Ministryni jsem nechtěl zabít, tvrdí vrah

  • 7
S čtvrthodinovým zpožděním, daným přísnými bezpečnostními kontrolami, začal ve Stockholmu soud s Mijailem Mijailovicem. Zpovídá se z vraždy švédské ministryně zahraničí, kterou ubodal k smrti. Muž zopakoval, že Annu Lindhovou nechtěl zabít. Proces má trvat jen tři dny.

"Když jsem ji uviděl, neznámý vnitřní hlas mi jen poručil, aby šel a napadl ji," prohlásil Mijailovic při své první výpovědi před stockholmským soudem.

Podle vlastní verze si pětadvacetiletý Švéd srbského původu, který Lindhovou usmrtil asi deseti bodnými ranami nožem, na samotný útok nevzpomíná. "Vše trvalo jen několik sekund," řekl Mijajiovic, který ve srovnání s policejními výpověďmi svou verzi u soudu trochu pozměnil.

Cíl jeho obhájce Petera Althina je jasný - chce dosáhnout klasifikace činu jako nešťastného zabití při násilném útoku a nikoli úmyslné vraždy. To by znamenalo mírnější trestní sazbu.

Žaloba se však pokouší dokázat opak s tím, že vrah oběť asi čtvrt hodiny před útokem sledoval a zabil ji zcela vědomě. Na výsledku tohoto bodu závisí, zda bude čin nakonec klasifikován jako vražda nebo zabití.

Další zásadní nejasnost pak spočívá v tom, zda je vrah psychicky zdráv, či nikoliv. V případě, že nebude shledán nemocným, hrozí mu doživotní trest. Jestliže se naopak prokáže, že zdráv není, bude s největší pravděpodobností odsouzen k nucené psychiatrické péči.

Cítil se zle po projevu politika
Mijailovic uvedl, že se ve dnech před vraždou cítil velmi zle. Vyhledal proto svou lékařku, ale potřebné péče se mu nedostalo. Osudného dne měl pak pocit "neúspěchu a zoufalství z celého svého života".

Na rozdíl od výslechů však například zkrátil dobu, po kterou den před vraždou poslouchal jiného čelného švédského politika, šéfa liberální Lidové strany Larse Leijonborga, při jeho veřejném projevu na volebním shromáždění před švédským referendem o přijetí eura.

Zatímco dříve sdělil, že Leijonborgovo vystoupení sledoval asi 30 minut, podle své nové verze to bylo 'jen asi deset minut". Obhájce Althin jej přitom vykreslil jako člověka, který se o politiku nezajímá a který tak nemohl jednat ovlivněn politickými motivy.

Mírně vyveden z rovnováhy
Celý první den soudu Mijailovic nepůsobil dojmem nervově labilního člověka. V době, kdy zástupkyně pozůstalých po Anně Lindhové hovořila o nenapravitelném utrpení, byl obviněný dokonce viditelně pohnut.

Odpoledne Mijailovice, jehož proces se odehrává ve zvlášť uzpůsobeném bezpečnostním sále stockholmského soudu, který je umístěn v podzemí a v němž nejsou žádná okna, však několikrát mírně vyvedly z rovnováhy některé dotazy požadující, aby upřesnil fakta ve své výpovědi.

Soud bude pokračovat ve čtvrtek a po páteční přestávce by měl skončit v pondělí příštího týdne.

Ohromný zájem o proces
O proces se v ohromné míře zajímá jak švédská veřejnost, tak severské sdělovací prostředky. Proces v přímém přenosu vysílají Švédský rozhlas i Švédská televize. Televize však smí přenášet pouze zvuk a nikoli obrazy - fotografování ani filmování v průběhu přelíčení není ve švédských soudních síních povoleno.

Ještě před začátkem procesu navíc Mijailovicův advokát Peter Althin oznámil, že jeho klient je proti tomu, aby byly jeho výpovědi vysílány přímo. Soud žádosti vyhověl. Rozhlas a televize tak budou vysílat zvuk přímo jen tehdy, kdy budou hovořit všichni ostatní kromě obžalovaného.

Už večer před začátkem procesu se před soudní budovou vytvořila skupina lidí, kteří se chtěli jako diváci dostat do soudní síně. Pro veřejnost je v ní jen asi deset míst a zájemci, vybavení teplým prádlem a čokoládou, tak museli na chodníku v chladném zimním Stockholmu přenocovat.

Boj o místa v síni
Lístky pro desítku "šťastlivců" byly rozdány o půl osmé ráno. Vstupenky však platí jen jeden den. V soudní síni je přibližně 90 míst, z nichž většina je určena švédským i zahraničním novinářům. Soud přímo v budově sleduje přes 20 zahraničních zpravodajů.

Celé dopoledne prvního stání bylo věnováno souhrnu událostí a důkazů proti obžalovanému, které prezentuje státní zástupkyně Agneta Blidbergová.

Ubodaná ministryně
Šestačtyřicetiletá Anna Lindhová byla loni 10. září ubodána ve chvíli, kdy soukromě a bez jakékoli policejní ochranky nakupovala v obchodním domě NK v centru švédské metropole. Svému těžkému zranění podlehla o den později v Karolinské nemocnici ve Stockholmu.

Anna Lindhová byla považována za jasnou budoucí kandidátku na post předsedkyně švédské vlády, čímž by se bývala stala vůbec první ženou v této funkci ve švédské historii. Byla vdaná a zanechala po sobě dva dospívající syny.

Novináři se řadí před soudní budovou ve Stockholmu před začátkem procesu s Mijailem Mijailovicem, vrahem ministryně Lindhové. (14. ledna 2004)

Státní zástupkyně Agneta Blidbergová (vlevo) hovoří k obžalovanému Mijailu Mijailovicovi (třetí zleva) v procesu kvůli vraždě ministryně Lindhové. V soudní síni je zakázáno fotografovat. (14. ledna 2004)

Obžalovaný Mijailo Mijailovic během procesu kvůli vraždě ministryně Lindhové. V soudní síni je zakázáno fotografovat. (14. ledna 2004)

Státní zástupkyně Agneta Blidbergová (třetí zleva) hovoří k obžalovanému Mijailu Mijailovicovi (druhý zprava) v procesu kvůli vraždě ministryně Lindhové. V soudní síni je zakázáno fotografovat. (14. ledna 2004)

Mijailo Mijailovic obžalovaný z vraždy ministryně Lindhové na nedatovaných snímcích švédské policie.

Mezi policejními důkazy v procesu s Mijailo Mijailovicem, vrahem švédské ministryně zahraničí, nechybí aní kabát Anny Lindhové.

Tímto nožem Mijailo Mijailovic podle policie ubodal švédskou ministryni zahraničí Annu Lindhovou.

Švédská státní zástupkyně Agneta Blidbergová hovoří s novináři před začátkem procesu s Mijailo Mijailovicem, vrahem ministryně zahraničí Anny Lindhové. (12. ledna 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video