do nekončícího konfliktu v Demokratické republice Kongo. Spojenečtí vojáci, známí podle klasického znaku jako "modré přilby", zformují speciální jednotku pro útočné operace. Takové povolení vydala mezinárodní organizace vůbec poprvé v historii.

Modré přilby dosud mohly použít sílu pouze na obranu civilistů a při podpoře konžské armády v boji proti rebelům o ložiska minerálů. To se teď má novou rezolucí změnit. Rada bezpečnosti OSN schválila vytvoření speciální dvouapůltisícové brigády, která bude mít za úkol neutralizovat a odzbrojit rebely.

Jednotka tvořená z mužů z Tanzanie, Mosambiku a Jihoafrické republiky by měla být připravená k prvnímu útoku v červenci.

Válka zuří od devadesátých let

Organizace spojených národů má ve střední Africe hodně co napravovat. Během občanské války ve Rwandě v devadesátých letech pouze pasivně přihlížela genocidě tutsijského obyvatelstva, protože neměla mandát k zásahu. Nakonec se z oblasti úplně stáhla a za nečinnost schytala tvrdou kritiku. Tehdejší velitel mise Roméo Dallaire dokonce označil vedení OSN za spoluviníka hrůzných zločinů.

Od té doby konflikt vlastně neustal, pouze se přelil do provincií sousední Demokratické republiky Kongo, kde se v deštném pralese skrývají různé ozbrojené skupiny. Ať už z kmene vyhnaných Hutuů, anebo Tutsiů, z jejichž řad loni v dubnu vzešla povstalecká organizace M23 proslulá svou krutostí.

Terminátor z Konga se vzdal

Na snímku z roku 2009 vystupuje Bosco Ntaganda (uprostřed) na tiskové...

Před deseti dny se vzdal jeden z nejhledanějších zločinců světa, vůdce konžské skupiny odštěpené z M23 Bosco Ntaganda, jemuž se kvůli jeho bojovým praktikám přezdívalo Terminátor. Sám přišel na americký konzulát a dobrovolně se vydal ke stíhání Mezinárodním trestním soudem. Vůdce druhé frakce Sultan Makengi je stále na svobodě.

Ta ovládla východní část země, stojí za smrtí stovek až tisíců civilistů a mnoha případy hromadných znásilnění. Kvůli jejím výbojům muselo svůj domov opustit už přes půl milionu lidí. 

Svou činnost financuje díky příjmům z nerostných dolů, které dlouhodobě plundruje. A to M23, jež se mimochodem také nedávno rozštěpila, patří pouze mezi jednu z mnoha militantních skupin v regionu.

Komplikovanou situaci ve střední Africe se za posledních dvacet let pokoušely pomoci vyřešit početné síly OSN, jejíž jednotky v oblasti narostly až do současného počtu 20 tisíc mužů. Největší mírová mise "modrých přileb" na světě přesto dosud nepřinesla očekávané výsledky a jednou z příčin se opět stal příliš slabý mandát.

Naposledy tradiční problém připomenul listopadový útok rebelů z M23 na milionové město Goma, které spojenečtí vojáci opustili bez jediného výstřelu.

Ozbrojenci město hladce zabrali, a tak se politici na mezinárodní scéně znovu pustili do kritiky postupu OSN. Její vedení se bránilo, že vojáků na místě nebylo dost, aby zastavilo ozbrojeného nepřítele bez velkého krveprolití, a že navíc není  úkolem spojenecké armády za každou cenu udržet město. Po schválení průlomové rezoluce se však chování tzv. mírových sil může zásadně změnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video