Ministryně zdravotnictví chce pokračovat v reformě zdravotnictví. Ilustrační foto.

Ministryně zdravotnictví chce pokračovat v reformě zdravotnictví. Ilustrační foto. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ministryně Filipiová: Telenovela o poplatcích už mě nebaví

  • 227
Daniela Filipiová převzala ministerstvo zdravotnictví a s ním i nelehký úkol - prosadit reformní zákony a uhájit regulační poplatky. Vyjednávat o nich už ji ale přestává bavit. "Energie by se měla věnovat opravdovým problémům ve zdravotnictví," uvedla ministryně v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

"První týdny ve funkci naplnily mé představy o tom, že se jedná o nejsložitější resort a nebýt vynikajícího rodinného zázemí, těžko bych je zvládla," svěřila se čtenářům. Filipiová je přesvědčena, že její předchůdce Julínek dělal svou práci dobře. "Proto jsem veřejně prohlásila, že chci na jeho práci navázat," dodala.

On-line rozhovor

Odpovědi ministryně Filipiové čtěte zde

Poplatky podle ní regulují zbytečné čerpání zdravotní péče a zbytečné předepisování levných léků. "Poplatky byly zavedeny se záměrem zefektivnit čerpání zdravotní péče - více času a peněz pro vážně nemocné," uvedla Filipiová a dodala, že tento systém je založen na solidárnosti.

Díky poplatkům podle ní pojišťovny ušetřily ve výdajích na zdravotní péči 5,5 miliardy korun, a tím mohly razantně zvýšit výdaje na léčbu vážně nemocných pojištěnců. "Slabou stránku poplatků nikde nevidím, jen je možná problém v tom, že pozitiva neumíme srozumitelně vysvětlit," uvedla Filipiová.

S rušením poplatků pro děti mám problém

Během prvních tří týdnů ve funkci se jí podařilo vyjednat kompromis o zdravotnických poplatcích, s koaličními poslanci včetně nezařazených se shodla na zrušení poplatků u lékaře pro pacienty mladší 18 let a na snížení ochranného limitu této věkové skupině a seniorům nad 65 let.

Na konci ledna návrh na zrušení poplatků dětem hladce prošel Senátem, ve středu ho po vleklém jednání provázeném slovními útoky a hádkami schválila i Sněmovna.

"S odpuštěním poplatků u dětí do 18 let jsem už při vyjednávání měla problém a mám ho dosud. Nicméně v rámci zachování poplatků jsem chtě nechtě přistoupila na kompromis," přiznala ministryně. Podle ní někteří studenti chodí k lékaři zbytečně kvůli omluvenkám.

Plošně zrušit poplatky pro invalidní důchodce by podle ní bylo zcela nesystémové. "Věřte mi, že již více než dvacet let se mezi těmito lidmi pohybuji a vím, že jsou mezi nimi sociálně slabí, ale rovněž lidé, kteří vydělávají a jsou plně integrování do společnosti," zdůvodnila Filipiová.

Ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí se proto chce zaměřit na nejzranitelnější skupinu invalidních důchodců, což jsou podle ní lidé třetího a čtvrtého stupně závislosti. "To jsou ti, kteří jsou většinou chronicky nemocní a může u nich docházet k finančním problémům vzhledem k poplatkům," připustila Daniela Filipiová.

Opozice se ale úplného zrušení poplatků nevzdává, okamžitě po jednání ve Sněmovně informovali komunisté o vlastním návrhu, představit jej chce také sociální demokracie. "Opozice se zrušení poplatků nechce vzdát, a to z toho důvodu, že by jim to vyřešilo chaotickou situaci, kterou způsobili v krajích. Občany se pouze zaštiťují," je přesvědčená ministryně.

Narážela tak na fakt, že od února se lidem odpouštějí poplatky v krajských nemocnicích a lékárnách. Ministerstvo v tomto ohledu podle Filipiové nemůže nijak zasáhnout, i když s tímto krokem nesouhlasí. "Je to plně v kompetenci zdravotních pojišťoven, které již zahájily správní řízení," uvedla Filipiová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video