"Nesouhlasím s tím, abyste zveřejnil, co jsem do přiznání uvedl," řekl v úterý MF DNES Langer.

"Nesouhlasím s tím, abyste zveřejnil, co jsem do přiznání uvedl," řekl v úterý MF DNES Langer. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Ministři přiznali dluhy, zveřejnit se nesmějí

  • 85
Ministr spravedlnosti Pospíšil nemá narozdíl od Ivana Langera problém zveřejnit, kolik si půjčil a jak vysokou má hypotéku. Ministr vnitra Langer naopak vsadil na to, že podle výkladu zákona o střetu zájmů, hrozí stotisícová pokuta každému, kdo zveřejní, jak vysoké má závazky a vůči komu.

"Nesouhlasím s tím, abyste zveřejnil, co jsem do přiznání uvedl," řekl v úterý MF DNES Langer.

Tvrdí, že nový zákon byl míněn právě takto: tedy že politik parlamentním orgánům nahlásí majetkové poměry, ale že zveřejňovat se nebude nic.

Prakticky to vypadá tak, že kterýkoli občan, nejen novinář, může přijít do knihovny parlamentu v Praze, ukáže občanský průkaz a podepíše prohlášení, že nic z toho, co si přečte, nikomu neprozradí – ani do novin, ani třeba v hospodě. Jinak dostane až stotisícovou pokutu.

Až potom dostane přístupové jméno a heslo a může si číst na internetu, co politici vlastně přiznali. "Zákon tu není proto, aby se něco zveřejňovalo," uvedl šéf Úřadu na ochranu osobních údajů Igor Němec.

Jedinou výjimkou je podle něj to, když dá politik sám souhlas ke zveřejnění údajů o majetku. "Ministr Pospíšil souhlasí se zveřejněním svých půjček. Jak asi víte, má spotřebitelský úvěr ve výši 350 tisíc a hypotéku ve výši 630 tisíc Kč," tlumočila Pospíšilovu odpověď jeho mluvčí Zuzana Kuncová.

Jako třetí z členů vlády přiznal do nově zřízeného registru závazek v podobě hypotéky premiér Mirek Topolánek – už dříve veřejně uvedl, že si bere hypotéku ve výši 5,25 milionu korun na nový byt v Praze.

Transparency International: Budeme se klidně soudit
S tím, jak si někteří politici vykládají nový zákon o střetu zájmů, se nehodlá smířit nevládní organizace Transparency International.

"Jsme připraveni přiznání politiků zveřejnit a jít i do soudního sporu," řekl v úterý David Ondráčka ze společnosti Transparency International.

Přes překážky, které postavili veřejné kontrole, nemohou být politici zcela v klidu. Podle zákona jim hrozí třicetitisícová pokuta, když přiznání vůbec nepodají.

A jak potvrdil šéf mandátového a imunitního výboru Miloslav Kala (ČSSD), přesně o tom bude výbor 22. února jednat v případě ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) a nestraníka Jiřího Šedivého, který byl ministrem obrany v první Topolánkově vládě.

Oba "prošvihli" lhůtu třiceti dnů po demisi vlády. "Vůbec jsem to nevěděl, pokusím se to napravit," řekl Šedivý, dnes náměstek u vicepremiéra Alexandra Vondry.

Chybu přiznal Gandalovič. "Zkusím se mandátovému výboru omluvit. Měl jsem minulý týden chřipku, jiný důvod to nemá, nic neskrývám," uvedl v úterý Gandalovič, který je momentálně na dovolené v Itálii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video