Okresní státní zástupkyně Miroslava Prokešová

Okresní státní zástupkyně Miroslava Prokešová | foto: Michal Růžička, MAFRA

Státní zástupkyně rezignovala kvůli podezřelým statisícům na účtu manžela

  • 12
Okresní státní zástupkyně v Prachaticích Miroslava Prokešová rezignovala na funkci. Je podezřelá, že zastavila kauzu podnikatele, a ten poté zaslal půl milionu na účet jejího muže, jak odhalila MF DNES. Od června bude jen řadovou žalobkyní. O případné kárné žalobě ministr spravedlnosti ještě nerozhodl.

"Paní doktorka Prokešová rezignovala na funkci okresní státní zástupkyně. Zatím tam stále je, protože ze zákona to určitou dobu trvá, ale zastupuje ji Josef Fraško," řekl iDNES.cz  krajský státní zástupce v Českých Budějovicích Petr Dušek.

JUDr. Miroslava Prokešová

Narodila se 22. března 1964 v Písku. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Poté pracovala jako státní zástupce v Prachaticích, od roku 2003 je okresní státní zástupkyní. Je předsedkyní Okresního výboru Českého svazu včelařů v Prachaticích a je členkou Sboru dobrovolných hasičů v Žernovicích na Prachaticku. Působí také jako specialista na trestnou činnost mládeže a nezletilých, drogovou a násilnou trestnou činnost. V Prachaticích nemá mezi policisty příliš dobrou pověst. Často protestovali proti některým krokům státního zastupitelství. Je vdaná, má dceru a syna.

Miroslava Prokešová zaslala písemnou rezignaci ministru spravedlnosti 11. dubna. "Vedoucí funkce jí tak zanikne podle  zákona o státním zastupitelství 31. května," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Rezignace ale nemá vliv na prošetřování podezření, že pomohla obviněnému podnikateli a ten jejímu muži poslal půl milionu. "Věc prošetřujeme. Definitivní stanovisko ministra, zda na Miroslavu Prokešovou podá kárnou žalobu, bude známo počátkem příštího týdne," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Případ začal v polovině ledna roku 2010, kdy zahájila prachatická policie stíhání místního podnikatele Bernarda Lainky. Podezírala ho, že po finančním úřadu neoprávněně žádal vrácení DPH ve výši 648 tisíc korun.

Policisté po oznámení finančního úřadu zjistili, že si Lainka mezi dvěma svými společnostmi přeprodal dva kombajny a pak na základě falešného dokumentu žádal od státu peníze. Okresní státní zastupitelství však se stíháním nesouhlasilo. Podle něj Lainka neměl úmysl spáchat trestný čin. Policie musela státní žalobce poslechnout a v červnu vyšetřování ukončit.

O čtyři měsíce později, na konci října, přichází na účet Miroslava Prokeše, policisty z nedalekých Českých  Budějovic a manžela okresní státní zástupkyně, půl milionu korun - z účtu nedávno obviněného a očištěného Bernarda Lainky.

Všichni aktéři případu to ale vysvětlují jako půjčku. "K tomu účtu mám dispoziční právo, je to půjčka," uvedla začátkem dubna Prokešová. Tvrdila že její manžel a Bernard Lainka jsou dlouholetí přátelé a že Lainkův případ nijak neovlivňovala.

Žalobcům nařizuje zákon nestrannost a nezávislost. Své finanční závazky si musí uspořádat tak, aby se jimi nedala jejich nezávislost ovlivnit. Proto se případem začalo zajímat ministerstvo spravedlnosti i nadřízení okresní státní zástupkyně. 

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video