Někdejší premiér takzavené úřednické vlády Jan Fischer

Někdejší premiér takzavené úřednické vlády Jan Fischer | foto: MF DNES

Ministrovi bych za Bátoru pohrozil vyhazovem, radí expremiér Fischer

  • 137
Bývalého premiéra Jana Fischera velmi znepokojily výroky některých představitelů státu na adresu nedávného pochodu homosexuálů Prahou. Má na mysli nejen úředníka ministerstva školství Ladislava Bátoru, ale i lidi z okolí prezidenta Václava Klause a přímo hlavu státu.

Podle Fischera je problém extremismu stejně důležitý jako reformy. "Debata o tom, jestli budeme tolerovat extremismus a jestli nám společnost bude hnědnout, je stejně důležitá jako debata o reformách," říká v rozhovoru pro týdeník Euro Jan Fischer, který je nyní viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Postoj TOP 09, jejíž ministři přestali chodit na jednání vlády s odůvodněním, že ministr školství Josef Dobeš drží ochrannou ruku nad Bátorou, je podle názoru Fischera legitimní. Snaží se vymezit nejen vůči Bátorovi, ale nechtějí mít nic společného s jeho výroky, které vláda toleruje jeho setrváním ve funkci, míní.

Výroky vysokého úředníka ministerstva školství se Fischera dotkly patrně nejvíce, označil je za hrubě fašizující. Polemizuje s Dobešem, který Bátoru hájil slovy, že je svědomitý národovec a katolík. "Katolík budiž, ale ze svědomitých národovců mi běhá mráz po zádech. Víte, svědomití národovci připravili v minulém století o život miliony lidí," připomněl Fischer v Euru.

Nečas nemůže odvolat Bátoru, ale ministra školství ano

Na místě premiéra Petra Nečase by se Fischer s omluvou Bátory nespokojil a požadoval by jeho odvolání. Chápe, že premiér nemůže odvolat Bátoru, v jeho jurisdikci je ale ministr školství Josef Dobeš.

"Premiér může říct: Pane ministře, pokud ten krok neuděláte, budeme spolu hovořit o vašem setrvání ve funkci. Já bych to v tomto případě udělal. Aspoň bych dal veřejně na stůl, že mám tento krok k dispozici," naznačil Fischer.

Velkou hrozbu vidí také ve výrocích prezidenta a jeho okolí. Výroky respektované politické autority mohou být podle něj velmi nebezpečné, protože dávají prostor lidem, jejichž názory jsou naprosto nepřijatelné.

Současně se pozastavuje nad tím, proč politici stále mají potřebu vyjadřovat se k tématu pochodu homosexuálů. "To se například nikde v Anglii, Německu nebo Francii neděje. Prostě to tak je, patří to k dekoru normálně fungující - chcete-li občanské - společnosti a tečka," nechápe Jan Fischer.

V rozhovoru se Fischer zmínil i o tom, že je ochoten velmi vážně uvažovat o kandidatuře na post prezidenta, pokud to bude přímá volba. Debaty v kuloárech o spojení s ČSSD označil za předčasné spekulace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video