Francouzská ministryně Roselyne Bachelotová se nechala oočkovat proti chřipce...

Francouzská ministryně Roselyne Bachelotová se nechala oočkovat proti chřipce před televizními kamerami (12. 11. 2009) | foto: AP

Ministryně přizvala k očkování proti chřipce kamery, Francouze nezlákala

  • 7
Francie zahájila druhou fázi očkování proti prasečí chřipce, tentokrát se týká chronicky nemocných a rodičů malých dětí. Lidé ale o vakcínu nemají zájem, bojí se negativních účinků. Nalákat se se je snaží i tamní ministryně zdravotnictví, která si nechala injekci píchnout před televizními kamerami.

Francie, kde onemocnění dosud podlehlo čtyřiatřicet lidí, počítá celkem se třemi fázemi plošného očkování rizikových skupin obyvatelstva. Tu první, pro zdravotníky, si Francouzi odbyli v říjnu.

Nyní přišli na řadu chronicky nemocní a rodiče dětí mladších šesti měsíců. Jde zhruba o šest milionů lidí.

Očkovací kampaň ale v zemi galského kohouta úspěchy neslaví. Část odborné veřejnosti a většina té laické je dokonce úplně proti. Z průzkumů vyplývá, že až šestasedmdesát procent tamních obyvatel se proti novému typu chřipky očkovat odmítá.

Ani říjnová vakcinace zdravotníků nelámala žebříčky, očkovat se nechalo jen deset procent pracovníků velkých zdravotnických zařízení (zhruba 80 tisíc lidí), a to především ti, kteří pracují na dětských odděleních a také tam, kde se starají o pacienty s respiračními chorobami.

Nalákat na očkování se váhavce rozhodla i francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová, podle níž počet případů chřipky minulý týden stoupl na 360 tisíc. Injekci si nechala píchnout před televizními kamerami. Stejnou proceduru mají podstoupit v nejbližší době i ostatní členové vlády.

OČKOVÁNÍ CHRONICKY NEMOCNÝCH?

- Preventivní podávání vakcíny u chronicky nemocných (kupříkladu se slabým srdcem) může být podle švédských zkušeností osudné

-U 50 tisíc podaných dávek ale lékaři údajně zaznamenali jen 36 případů negativních účinků včetně reakcí v oblasti vpichu a 25 případů bolestí hlavy, horečky nebo únavy.

- Žádné vážné následky dosud zjištěny nebyly.

Třetí a poslední fázi očkování spustí Francouzi patrně koncem listopadu. Vakcínu by měli dostat senioři a děti z mateřských, základních a středních škol. Celkový počet očkovaných se pohybuje okolo 39 milionů lidí.

Úřady do oběhu zatím pustily tři vakcíny. V plánu je podávání dvou dávek v minimálním rozmezí jednadvaceti dnů, ale podle posledních zkoušek ústavu Sanofi-Pasteur by mohla stačit i jedna dávka jeho očkovací látky.

Tuto bezpečnější vakcínu by měly dostávat i těhotné ženy od čtvrtého měsíce těhotenství a děti ve věku od šesti měsíců do dvou let.

Vinou chřipky typu A skončilo na jednotkách intenzivní péče ve Francii 155 lidí. Úřady preventivně uzavřely zhruba do týdenní karantény sto třicet tříd na 60 školách.

Virus A(H1N1) způsobující takzvanou prasečí chřipku se po světě šíří od letošního dubna. První případy nákazy se objevily v Mexiku a vzápětí ve Spojených státech. Na celém světě se novým virem podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazily již statisíce lidí. Dosud si nemoc vyžádala více než šest tisíc mrtvých.

ČESKO POŘÍDÍ MILION DÁVEK

- Zatímco Francie nakoupila 94 milionů dávek očkovací látky, které by měly vystačit pro drtivou většinu obyvatelstva, česká vláda v srpnu rozhodla, že za 220 milionů korun nakoupí milion dávek. To by mělo vystačit pro půl milionu lidí.

- Stát chce také nechat očkovat od konce měsíce, kdy vakcíny dorazí, především zdravotníky a chronicky nemocné. Celkový počet infikovaných pacientů od počátku nákazy dosáhl v ČR podle dostupných údajů čtyři sta.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video