Ministryně Stehlíková má na starosti lidská práva a národnostní menšiny.

Ministryně Stehlíková má na starosti lidská práva a národnostní menšiny. | foto: MF DNES

Ministryně Stehlíková kritizuje rozhodnutí Čunka

Nová ministryně Džamila Stehlíková trvá na kritice svého vládního kolegy Jiřího Čunka. Člence vlády, která má na starosti lidská práva a národnostní menšiny se nelíbí, jak ještě jako starosta vystěhoval Romy mimo Vsetín. Ministryně za Stranu zelených to řekla v rozhovoru se čtenáři.

ODPOVĚDI MINISTRYNĚ ČTĚTE ZDE

Romové, Romové, Romové. To bylo nejčastější téma dotazů, které čtenáři iDNES.cz směřovali na novou Topolánkovu ministryni. A jak je zvykem, většina čtenářů vyjadřovala v otázkách názor, že Romové nejsou v Česku diskriminováni a podivovali se pomoci státu.

"Zneužíván je především systém sociální pomoci, a to proto, že je špatně nastaven státem," reagovala na podobné dotazy ministryně. "Dávky jsou plošné, nepřihlížejí k situaci rodiny a nevytvářejí motivaci k zapojení se do pracovního procesu. Mnoha lidem se prostě nevyplatí pracovat, protože rozdíl mezi sociální podporou a platem je minimální," vysvětlovala.

Vypořádala se i s otázkami, zda někdy mezi Romy bydlela. "Bydlím už 19 let v Chomutově na sídlišti, kde je mnoho romských, vietnamských, slovenských, německých, ukrajinských rodin a nikdy mě nenapadlo, že bych se odsud odstěhovala," podotkla.

A jednoznačně reagovala i na dotazy, co říká tomu, jak její kolega ve vládě Jiří Čunek ještě jako starosta Vsetína vystěhoval Romy mimo město.

"Vystěhování početných romských rodin do jiného kraje na Jesenicko výrazně zhoršilo jejich situaci: děti, zejména s nějakým handicapem, nejsou schopny dojíždět do škol, protože jsou daleko, systém splácení nemovitostí je tak tvrdý, že je každou chvilku obava, že o to obydlí přijdou," sdělila.

A za hlavní chybu označila fakt, že romské rodiny byly do vsetínského "domu hrůzy" v minulosti systematicky stěhovány.

Nezabývá se jen Romy
Rozhovor se čtenáři iDNES.cz potvrdil, že ministerský post, který tato žena získala, nepatří rozhodně k nejpopulárnějším. Přitom tento úřad se zabývá i jinými tématy než jsou Romové.

Džamile Stehlíkové například vadí, že obce a města zdaleka nevyužívají peníze, díky kterým by mohly usnadnit pohyb postiženým, seniorům nebo těhotným ženám.

"Jde o program mobility, tedy o úpravu našeho okolí tak, aby se tyto skupiny obyvatel mohly bez potíží pohybovat venku nebo kupříkladu nastupovat do autobusů," podotýká.

Nejdříve vystudovala psychiatrii
Džamila Stehlíková se narodila před téměř pětačtyřiceti lety v kazašské metropoli Almaty. Mimochodem, právě tuto zemi nyní proslavil "kazašský reportér" Borat ve stejnojmenném filmu.

V Kazachstánu ale nezůstala, šla studovat do Moskvy, kde se po studiu všeobecného lékařství specializovala na psychiatrii. Tady také získala lékařský diplom a titul MUDr.

Při práci na moskevské klinice se seznámila s kolegou - lékařem z tehdejšího Československa, kterého si vzala. Mají spolu dvě děti, manželství jim ale nevydrželo.

Z Kazachstánu do Chomutova
Osud ji zavál na sever Čech do Chomutova, který se stal jejím novým domovem. Vrhla se do komunální politiky, od roku 1998 je členkou zastupitelstva, o pět let později se dostala i do nejužšího vedení města.

Ministryně Stehlíková ale stoupala nahoru i ve Straně zelených, od předloňského roku je místopředsedkyní pro styk s médii.

Politika ji ovšem dosud neživila, v Chomutově má psychiatrickou ordinaci, navíc vyučuje enviromentální psychologii a kulturní antropologii na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Nová členka vlády pracovala i na několika sociologických projektech, jedním z nich je projekt Paměti Krušnohoří. Jeho součástí je mapování osudů občanů různých národností v regionu Krušných hor.

Celý její dosavadní život ukazuje, že právě národnostní menšiny a lidská práva jsou jí nejbližší. Bude zajímavé sledovat, jak se jí podaří v druhé Topolánkové vládě uspět - pokud tedy vůbec vláda získá v pátek důvěru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video