Helena Třeštíková měla absolutní personální volnost, odmítl premiér důvody rezignace.

Helena Třeštíková měla absolutní personální volnost, odmítl premiér důvody rezignace. | foto: ČTK

Ministryně kultury Helena Třeštíková rezignovala

  • 2157
Ministryně kultury za KDU-ČSL Třeštíková se po patnácti dnech rozhodla odstoupit. Vadí jí politický tlak na obsazení míst náměstků. Rezignaci už poslala premiérovi. Ten ale odmítl, že by ji do něčeho nutil. Lidovci vyberou nástupce na ministerský post do pátku.

Překvapivé rozhodnutí poslala ministryně novinářům e-mailem.

"Nechci nikoho poškodit, ale hodlám dostát svým slovům. Za daného stavu věcí považuji za nemožné pokračovat ve své práci na ministerstvu kultury," píše Helena Třeštíková.

Zda premiér Mirek Topolánek či jeho lidé i nadále vyvíjeli tlak na personální změny na ministerstvu a zda to byly hlavní důvody rezignace, ale neupřesnila.

"Jistě pochopíte, že toto je vše, co mohu nyní k celé věci sdělit a proto už nechci a nebudu svou rezignaci více mediálně komentovat," vzkázala. - prohlášení čtěte zde

Mobilní telefon Heleny Třeštíkové je vypnutý a její tajemnice odmítla sdělit podrobnosti. "Ptáte se správně, ale paní ministryně se už k tomu nebude dál vyjadřovat. Vše je v tiskovém prohlášení," řekla iDNES.cz Renata Slámková.

Topolánek: Myslel jsem, že je mezi námi jasno
Premiér a předseda ODS Topolánek pro iDNES.cz uvedl, že Třeštíkovou do ničeho nenutil. Podle něj situace na ministerstvu zřejmě nesplnila její očekávání.

"Paní Třeštíková měla absolutní personální volnost. Její rezignace mě mrzí. Skutečný stav ministerstva a hloubka problémů se zřejmě nepotkala s její expektací," napsal doslova v textové zprávě pro iDNES.cz.

Později poslal novinářům prohlášení, kde opakuje, že Třeštíková neměla důvod odstupovat.

"Stejně jako samotný fakt rezignace mě mrzí i důvody, které Helena Třeštíková pro své rozhodnutí uvádí. Paní ministryně měla naprostou personální volnost a nebyl na ni vyvíjen v tomto směru žádný nátlak," píše šéf vlády.

"Helena Třeštíková vůči mému doporučení na obsazení koaličního postu prvního náměstka uplatnila právo veta, které bylo samozřejmě respektováno. Měl jsem za to, že po naší schůzce na konci minulého týdne je mezi námi jasno," tvrdí.

Za Třeštíkovou se vyjadřoval mluvčí
Režisérka dokumentárních filmů Třeštíková se jistě zařadí do kategorie "zvláštních" ministrů. Ve funkci vydržela jen pár dnů, navíc komunikace s ní byla poněkud složitější.

Když se například při hlasování o důvěře vládě objevila v pátek ve Sněmovně, mluvil za ni téměř výhradně její mluvčí Milan Řepka. To nebývá u členů vlády zvykem, zejména pokud mluví s novináři z očí do očí.

Přitom bylo o čem mluvit. Třeštíková krátce předtím avizovala, že funkci ministryně kultury nepřijme, pokud jí Topolánek bude diktovat, kdo má být jejím náměstkem. Bližší informace ovšem odmítala říci.

Její rezignace je první větší politickou porážkou šéfa lidovců Jiřího Čunka. Právě on ji do vlády silně prosazoval, a to i přesto, že ho vlastní lidé upozorňovali na velká úskalí takové nominace.

Lidovci vyberou nástupce do pátku
Ve středu večer se sešlo předsednictvo KDU-ČSL, aby diskutovalo o nástupci Třeštíkové v ministerském křesle.

"Na programu jednání předsednictva je i hledání nástupce paní ministryně. Zatím nelze předvídat, zda nástupce bude vybrán," řekl v podvečer iDNES.cz mluvčí strany Ondřej Jakob.

Samotné jednání začalo v osm večer na ministerstvu pro místní rozvoj. Tedy na úřadu, kterému šéfuje předseda lidovců Čunek. 

Jeho první místopředseda Roman Línek ještě před zasedáním předsednictva odchodu Třeštíkové litoval. "Je to ztráta pro vládu, KDU-ČSL i pro českou kulturu. Myslím, že to byla charismatická a čestná dáma, ale je to její svobodné rozhodnutí," citovala ČTK Línka.

Po jednání stranického vedení Jakob iDNES.cz sdělil, že lidovci vyberou nového ministra či ministryni do pátku. Konečné slovo bude mít celostátní výbor strany.

Mezi kandidáty na nového ministra kultury jsou například nynější první náměstek Třeštíkové a bývalý lidovecký poslanec Jaromír Talíř či poslankyně Michaela Šojdrová. Už dříve lidovci uvažovali i o herci Davidu Vávrovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video