Ministři si zvykají na výhodný život

  • 44
Ještě před pár měsíci chodila doktorka Marie Součková do své ústecké ordinace pěšky. Dnes se ministryně zdravotnictví Marie Součková po Praze přemísťuje téměř výhradně na zadním sedadle luxusní limuzíny. "Těžko si na to zvykám," tvrdí. "Byla jsem zvyklá řídit sama. Využívala jsem volné chvíle k tomu, abych někam došla pěšky nebo jela veřejnou dopravou."

S procházkami a cestami tramvají nebo metrem je už teď konec: Součková si stejně jako řada jejích kolegů - nováčků v nejvyšších státních funkcích - začíná zvykat na nový život v luxusní "zlaté kleci".

Patří k ní vysoké platy a všelijaké další výhody ústavních činitelů: nadstandardní nemocenskou a dietami počínaje a majáčky razícími limuzínám cestu ucpanou pražskou dopravou konče.

Na druhé straně seznamu však najdeme život rozplánovaný na minuty a houfy tajemníků a poradců posunujících vrcholného politika od jedné akce k druhé. "Je to omezující, když se musí dodržet protokol," stěžuje si Součková. "Když se budu kdekoli procházet, bude se za mnou courat auto, a to vidím jako takové neekonomické." Podobně jako Součková dnes mluví řada dalších politiků. Své výhody považují za zbytečně velké.

"Vůz s řidičem pro místopředsedu sněmovny je nesmysl, plýtvání penězi," říká nová místopředsedkyně dolní komory Hana Marvanová "Už jsem s ním sice jela, ale do budoucna s ním jezdit nebudu, nanejvýš ve výjimečných případech." Uvidíme: čeští politici si zatím téměř vždy dokázali na svá privilegia zvyknout. 

Politici považují své požitky za zasloužené
Když ještě Miloš Zeman býval opozičním politikem, rád dával najevo, jak opovrhuje všemi možnými znaky moci. A výsledek? Tak dlouho se Zeman svému předchůdci Václavu Klausovi posmíval, že létá na stranické mítinky vrtulníkem, až se jím v závěru kariéry nechal sám na státní útraty dopravovat na předvolební výjezdy své vlády. (Klausovi během kampaně v roce 1996 platila vrtulník ODS.) Teď větší skromnost pro změnu slibují Zemanovi nástupci.

Nováčkové v nejvyšších patrech politiky dnes tvrdí, že oni si už dají na "zpanštění" dobrý pozor. A říkají to nejen reprezentanti nové vládní koalice, která se pod vedením premiéra Špidly zřetelně snaží vytvářet "nový politický styl".

Nová místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS například stále jezdí po Praze tramvají, přestože má ve své funkci nárok na služební auto i s řidičem. "Dělala jsem to celé čtyři roky, co jsem ve sněmovně, a nevím, proč bych to měla měnit," říká Němcová.

"V Praze je to stejně nejrychlejší způsob dopravy." Němcová podle svých slov nehodlá ani využívat služební byt, který by jí měla sněmovna zařídit. "Na poslanecké ubytovně se mi líbí, můžu si tu třeba v klidu promluvit se svými kolegyněmi, s nimiž bydlím," říká Němcová.

Pokud "novým politikům" jejich dosavadní zápal vydrží, bude to v české politice opravdová novinka. Hana Marvanová, která ve sněmovně zasedala od roku 1990 do roku 1998, totiž připomíná: "Je pravda, že zatím nikdy nebyla ze strany politiků vůle se uskromnit. Možná teď, krátce po volbách, kdy jsou ještě plni předvolební kampaně a vědí, že to lidem vadí, je to jinak." Dobrá vůle však může narazit: třeba na "zkušené" profesionály, kteří dokážou nováčkům vysvětlit, že to jinak prostě nejde.

Poznal to už dokonce sám premiér Vladimír Špidla. Jako "pouhý" ministr a vicepremiér jezdil zásadně v autě bez majáčku zajišťujícího přednost v jízdě. V nové roli - jak řekl v rozhovoru pro MF DNES - už mu ochranka vysvětlila, že majáček prostě mít musí, nebo jeho strážci nebudou moci dělat svou práci.

Nakolik dokážou noví lidé v politice lákadlům moci odolat, není jisté. Už teď je jasné, že si noví ministři i lidé ve vedení sněmovny díky stávajícím pravidlům významně zvednou životní standard.

Většina ministerských nováčků se může těšit na výrazně vyšší výplatu. Zatímco základní plat poslance či senátora (do vlády jich "povýšilo" celkem deset, kupříkladu Mlynář, Svoboda, Ambrozek, Škromach či Palas) bez dalších různých náhrad začíná na částce 46 500 korun, ministři mají základní mzdu 88 300 korun

Vicepremiéři berou zhruba 107 tisíc, ministerský předseda 135 tisíc. Kromě vicepremiéra Rychetského, který zůstává "na svém", s platem nahoru poskočí všichni ostatní členové předsednictva vlády: premiér Špidla i jeho noví zástupci Gross, lidovec Svoboda i unionista Mareš.

Obdobné je to i ve vedení sněmovny: kromě místopředsedy Ivana Langera (ODS) čekají vyšší výplaty na všechny ostatní členy vedení dolní komory, dosud řadové poslance: předsedu Lubomíra Zaorálka a nové místopředsedy. Vedle Marvanové a Němcové jsou to Jitka Kupčová (ČSSD), Jan Kasal (KDU) a Vojtěch Filip (KSČM).

Platy politiků určuje zákon - tedy politici sami. Vladimír Špidla se ještě jako ministr práce a sociálních věcí pokusil platy ústavních činitelů snížit. Ve sněmovně sice zatím neuspěl, pro toto volební období si však nový premiér už vytkl podobně obtížný úkol: významně omezit poslaneckou imunitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video