Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministrovi vadí rozvoz maturitních testů, papíry nahradí jedničky a nuly

  • 200
Na jaře poprvé vyjedou stěhovací dodávky s neobvyklým nákladem. Povezou maturitní testy pro téměř 1 300 středních škol. Ministrovi školství ale takové manévry připadají zbytečné a drahé. Testy chce do škol posílat elektronicky. Maturanti by je mohli vyplňovat rovnou na počítači.

Státní maturita by měla po několika odkladech odstartovat na jaře 2011. Tento termín nyní posvětil i kabinet Petra Nečase (o rozhodnutí vlády čtěte zde). Před tím ještě studenty čeká říjnová generální zkouška, kde se celý průběh nové zkoušky otestuje včetně rozvozu či vyhodnocení.

MATURITA OD ROKU 2011

Na jaře roku 2011 budou studenti poprvé povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit zkoušku z dalších předmětů, jako je biologie nebo fyzika.

V roce 2012 už by měla povinná část zahrnovat tři předměty (češtinu, cizí jazyk a k nim buď matematiku, informatiku, nebo základy společenských věd). Zkouška bude mít dvě části - společnou neboli státní a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama.

Studenti si mohou zvolit, zda chtějí skládat lehčí nebo těžší variantu zkoušky.

Výběrové řízení na rozvoz maturitních testů v následujících čtyřech letech vyhrála stěhovací firma Stahl. Ministerstvo školství jí za to zaplatí zhruba 50 milionů korun.

Ministr Josef Dobeš usmlouval s firmou slevu, původně měla dostat 58,6 milionu. "Zároveň jsem jim velmi otevřeně řekl, že s nimi smlouva končí po čtyřech letech, protože já si nedovedu představit, že by státní maturita byla i poté přenášena do škol jinou formou než elektronicky," sdělil Dobeš minulý týden na tiskové konferenci vlády.

Existují pouze dva způsoby, jak se převozu vyhnout. Jedna varianta je, že se testy rozešlou elektronicky a vytisknou se na školách. Druhou možností je takzvaná e-maturita, tedy že by studenti psali testy přímo na počítačích.

Ministerstvo školství nyní zjišťuje, jaká varianta je reálná, nestála by přehnaně moc peněz a zároveň by byla bezpečná.

"Tisk jedné stránky testu ve škole je dvaapůlkrát dražší než tisk centrální a to i v případě, že od toho odečteme náklady za rozvoz auty, které by v případě, že by se testy tiskly ve škole, odpadly," odmítá první variantu Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat), které státní maturity připravuje.

E-maturita? Školám chybí potřebné vybavení

Cermat nyní zpracovává materiál, který má ministrovi přiblížit, za jakých podmínek lze přejít na variantu e-maturity. Podle Zeleného je ale v roce 2014 reálný pouze náběh maturity na počítačích, tedy že by maturanti absolvovali on-line jen některé maturitní předměty. V potaz podle Zeleného přicházejí cizí jazyky.

"Hlavní překážkou (aby byla celá maturita on-line, pozn. red.) je, že na školách není dostatek techniky. Když si třeba vezmete zkoušku z českého jazyka. Ta je povinná a musí ji dělat všichni maturanti v jednu chvíli. To znamená, že každý maturant by musel sedět v jednu chvíli u počítače," dodává Zelený s tím, že podle statistik z roku 2009 na školách chybí 70 tisíc počítačů a dovybavit je by vyšlo na několik miliard.

"Samozřejmě musíme zjistit, kolik by to stálo. Určitě chceme využít infrastruktury, kterou školy nyní disponují. Ale do budoucna se prostě musí počítat s tím, že se touto cestou určitě půjde," řekla iDNES.cz mluvčí ministra školství Kateřina Böhmová.

Kromě vysokých nákladů je ale s e-maturitou ještě jedna potíž. Studenti by totiž měli být na takový typ testování zvyklí. "Nemůžete použít technický nástroj, který by ovlivnil výsledek žáka, to je nekorektní. Je něco jiného, když máte papír a máte do nějaké úlohy nakreslit trojúhelník, a je něco jiného, když to musíte dělat na počítači," upozorňuje Zelený.

Auta s testy, realita následujících čtyř let

A jak se testy budou dostanou k maturantům nyní? Firma Stahl začne testy rozvážet s několikadenním předstihem. V každém voze bude sedět zaměstnanec Cermatu, od něhož testy převezme ředitel školy.

Školy pak mají povinnost na několik dní uschovat maturitní zadání, která budou všechna v jednom zapečetěném bezpečnostním kontejneru. V něm bude navíc každá sada testů zatavená do igelitové fólie.

V den maturit, přesně patnáct minut před konáním zkoušky, otevře komisař zapečetěný bezpečnostní kontejner. Proti podpisu rozdá zatavené balíky s testy zadavatelům zkoušek. Ti pak odejdou do tříd a balíky otevřou v okamžiku, kdy bude učebna uzavřena a všichni maturanti budou sedět na svém místě (viz Utajení státních maturit počítá s hromadou pečetí i bombou ve škole).

Proč netisknout ve škole

Ředitel Cermatu popsal pro iDNES.cz riziko, jaké by hrozilo při elektronické distribuci maturitních testů a jejich tisknutí v jednotlivých školách

"K úniku zadání zkoušek si dovolím následující modelový příklad:

1. Aby bylo možné vyrobit a zkompletovat zadání na největší škole, je třeba zadání uvolnit nejméně 2 hodiny před zahájením zkoušek; na výrobě zadání se musejí podílet nejméně 2 osoby.

2. Předpokládejme zlý nebo obchodní úmysl a dostatečně připravený plán s podporou výkonných mobilních technologií a dobrou proorganizovaností.

Pomocí fotoaparátu nebo mobilního telefonu lze do 3 minut zdokumentovat zadání a rozeslat jej týmu 10 až 15 připravených a dobře organizovaných expertů.

3. Experti jsou při dobře organizované dělbě práce s to test vyřešit do 5 až 7 minut.

4. Během několika minut jsou výsledky testu distribuovány do mobilních telefonů tisíců či desetitisíců registrovaných maturantů.

Nemáte sebemenší šanci tomu zabránit. I kdyby se podařilo oslovit tímto jen 10 tisíc maturantů, při ceně 500 Kč na jednoho registrovaného maturanta za tuto službu, je zisk z takové akce nejméně 4 miliony Kč."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video