Ministři představili plán, který pomůže Česku do Evropy

Britský ministr zahraničí Robin Cook a jeho český kolega Jan Kavan v Praze představili britsko-český plán. Tato britská iniciativa má pomoci vstupu České republiky do Evropské unie. Británie pomůže v oblasti obchodu, zaměstnanosti, životního prostředí, sociální reformy, zemědělství, soudnictví, státní správy a slibuje rovněž spolupráci v oblasti lidských práv a bezpečnosti. Cook vyzdvihl zejména spolupráci v oblasti životního prostředí, boji s kriminalitou a věří ve zlepšení ekonomické spolupráce.

Tuto iniciativu společně financují Evropská unie a některá britská ministerstva. Ta ze svých rozpočtů vyčlenila dohromady více než jeden milion liber.

"Loňský rok, kdy vzrostl vzájemný obchod o čtvrtinu, byl dobrým startem, ale musíme v tom pokračovat," zmínil se Cook.

Plán počítá s vypracováním projektu na zvýšení konkurenceschopnosti českých firem, masivní obchodní kampaní ve velkých českých městech a sérií seminářů v Británii, kdy by se britským podnikům představily příležitosti na českém trhu.

Británie už vede dlouhodobý program podpory Komise pro cenné papíry a britský Úřad cel a nepřímých daní bude v rámci Programu Evropské komise pro vyhledávání partnerských organizací spolupracovat na vymezení politiky přímých daní.

Britové jsou připraveni pomoci i s Národním akčním plánem zaměstnanosti a poradit se zaměstnaností Romů.

České ministerstvo financí má zájem o pomoc s regulací telekomunikací, ochranou spotřebitele, státním finančním dozorem a kapitálovým trhem. Plán předpokládá také česko-britskou spolupráci v boji proti finanční kriminalitě.

Odborníci na životní prostředí májí pomoci s přejímáním předpisů EU o vodách. Připravuje se rovněž spolupráce v oblasti zacházení s pevnými odpady.

Britské ministerstvo životního prostředí, dopravy a regionálního rozvoje pomůže s bezpečností silničního provozu, restrukturalizací železnic a také s přípravou železničního spojení mezi ruzyňským letištěm a středem Prahy.

V rámci programu pomůže soudce britského Vrchního soudu zlepšit fungování českého obchodního práva. Plánuje se též založení britsko-českého právního střediska. České policejní orgány zabývající se organizovaným zločinem budou mít za britského přispění databáze DNA. Britští policisté mají svým českým kolegům pomoci i v boji proti xenofobii.

Spolupráci při tvorbě evropské obranné politiky bude reprezentovat mimo jiné středisko ve Vyškově, kde budou britští a čeští vojáci školit vojáky ze zemí střední a východní Evropy.

Robin Cook věří, že unie dostojí svým slibům a bude připravena na rozšíření v roce 2003. Není si však jistý, že se na prosincovém summitu v Nice podaří stanovit datum, kdy budou ukončeny rozhovory o přijetí předních uchazečů o členství. "Stanovení data by mohlo být silným motivačním faktorem pro Evropskou unii i pro uchazečské státy. Neočekával bych nicméně nezbytně, že cílové datum bude stanoveno na summitu v Nice," řekl Cook novinářům po schůzce se svým českým protějškem Janem Kavanem.

Cook předal jazyková osvědčení
Britský ministr předal 22 českým policistům, kteří se připravují na mezinárodní misi na území bývalé Jugoslávie Certifikát Britské rady o absolvování desetitýdenního kursu anglického jazyka . Británie totiž financovala jejich jazykovou přípravu. S policisty se Cook setkal na britském velvyslanectví v Praze.

Znalost angličtiny museli absolventi speciálního kursu pro policisty, který financovala britská vláda, prokázat již hned při slavnostním, byť neformálním předávání diplomů. Šéf britské diplomacie se v přítomnosti svého českého resortního kolegy a přítele Jana Kavana neomezil jen na gratulace a zdvořilostní fráze, ale byl zvědavý i na to, zda budou policisté působit v jihosrbském Kosovu či v Bosně nebo jaké dojmy mají z jazykového kursu. Řada policistů ocenila i Cookův typicky britský smysl pro humor.

Nezvládnutí anglického jazyka bylo v minulosti důvodem, proč se někteří příslušníci české policie, vybraní pro práci v Kosovu, museli vrátit domů. Renomované kursy Britské rady by podobné problémy měly napříště vyloučit.

Vendula Zíková z policejního prezídia řekla, že koncem září by do Kosova mělo odjet 11 českých policistů, do konce roku vyšle Česká republika na Balkán dalších 15 policistů. Cook  všem popřál štěstí při práci v mezinárodních jednotkách a vyjádřil přesvědčení, že "porozumění je více než konflikt".

Šéf britské diplomacie se rovněž krátce sešel s prezidentem Václavem.

Britský ministr zahraničí Robin Cook předal 22 českým policistům, kteří se připravují na mezinárodní misi na území bývalé Jugoslávie, Certifikát Britské rady o absolvování desetitýdenního kursu anglického jazyka, 26. 7. 2000

Britský ministr zahraničí Robin Cook (vlevo) předal 22 českým policistům, kteří se připravují na mezinárodní misi do Kosova, Certifikát Britské rady o absolvování desetitýdenního kursu anglického jazyka, 26. 7. 2000

Ministr zahraničí České republiky Jan Kavan (vlevo) se svým britským kolegou Robinem Cookem (vpravo) před představením plánu na podporu vstupu České republiky do Evropské unie, 26. 7. 2000

Britský ministr zahraničí Robin Cook při návštěvě Prahy, 26. 7. 2000

Šéfa britské diplomacie Robina Cooka (vlevo) při jeho pražské návštěvě přijal i prezident Václav Havel (vpravo), 26. 7. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video