Bývalý policista Martin Barkóci při nástupu do vězení.

Bývalý policista Martin Barkóci při nástupu do vězení. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ministryně otevřela kauzu expolicisty, který kryl „lynčování bílé svině“

  • 293
Bývalý policista Martin Barkóci z Ostrova nad Ohří, který měl strávit tři roky ve vězení za účast na takzvaném "lynčování bílé svině", je dočasně volný. A má šanci na úplné osvobození.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová totiž v jeho případě podala stížnost proti rozsudku pražského Vrchního soudu, který Barkóciho do vězení poslal.

"Po přezkoumání spisu jsem využila svého oprávnění a rozhodla se podat stížnost pro porušení zákona proti pravomocnému rozsudku Vrchního soudu v Praze ze dne 26. 8. 2009," uvedla Kovářová.

"Ve stížnosti jsem navrhla zrušení citovaného rozhodnutí i jemu předcházejícího rozsudku krajského soudu, v té části, která se týká pana Barkóciho. Zároveň jsem rozhodla o přerušení výkonu trestu odnětí svobody pana Barkóciho," dodala.

Ministryně tak vyhověla podnětu senátora Jana Horníka z listopadu. O stížnosti rozhodne Nejvyšší soud.

Podle Barkóciho se potvrdilo, že měl pravdu. "V této kauze jsou nesrovnalosti takového kalibru, že se o něm bude znovu jednat," řekl internetové televizi Romea.tv.

Policista podle žaloby údajně kryl pachatele brutálního útoku v Ostrově nad Ohří v prosinci 2007. Ti zaútočili na třiatřicetiletého muže pěstmi a kopali do něj. Bili jej i násadami od lopat. "Zabiju tě, ty bílá svině. Žádnej bílej se nebude roztahovat na našem teritoriu," zaznělo podle žaloby při lynči. - čtěte Soud rozdal po čtyřech letech Romům, kteří lynčovali "bílou svini"

Jeden z nich se podle obžaloby snažil zabodnout zlomenou násadu mlácenému do obličeje. Zraněný strávil pět dnů v nemocnici a další čtyři měsíce v neschopnosti.

Soud nejprve uložil Barkocimu čtyřletý trest, ale odvolací vrchní soud ho loni v srpnu o rok snížil. - čtěte Soud zmírnil tresty za lynčování "bílé svině". Nebyl to rasismus, míní

Senátor Jan Horník se policisty zastal po vlastním prozkoumání případu. Nejen Barkóci, ale například i strážníci, kteří byli také na místě, vylučují, že by policista lynč kryl a zneužil své pravomoci.

"Rozsudek obsahuje formulace a odsudky, které nemají oporu ve výpovědích svědků ani v tabuizovaných záznamech odposlechů. Proto pokládáme celý tento proces za nevěrohodný," uvedl Horník společně se svým asistentem Jiřím Kotkem pod peticí za osvobození policisty. - čtěte Senátor hájil před věznicí policistu odsouzeného za ututlání případu


Video