Ministři unie: návrat nebude lehký

  • 30
Asi málokdo by dnes chtěl být v kůži tří unionistických ministrů. Dnes ráno je totiž čeká nepříjemná cesta. Půjdou na vládu, kde bude sedět Vladimír Špidla. Ten samý Špidla, který ještě o víkendu mluvil o tom, že je ve vládě nechce. "To víte, těžko se můžeme tvářit, že se nic neděje," říká jeden z ministrů Unie svobody, místopředseda vlády Petr Mareš.

Někteří z nich měli již prý připravené demise. Ty prozatím nemuseli podat, ale "návrat do vládní reality" nebude lehký.

"Současná krize bude mít vliv na fungování vlády, krátkodobě určitě negativní. Dlouhodobě to možná vládu i stmelí," míní Mareš.

Jasná zahořklost byla vidět i na dalším ministrovi Vladimíru Mlynářovi. Během napjatého víkendu vypadal, že to každou chvíli "položí". "Dost mi ta krize zkomplikovala život v práci," vysvětluje Mlynář.

"Mnoho kvalitních lidí z podnikatelské sféry, které jsem chtěl a už téměř zlákal k sobě, nakonec o víkendu spolupráci odmítlo. Navíc nikdo nevěděl, zda má vůbec cenu pokračovat v tom, co jsme začali," vysvětluje.

Dodatek má ukončit vládní krizi

Ministr bez portfeje je navíc ve složité situaci, protože jeho ministerstvo informačních technologií zatím ještě vůbec neexistuje. O jeho ustavení by se mělo rozhodovat na vládě právě dnes. Mlynář tak chvílemi - v době, kdy Špidla požadoval odchod všech tří ministrů - byl svým způsobem světový unikát: ministr kterého by odvolali ještě před tím, než vůbec jeho ministerstvo vzniklo.

Mareše naopak práce na Úřadu vlády, kde sídlí, těšila. "Do práce jsem se spíše chodil uklidňovat. Když jsem viděl, kolik mám práce, tak jsem na nějakou vládní krizi zapomněl." Také proto se prý ani nepřipravoval na odchod, stůl nevyklízel.

Trochu "uklidnění" do života všech tří ministrů vnesli až lidovci. Kdyby totiž bylo nejhůř, nabídli jim, že se o ně jejich strana postará. "Je pravda, že co se týče křesťanských demokratů, tak tam určité nabídky na další spolupráci byly," říká diplomaticky Mareš. Takové nabídky prý podle něj dostali i ostatní dva ministři unie.

Na to, co by bylo, kdyby skutečně museli odejít z vlády, prý nemysleli. Mareš by se pravděpodobně vrátil ke své původní profesi - na vysokou školu k vědeckému výzkumu. Mlynář i Pavel Němec by se vrátili do sněmovny. Všichni tři by však přišli nejméně o polovinu platu.

Němec tvrdí, že náročnost práce poslance a ministra se nedá srovnávat. "Kdybych to měl brát čistě na plat, tak je výhodnější být čistě poslancem," dodává Němec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video