Ministři už chystají personální výměny

  • 25
Dohoda o nastupující vládě Vladimíra Špidly je stará pár desítek hodin, noví ministři už však chystají první velkou vlnu personálních výměn. Jako první přijdou na řadu důležité státní instituce, o něž vedou politické strany kvůli stamiliardovým majetkům a mediálnímu vlivu tradičně urputný zápas. Rozmetány by tak měly být staré personální "obchody", dohodnuté během uplynulých čtyř let vlády opoziční smlouvy.

Budoucí ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) už oznámil, že hledá nové vedení Fondu národního majetku a České konsolidační agentury. Sobotka říká, že ji chce odstřihnout od vlivu lobbistických skupin. Je tu shromážděn obrovský majetek. Jde o dluhy ve výši zhruba 400 miliard korun. Agentura je bude vymáhat, případně prodávat různým firmám, což je považováno za velmi lukrativní obchod.

V minulém volebním období ovládali dozorčí radu agentury, která obchody schvaluje, poslanci ODS a ČSSD. Teď Sobotka plánuje, že dozorčí radu zaplní "vládní" poslanci.

Zásadní změny jsou očekávány i v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, a dokonce i v Radě České televize. Zejména radu pro vysílání považují politici Koalice a část politiků ČSSD blízkých Vladimíru Špidlovi za zpolitizovanou, ovládanou ODS a nadržující mediálním koncernům typu TV Nova či Prima.

Už v zimě se ji tito politici pokoušeli odvolat. Neuspěli. "Politici nové vládní koalice deklarovali zcela jasně, že to teď udělají," říká místopředseda ODS Ivan Langer, dosavadní šéf mediální komise sněmovny.  Politici ODS se patrně s přicházejícími "čistkami", které značně oslabí jejich politickou a hospodářskou moc, už smířili.

Pochopitelně se jim však vůbec nelíbí.  "Jsem zvědav, jestli při změnách budou dodrženy platné zákony," říká Ivan Langer. Odvolat radu pro vysílání či Radu České televize není totiž podle stávajících zákonů jednoduché. Ze šroubované řeči koaliční dohody mezi ČSSD, lidovci a Unií svobody ovšem vyplývá, že nová vládní elita chce příslušné zákony úplně přepsat a fakticky umožnit naprostou výměnu kontrolních rad.

To potvrzuje i jeden z budoucích členů vlády. "Budou připraveny nové zákony, které změní způsob volby rad," říká. "Tím se umožní, aby stávající rady byly vyměněny." O sestavách rad by neměla podle předběžných plánů jako dnes rozhodovat pouze sněmovna, ale i Senát a také prezident. Ivan Langer to označuje za účelové změny. Postup, kdy si "vítězové" nadiktují vlastní podmínky, však není v české politice ničím novým.

ODS a ČSSD se tak ještě v dobách opoziční smlouvy shodly na takovém zákonu o ČT, který jim zachoval na veřejnoprávní televizi maximální vliv. A stejné to bylo i s vysílacím zákonem, který prodloužil licenci televizím Nova a Prima. Od nově vzniklé rady pro vysílání lze naopak k oběma soukromým televizím očekávat daleko kritičtější postoj.

Kromě Konsolidační agentury hodlá budoucí ministr financí Sobotka prosadit i změny ve vedení Fondu národního majetku. Ten stále kontroluje lukrativní majetky - především Český Telecom a ČEZ - které stále ještě nebyly privatizovány. Nabídky na jejich koupi jsou zatím výrazně nižší, než kolik požadovala Zemanova vláda, a nový kabinet tak bude rozhodovat, co s nimi vlastně dál. Vliv na budoucnost Českého Telecomu si už pojistila Unie svobody - firma přejde pod nový úřad ministra Vladimíra Mlynáře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video