Jan Fischer

Jan Fischer | foto: iDNES.cz

Ministry měnit nebudu, vláda pokračuje ve stejném složení, vzkázal Fischer

  • 65
Vláda bude dále pracovat v dosavadním složení, premiér žádného z ministrů měnit nechce. Jan Fischer kromě toho oznámil, že ve středu poslancům představí programové priority kabinetu do řádných voleb.

"Vláda bude pokračovat v tom složení, ve kterém působí. To je první věc, to už myslím, že mohu deklarovat zcela otevřeně," řekl Fischer na tiskové konferenci po jednání vlády.

V médiích se dříve objevily spekulace, podle nichž Fischer personální změny zvažoval, oficiálně to ale nikdo z jeho úřadu nepotvrdil.

Změny ve složení překlenovacího kabinetu žádala například ODS , které dlouhodobě vadí ministr vnitra Martin Pecina, ČSSD zase kritizovala ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou. - o změnách, které chtějí politické strany, čtěte více zde

Mluvčí ČSSD Kateřina Blechová ale dnes iDNES.cz řekla, že strana personální změny ve vládě nepožadovala. Dnešní Fischerovo prohlášení tedy nechalo ČSSD chladnou. "Beru toto jeho rozhodnutí na vědomí, je to věcí premiéra," komentoval předseda strany Jiří Paroubek.

Fischer musí vládu udržet

Jan Fischer dnes prohlásil, že vládu měnit nebude a postavil se požadavkům některých stran. Podle politologa Rudolfa Kučery je to logický krok. Premiér musí udržet vládu stabilní. "Fischer se stranám postavil už dříve a je to logické. Jestliže totiž ODS žádá odvolání jednoho ministra a Fischer straně vyhoví, mohou toto žádat i jiné strany. Fischer na to nemůže reagovat, musí řešit prioritní záležitosti. V této situaci by se vláda obměňovat neměla, i když nejen politici tam některé lidi nevidí rádi. Nevím, zda se premiér cítí silnější, rozhodně však jedná v zájmu stability vlády, respektive v zájmu zbytku stability, který vládě zůstal."

ODS na Fischerovo prohlášení reagovala až po grémiu strany a Výkonné radě ODS. "Žádné změny, v případě, že nebude odejit Pecina, jsou lepší než jiné změny," napsal stručně v SMS lídr občanských demokratů Mirek Topolánek.

Občanští demokraté už po minulém grémiu vzkázali, že v současné politické a hospodářské situaci země budou vládu Jana Fischera tolerovat. Apelují však na premiéra, aby mimo jiné dokončil poslední fázi elektronizace veřejné správy pomocí programu CzechPoint a rozběhl datové schránky.

Miko zatím zůstává

Ve vládě zůstane i ministr životního prostředí Ladislav Miko, který se chtěl vrátit na předchozí místo v evropských strukturách.

Ministr Miko by podle Fischera měl v kabinetu působit "nějakou dobu", přinejmenším po dobu, kdy se budou diskutovat aktualizace státní energetické politiky. "Ale bude odcházet, ta výměna je samozřejmě před námi," dodal předseda vlády.

Vláda představí poslancům své priority

Fischer také oznámil, že už dopisem požádal předsedu Sněmovny, aby na nynější schůzi zařadil bod, ve kterém by vláda poslance seznámila se svými prioritami do jarních voleb. Mohl by to být první bod středečního jednání. Konkrétnější být premiér nechtěl, zdůraznil ale, že nepůjde o programové prohlášení, se kterým vláda žádá o důvěru.

Premiér zákonodárce seznámí i se seznamem legislativních kroků, které kabinet pokládá za užitečné k projednání. Vláda tak hodlá zjistit, které z těchto návrhů jsou pro strany "tabu" a neměly by naději na schválení.

S politiky Fischer před středeční prezentací v parlamentu už jednat nehodlá. Podle něj stačilo setkání s lídry stran předminulý pátek v Kramářově vile.

"My jsme i před tím dost dobře věděli, co do těch priorit chceme napsat. Ministři vědí, na čem mají pracovat. Není nutné s každou větou běžet někam do sekretariátu té či oné strany si to nechat posvětit," podotkl Fischer.

Eurokomisař počká, přednost má Lisabon

Premiér se vyjádřil i k výběru českého eurokomisaře. Rozhodnout by se podle Fischera mělo během dvou až tří týdnů.

Šéf Evropské komise José Barroso se na Fischera prý zatím neobrátil s formálním požadavkem na zahájení výběru. Českou prioritou ve vztahu k Evropské unii je podle Fischera ratifikace Lisabonské smlouvy. - o jednání Fischera s Barrosem čtěte více zde

José Manuel Barroso a Jan Fischer na summitu v Bruselu (19. června 2009)

"Zásadní priorita, pokud jde o evropskou politiku a o vztah vůči Unii, je dokončení ratifikace nebo přesvědčení našich evropských kolegů, že ten proces zvládneme," řekl premiér. "Protože na základě toho se bude na říjnové Evropské radě vlastně rozhodovat, v jakém formátu bude komise vlastně vytvářena," doplnil.

Politici se zatím na jménu českého komisaře neshodli. ČSSD trvá na dosavadním komisaři Vladimíru Špidlovi, ODS navrhuje svého senátora a bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Dalšími kandidáty jsou Jan Švejnar za Stranu zelených, Pavel Svoboda za KDU-ČSL a Vladimír Remek za KSČM. Konečné slovo při výběru má vláda. - o kandidátech na eurokomisaře čtěte více zde

Evropský summit se uskuteční 29. a 30. října. Jen dva dny před ním bude o souladu Lisabonské smlouvy s českou ústavou rozhodovat Ústavní soud. - více čtěte zde

Vyměnili byste na Fischerově místě některé ministry?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 9. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5580
NE
NE 2147
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue