Dům v ulici Velká Hradební prodalo město Ústí nad Labem v září 1993 za 2,3

Dům v ulici Velká Hradební prodalo město Ústí nad Labem v září 1993 za 2,3 milionu korun pohřební firmě Chryzantéma Miroslava Junka, zaplaceno ale nedostala. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Ústecký představitel Suverenity získal dům, aniž by za něj zaplatil

  • 13
Představitel Suverenity v Ústeckém kraji Miroslav Junek získal dům v centru Ústí nad Labem, aniž by za něj zaplatil jedinou korunu. Junek tvrdí, že za něj zaplatit chtěl, ale město mu v tom samo zabránilo. Přesto Junek nebude chybět na kandidátce Suverenity pro krajské volby.

Dům stojí v lukrativní části města, v ulici Velká Hradební. Město Ústí nad Labem ho v září 1993 prodalo za 2,3 milionu korun pohřební firmě Chryzantéma Miroslava Junka. Zástupci města tehdy nechali dům přepsat na katastru nemovitostí ještě předtím, než kupující zaplatil. A on pak peníze neposlal.

Reakce Miroslava Junka na článek

„Touto kauzou se zabývala Policie ČR, správní orgány atd. a pochybení na mé straně nikdy neshledaly,“ píše pan Junek v reakci otištěné 7. 6. 2012 v ústecké MF DNES. Celé vyjádření čtěte zde.

Junek dům vlastní dosud. Jako vklad ho v dubnu 1996 převedl do své společnosti Nocturno International a posléze v březnu 2000 do své další firmy Nocturno Invest, která nemovitost vlastní stále. Celá věc už je ale promlčená. Junek tvrdí, že zaplatit chtěl, ale nemohl.

"Město nemělo zájem. Nejprve jsme neměli čas na úhradu, protože Technické služby na nás podaly návrh na konkurz. A podruhé, když jsme chtěli svoji pohledávku odkoupit, město nás k tomu nepustilo, protože jsme byli dlužníky," tvrdí Junek.

Město tak od Junka nedostalo za dům zaplaceno dodnes. "Dělali jsme, co jsme mohli. Jenže oni nám házeli klacky pod nohy, konkurzním správcem se stal náš konkurent v pohřebnictví. Později jsme ani nemohli směnku odkoupit, protože město už ji nemělo, směnky prodalo za osm milionů korun. Já jsem se pak už nestaral o to, zda město dostalo nějaké peníze i za ten dům," říká Junek.

Poslední dva roky pro změnu on žaluje město Ústí nad Labem o 14 milionů kvůli jinému konkurzu.

Placení se vyhýbal, říká právník najatý městem

Město si v roce 2001 najalo právníka Alexeje Bracha, aby mu pomohl dlužnou částku za dům vymoci.

"Je zcela jednoznačné, že pan Miroslav Junek a snad později i Miroslav Lebeda (Junkův společník) nakládali s vlastnictvím nemovitosti a firmami, které ji postupně vlastnily, zjevně nemravně s cílem vyhnout se placení," říká Brach.

Díl viny ale dává i politikům, které zastupoval. "Propásli veškeré lhůty na možnost odstoupení od smlouvy," řekl.

Starosta obvodu Jan Tvrdík soudí, že nyní už se město do podobné situace dostat nemůže. "Dříve to bylo tak, že banky dávaly lidem úvěr na nemovitost, až když na ně byla zapsaná v katastru. Teď se smlouva nedostane ani k podpisu, dokud nejsou peníze složeny na účet," uvedl Tvrdík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video