Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Ministryně Jurásková zastavila rušení zdravotních ústavů

  • 12
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se rozhodla zastavit rušení zdravotních ústavů. Podle jejích slov to bylo pod politickým tlakem. Řekla to ve Sněmovně, která i kvůli tomuto tématu svolala mimořádnou schůzi. Ze 14 zdravotních ústavů měly zůstat jen dva, v Praze a Ostravě.

Jurásková se k tomuto kroku se podle svých slov rozhodla pod tlakem, který nemůže považovat za odborný, ani za tlak ve veřejném zájmu, ale musí ho považovat za tlak politický.

Zdravotní ústavy

Zdravotní ústavy jsou specializované laboratoře, které úzce spolupracují s hygienickými stanicemi. Ústavy například dělají měření hluku, kvality vody, veřejnosti nabízí také testy na HIV nebo očkování.

Nejsilnějším politickým tlakem byla prý dnešní mimořádná schůze. "Nemám zájem bojovat s politickými stranami o naprosto věcné, pragmatické a racionální kroky," podotkla Jurásková. Nechtěla se prý rovněž jako ministryně úřednické vlády podílet na volebních kampaních.

Jurásková ve Sněmovně varovala, že už v řádu měsíců čekají tyto ústavy problémy. Současně vyzvala poslance, aby neobviňovali ministerstvo, že situaci zavinilo.

Podle Juráskové udělalo ministerstvo velký kus práce k zefektivnění činnosti ústavů bez ohrožení jejich odborné činnosti. "Ve chvíli, kdy bude restrukturalizace zastavena a ústavy zůstanou v té podobě, v jaké jsou teď, hrozí, že některé z nich budou mít vážné ekonomické problémy," zdůraznila před novináři.

Plánovanou restrukturalizaci ostře kritizovaly odbory. Podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangra se změna struktury a snižování počtu zaměstnanců děje v rozporu se zákonem. Z ústavů musela podle něj od roku 2006 odejít už tisícovka zaměstnanců. Ministerstvo však jakékoli porušení zákona odmítlo.

Ministryně Jurásková poslance ve svém úvodním proslovu ujistila, že není účelem aktivit ministerstva ani privatizace, ani snižování počtu zdravotních ústavů.

Dodala také, že na základě žádosti sněmovního výboru pro zdravotnictví svolala právě na dnešní odpoledne seminář o zdravotních ústavech, kterého se ale podle ní zúčastní jen několik málo poslanců. "Dovoluji si tedy zapochybovat o tom, zda jde skutečně o informace a o věc jako takovou," konstatovala.

Ústavy se dostaly ze ztrát, argumentuje ministryně

Informovala je, že proces restrukturalizace zdravotních ústavů měl za cíl vybudovat odborně-technické laboratorní základny, které by spolupracovaly pro účely zdravotního dozoru a účelně využívaly peníze a majetek.

"V tuto chvíli v součtu hospodaří zdravotní ústavy v kladném hospodářském výsledku a hospodářský výsledek za rok 2009 je 6 746 000 Kč. Prosím, porovnejte si to proti dotaci 600 miliónů korun ročně ze státního rozpočtu," vyzvala poslance Jurásková.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslav Krákora (ČSSD) citoval z dopisu, který obdržel od zaměstnanců zdravotního ústavu Ústeckého kraje, podepsaného tamními lékaři. Ti ho informovali o plánu ministerstva a uvedli, že cílový stav je v rozporu se zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Krákora navrhl text usnesení, v němž by Sněmovna vyzvala ministerstvo, aby zastavilo přípravu organizačních změn ve zdravotních ústavech, které se podle něj pohybují na hraně zákona. Dva měsíce před volbami podle něj není na takové změny vhodná doba a jejich důsledky navíc mohou být nevratné.

Ústecký kraj rozhodnutí ministerstva vítá. "Nečekaně rychlá reakce paní ministryně jen potvrzuje, že šlo o nekoncepční a podezřele rychlou snahu sjednotit zdravotnické ústavy, a to bez jakékoli odborné diskuse a bez ohledu na pacienty," uvedla Jana Vaňhová, náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue