Klasifikovat nebezpečné pronásledování jako trestný čin se zatím brání ministerstvo spravedlnosti. Ilustrační foto.

Klasifikovat nebezpečné pronásledování jako trestný čin se zatím brání ministerstvo spravedlnosti. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ministryně chce posílat nebezpečné slídily za mříže

  • 66
Začalo to pohledy a romantickými dopisy. Čtyřicátnice Marie ale nereagovala a zamilovaný soused ji začal pronásledovat. Denně na ni čekal u domu, zjistil si její číslo a psal jí oplzlé SMS. Marie se nakonec musela odstěhovat. Zákon jí žádnou podporu neposkytl. To by se mohlo změnit.

Sousedovo chování bylo typickou ukázkou stalkingu neboli nebezpečného pronásledování. V některých zemích je takové pronásledování považováno za trestný čin. Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková chce stalking dostat i do našeho právního řádu.

"Všechno, čeho se pronásledovatel dopouští, dosud spadá do kategorie přestupků, což je špatně, protože to neumožňuje takového násilníka pořádně potrestat a zabránit mu v dalším ubližování," řekla včera ministryně Stehlíková po prvním zasedání nového výboru pro prevenci domácího násilí.

Násilníky by měli převychovat psychologové
Podle slov ministryně bude zapotřebí speciálně vyškolit policisty, aby dokázali pronásledování rozpoznat. "A také, aby uměli pracovat s oběťmi. Teď od nich třeba slyší, ať jsou rády, když jim někdo přinese kytku," vysvětluje Stehlíková.

Klasifikovat nebezpečné pronásledování jako trestný čin se zatím brání ministerstvo spravedlnosti. V novém trestním zákoníku s ním nepočítá.

Výbor Džamily Stehlíkové se chce také zabývat takzvanými "bílými" místy zákona o domácím násilí. Ten platí od ledna a umožňuje policistům vykázat agresivního partnera z domu.

"Zákon funguje, ale pořád zůstává otázka, co dělat s agresivními osobami dál," upozorňuje předsedkyně výboru Branislava Marvánová Vargová. Zvažuje se například, aby se začali školit psychologové zaměření přímo na domácí násilí. "Ve světě jsou časté také skupinové terapie určené násilníkům," navrhuje Marvánová Vargová.

Například v Rakousku i Německu je přímo v zákoně, že násilník vykázaný z domu musí spolupracovat s psychology. "Chceme s touto situací něco dělat, je zapotřebí se zabývat i násilníky, aby se extrémní situace neopakovaly," říká Marie Šusterová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video