Mír v Kolumbii: seriál na pokračování

Mírový proces v Kolumbii, která se už třicet osm let zmítá na pokraji občanské války, je zachráněn. Jen několik hodin před vypršením vládního ultimáta se totiž vyjednavači kolumbijského kabinetu shodli s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie FARC na časovém programu pro uzavření příměří. Informovaly o tom agentury s odvoláním na komuniké přednesené poradcem kolumbijského prezidenta Andrése Pastrany Camilem Gomézem a představitelem povstalců Raúlem Reyesem.

Vláda a rebelové slíbili, že okamžitě zahájí diskusi o příměří, které by mělo být podepsáno 7. dubna. Pastrana rovněž do desátého dubna prodloužil existenci demilitarizované zóny, která je pod kontrolou povstalců. Hlava státu již dříve pohrozila, že armáda zónu obsadí.

Povstalci a vládní představitelé na jednání, jehož se účastnili také diplomaté z deseti zemí a představitelé OSN, slíbili, že při svých budoucích rozhovorech budou jednat o ukončení únosů civilistů a o tvrdším potlačování ultrapravicových polovojenských jednotek.

Kolumbie od roku 1964 prožívá nejdelší krvavou občanskou válku v Latinské Americe. Konflikt si už vyžádal na 120 tisíc obětí. Jen v posledním desetiletí zahynulo na 35 tisíc lidí. Gerily navíc ročně unášejí na 2500 osob, za které vyžadují výkupné.

Ofenzíva povstalců z FARC - 77 mrtvých za týden 

Sedmdesát sedm obětí si za tento týden vyžádala ofenzíva kolumbijských levicových povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie FARC. Při bojích přišlo o život 39 vojáků, 36 povstalců a dva civilisté. jen v sobotu zahynulo u  města Cali asi 500 kilometrů jihovýchodně od Bogoty patnáct vojáků a 14 povstalců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video