Miroslava Němcová ve čtvrtek odpoledne dorazila na policii k výslechu

Miroslava Němcová ve čtvrtek odpoledne dorazila na policii k výslechu | foto: Petr Topič, MAFRA

Policie vyslechla Němcovou. Asi jsem moc nepomohla, prohlásila

  • 136
Policie ve čtvrtek odpoledne vyslechla předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou. Ta už před výslechem prohlásila, že v kauze Jany Nagyové nijak nefiguruje. Kriminalistům tak prý pouze řekla, že se jednání o "trafikách" pro trojici poslanců neúčastnila.

"Jdu podat svědeckou výpověď, ale v té věci nijak angažována nejsem, takže všechno ostatní se dozvím až tam," řekla Němcová novinářům v jednu hodinu po poledni před budovou policie v Bartolomějské ulici v centru Prahy.

K výslechu prý šla s normálními pocity. "Každý občan, je-li vyzván, musí podat svědeckou výpověď, takže s takovými pocity tam jdu," dodala Němcová s tím, že u výslechu bude poprvé v životě.

Samotný výslech byl poměrně rychlý, Němcová vyšla před budovu zhruba po tři čtvrtě hodině. "Bylo to takové, že jsem asi moc nepomohla celému tomu řešení, protože já jsem opravdu u ničeho nebyla. Takže mé svědectví bylo hodně stručné," řekla bezprostředně po výslechu Němcová.

Kriminalisty prý zajímalo, jestli věděla o tom, co trojice bývalých poslanců Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr zamýšleli před vzdáním se mandátu, a jestli se zúčastnila jednání o "trafikách" pro ně. "Já jsem odpovídala po pravdě, že jsem u žádných jednání nebyla," dodala Němcová.

Nic zásadního předsedkyně dolní komory neřekla ani podle právníků obviněných Romana Bočka a Marka Šnajdra. "Paní předsedkyně se vyjadřovala ke svému výroku někdy z února letošního roku, že funkce pro poslance považuje za trafiky," uvedl Bočkův advokát Petr Toman. Podle něj však Němcová dodala, že výrok myslela pouze v morální rovině, nikoliv ve vztahu k žádnému konkrétnímu případu.

Podle Kalouska konstrukce žalobce připomíná třídní nenávist

Němcová je tak druhým politikem, kterého policie v souvislosti s případem politické korupce vyslechne. Už před dvěma týdny se do Bartolomějské dostavil končící ministr financí Miroslav Kalousek.

Ten kriminalistům řekl, že sice dvojici exposlanců Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi nabídl posty ve státem vlastněných firmách, stalo se prý tak až po jejich odchodu ze Sněmovny. Uvedl však, že kdyby situace nebyla tak vážná, myslel by si, že je v absurdní komedii. "Konstrukce státního zástupce podle mě připomíná mnohem víc třídní nenávist než právní názor," prohlásil (více o Kalouskově výslechu se dočtete zde).

Začátkem tohoto týdne potom detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vyslechli bývalého řidiče Jany Nagyové Jiřího Pertla a jeho přítelkyni a rovněž zaměstnankyni Úřadu vlády Alenu Hegrovou.

Ty Nagyová nechala sledovat vojenskou tajnou službou. Podle usnesení o zahájení stíhání proto, aby proti nim měla kompromitující materiály v případě, že by chtěli médiím prozradit Nagyové vztah s premiérem Nečasem (více o sledování si přečtěte zde).

Kromě toho vojenské zpravodajství sledovalo na Nagyové pokyn i manželku Nečase Radku. I tu si policisté pozvali k výslechu, Nečasová však odmítla na jejich otázky odpovědět (více zde). 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue