Ministryně školství Kateřina Valachová hovoří s novináři po schůzce s...

Ministryně školství Kateřina Valachová hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanemv Lánech | foto: ČTK

Valachová nezlomila Zemana, ať jmenuje profesory. Není jednoduchý, řekla

  • 224
Není jednoduchý, není jednoduché ho přesvědčit, když nesouhlasí. Tak se na adresu prezidenta Miloše Zemana po setkání na zámku v Lánech vyjádřila ministryně školství Kateřina Valachová. Nepřesvědčila Zemana o tom, že by prezident měl zůstat tím, kdo má jmenovat profesory.

Letos odmítl Zeman jmenovat trojici kandidátů - Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou. Zdůvodnil to jejich problémy z minulosti. Ministerstvo školství i akademická obec oponovaly, že všichni splnili zákonné podmínky pro získání profesorského titulu.

„Informovala jsem ho o svých obavách o neústavnosti takového postupu. Vzal to na vědomí,“ řekla po schůzce se Zemanem Valachová.

Prezident jí řekl, že jmenování profesorů by mělo být přeneseno buď na předsedu Senátu, na ministra školství, případně rektory. „Hájím stávající právní úpravu,“ řekla Zemanovi ministryně školství. Tedy, že hlava státu je tou osobou, která má profesory jmenovat.

Shoda na nutnosti boje s xenofobií

Podle ministryně školství Valachová přišla při jednání v Lánech řeč i na Výzvu vědců k toleranci. Zeman ji zatím veřejně nekomentoval, ale jeho mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že výzva „pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností“. (více zde)

"Shodli jsme se na tom, že boj s xenofobií je rozhodně důležitý. Je třeba rozlišit mezi přístupem k dlouhodobě usazeným cizincům a rizikem nekontrolované migrační vlny. To nijak nerozporuje ani výzva akademiků," řekla ministryně po jednání se Zemanem. Prezident se po jednání nevyjádřil.

Valachová se domluvila se Zemanem, že o této věci budou ještě jednou jednat. „Sejdeme se s Českou konferencí rektorů v první polovině října,“ řekla ministryně školství. Nabídla prezidentovi „možnost vzájemné komunikace“ o jménech možných budoucích profesorů, a to ještě před tím, než je návrh předložen vládě.

Spory o způsob jmenování profesorů se táhnou už od jara 2013, kdy prezident dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu, který patří k ostrým Zemanovým kritikům. Vadilo mu jeho údajně nevhodné chování na veřejnosti. Putna se zúčastnil pochodů gayů a leseb a nesl při tom transparent „Katolické buzny zdraví Bátoru“.

Bátora byl v éře ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných vysoce postaveným úředníkem na školství a angažoval se zároveň politicky v organizaci Akce D.O.S.T. Stejně jako tehdejší prezident Václav Klaus kritizoval takzvaný „homosexualismus“. Zeman nakonec Putnu profesorem jmenoval, ale už od té doby požaduje celkovou změnu způsobu jejich jmenování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue